Газета `НЕЗБОРИМА НАЦІЯ`
Газета `НЕЗБОРИМА НАЦІЯ`
Газета `НЕЗБОРИМА НАЦІЯ`
Головне меню



Пошук




Архів газети

  Архів за 2024 рік:


Передплата

Untitled Document

“Незборима нація” – газета для тих, хто хоче знати історію боротьби за свободу України. Це газета, в якій висвітлюються невідомі сторінки Визвольної боротьби за незалежність.
“Незборима нація” може стати неоціненним другом вчителя, школяра, студента, історика, краєзнавця, кожного, хто цікавиться героїчною і трагічною історією нашої Батьківщини.
Газету можна передплатити у будь-якому відділенні пошти:
Наш індекс – 33545
Індекс 87415 – для передплатників Донецької та Луганської областей.
Не забудьте передплатити “Незбориму нації” і для бібліотек та шкіл тих сіл, з яких ви вийшли.

Друзі, приєднуйте нових передплатників “Незборимої нації”.



Дружні сайти

   
   
   
   
   
   
   


Степан Сапеляк


Степан Євстахійович Сапеляк народився 26 березня 1951 р. (за паспортом – 26.03.1952) в с. Росохач Чортківського району Тернопільської області в традиційній українській греко-католицького родині, де панував культ Тараса Шевченка, Святого Письма, народних пісень і танців. Пам’ятали в сім’ї й підпілля УПА.
Несумісність норм життя в родині та суспільстві, арешти української інтелігенції  привели до того, що Степан 20 січня 1973 р. вступив до створеної в його рідному селі в листопаді 1972-го підпільної патріотичної організації. Очолював її Володимир Мармус, а членами були Володимир Сеньків, Петро Вітів, Петро Винничук, Микола Мармус, Микола Слободян, Андрій Кравець, Микола Лисий. В урочистій обстановці, на колінах перед хрестом і образом Матері Божої, Степан склав присягу на вірність Україні й зобов’язався вважати боротьбу за незалежність найвищим своїм обов’язком. Одразу ж отримав завдання відвезти в Чортків жовто-сині прапори.
Проти ночі на 22 січня 1973 р., до 55-ї річниці проголошення УНР та 54-ї річниці Акта злуки ЗУНР з УНР, юнаки вивісили над установами Чорткова чотири національні прапори та 19 написаних від руки великих листівок з гаслами “Ганьба політиці русифікації!”, “Хай живе зростаючий український патріотизм!”, “Свобода слова, друку, мітингів!”, “Свободу українським патріотам!”, тобто арештованим КҐБ в 1972 – 1973 рр. українським громадським діячам.
19 лютого 1973 р. КҐБ арештовує Сапеляка. У лютому – червні арештовано й інших членів групи. Серед іншого Сапеляку інкримінували зберігання рукописної книжки Володимира Мармуса з повстанськими піснями та написання вірша антирадянського змісту, а також прослуховування закордонних радіостанцій і поширення “наклепницьких вигадок, що ганьблять радянський державний і суспільний лад”.
24 вересня 1973 р. Тернопільський обласний суд засудив сімох членів організації за ч. 1 ст. 62 (“Антирадянська агітація і пропаганда”) та ст. 64 КК УССР (“Організаційна діяльність та участь в антирадянській організації”). Сапеляк отримав 5 років позбавлення волі та 3 роки заслання.
Покарання відбував у таборі суворого режиму ВС-389/36 у селищі Кучині Пермської області. Брав активну участь у голодівках та протестах в’язнів, у переданні інформації на волю, за що неодноразово потрапляв у карцер. Як одним з наймолодших в’язнів, Степаном опікувалися вояки УПА – “25-літники”. Так, коли 23 червня 1974 р. його побили наглядачі, наступного дня вибухнув страйк протесту, в якому взяли участь 45 політв’язнів різних національностей.
У лютому 1978 р. Сапеляка завезли етапом на заслання в с. Богородське Ульського району Хабаровського краю. Жив у тяжких умовах. Після звільнення в 1981 р. його не прописали в рідному краї. Оселився на ст. Удянка (с. Хорошеве) під Харковом.
Наприкінці 1980 – на початку 1990-х рр. Сапеляк брав активну участь у русі за незалежність України та демократизацію суспільства. Він – член Української гельсінкської групи з 30 грудня 1987 р., засновник Харківської філії Української гельсінкської спілки (1989). Автор-засновник і редактор журналу Української асоціації незалежної творчої інтелігенції “Кафедра” (1988). За книжку віршів “День молодого листя” Сапеляка 1988 року прийнято до ПЕН-клубу, на запрошення якого він їздив у Німеччину, побував у Канаді, США та Англії. 1989 року повернувся до Харкова.
1988 року Степанові Сапеляку присуджено премію ім. Івана Франка (США). З 1991 р. – член Спілки письменників України. За книжку віршів “Тривалий рваний зойк” 1993 року йому присуджено Державну премію ім. Тараса Шевченка. 1995 року став лауреатом Всеукраїнської літературної премії ім. братів Лепких. За книжку віршів “Страсті по любові” удостоєний Всеукраїнської літературної премії ім. Володимира Свідзинського (2002). 2005 року нагороджений орденом “За заслуги” ІІІ ступеня.


Помер Степан Сапеляк уранці 1 лютого 2012 р. від інсульту, залишивши в горі маму Ганну Костівну, дружину Світлану, синів Тараса та Остапа, дочку Анастасію.
Ім’я його разом з іменами всіх членів Росохацької юнацької організації 26 січня 2012 р. увічнене на меморіальній таблиці на будинку Чортківського педагогічного училища, де вони у роки СССР підняли синьо-жовтий прапор.

Ірина РАПП, Василь ОВСІЄНКО
Харківська правозахисна група



Історія Визвольних змагань

Роман КОВАЛЬ
Багряні жнива Української революції
Яків ГАЛЬЧЕВСЬКИЙ
З воєнного нотатника
Юрій ГОРЛІС-ГОРСЬКИЙ
Холодний Яр
Роман КОВАЛЬ
За волю і честь
Роман КОВАЛЬ
Коли кулі співали
Упорядники Роман Коваль і Віктор Рог
Жага і терпіння. Зеновій Красівський у долі українського народу
Роман КОВАЛЬ
Отаман Зелений
Роман КОВАЛЬ
ФІЛОСОФІЯ СИЛИ Есеї
Відбитка з "Нової Зорі"
ПОХОРОНИ начального вожда УГА ген. Мирона ТАРНАВСЬКОГО
Роман КОВАЛЬ
Нариси з історії Кубані
Роман КОВАЛЬ
Ренесанс напередодні трагедії
Роман КОВАЛЬ
Філософія Українства
Зеновій КРАСІВСЬКИЙ
Невольницькі плачі
Роман КОВАЛЬ, Віктор РОГ, Павло СТЕГНІЙ
Рейд у вічність
Роман КОВАЛЬ
І нарекли його отаманом Орлом


Радіопередача «Нація»

Автор та ведучий Андрій Черняк

Холодноярська республіка
Роман Коваль&Віктор Рог
Ким були невизнані нацією герої?
Роман Коваль
Про Кубанську Україну.
Роман Коваль
Про національну пам’ять.
Роман Коваль
Операція "Заповіт" Чекістська справа №206.
Роман Коваль
Україна в І-й світовій війні.
Роман Коваль
Українці у ІІ-й світовій війні.
Роман Коваль
Долі українських козачих родів.
Роман Коваль
Так творилось українське військо.
Роман Коваль
Кубанська Народна Республіка.
Роман Коваль



«За Україну, за її волю!»

Авторська передача президента Історичного клубу «Холодний Яр» Романа Коваля «За Україну, за її волю!»


Подяка

Сердечно дякуємо за підтримку газети “Незборима нація”!
Сердечно дякуємо за підтримку
газети “Незборима нація”!

Людмила АНДРУСИШИН – 300 грн.
Ігор СМЕТАНСЬКИЙ (м. Калуш) – 340 грн
Іван КАЧУРИК – 400 грн
Михайло КОВАЛЬ (Черкащина) – 2000 грн
Сергій ТЕЛЯТНИК (м. Первомайськ) – 2000 грн
Олександр РИЖЕНКО (Київ) – 3000 грн.

Передплачуйте газету “Незборима нація”

Передплатний індекс – 33545.
Для Донецької і Луганської областей – 87415.
Ціна – 95 грн на рік.
Читайте, передплачуйте!





03049, Київ, вул. Курська, буд. 20, пом. 14. Т/факс:242-47-38 e-mail: Koval_r@ukr.net, kovalroman1@gmail.com Адмін розділ