Так журналіст Ростислав Мартинюк назвав нову книгу Романа Коваля
“Тиха війна Рената Польового”
Назвав так, бо в ній розповідається про страшні злочини Москви проти українського народу. Історія життя головного героя та його рідних нагадує нам про Визвольну боротьбу 1917 – 1920-х рр., в якій брали участь дядьки Рената Польового, про Голодомор на Дніпропетровщині, звідки походить його рід, про репресії 1930 – 1940-х років, про російські тюрми і табори, гніт русифікації та економічної експлуатації України і Кубані, переслідування кобзарів, боротьбу колоніальної влади проти діячів культури та Визвольного руху, Українського культурологічного клубу, Української гельсінкської спілки, ВПО “Державна самостійність України” та хору “Гомін”, учасником яких був Ренат Польовий.
Презентація відбулася 27 січня 2012 р. в Національному центрі народної культури “Музей Івана Гончара”. У цей день друзі та рідні відзначали й 101-шу річницю з Дня народження Івана Макаровича Гончара, з яким товаришував Ренат Польовий.
Почався вечір пам’яті зі щедрівок у фантастичному виконанні фольклорного гурту Національного центру народної культури “Музей Івана Гончара” (художній керівник Наталка Хоменко). Сердечне слово про друзів – Івана Гончара та Рената Польового – сказала ведуча вечора Тетяна Пошивайло. Тепло представляв співтворців книги Роман Коваль, серед них і дружину та дочку Рената Польового – Віру Омелянівну та Любу.
Після Тараса Силенка, який заспівав “Пісню про Крути”, виступали етнологи Вадим Мицик та Олександр Фисун, журналісти Віктор Радіонов та Ростислав Мартинюк, бандуристка Тетяна Лобода, поет Станіслав Бондаренко, кінорежисер Сергій Марченко, художник Володимир Дубровський, кобзар Тарас Компаніченко, який знав Рената Польового ще з 1988 року – з часів Українського культурологічного клубу. Наприкінці вечора розкішно царював хор “Гомін” (художній керівник – лауреат Національної премії ім. Тараса Шевченка Леопольд Ященко). На вечорі були присутні й інші визначні творці української культури – художники Петро Гончар, Володимир Рак та Олександр Дубровський, поетеси Ольга Страшенко та Наталка Поклад, журналістка Емма Бабчук, директор Музею книги та друкарства України Валентина Бочковська-Мартинович, краєзнавці Віктор Моренець та Михайло Орлюк, скульптор Дмитро Бур’ян і багато інших яскравих особистостей.
“Ця книжка не тільки про Рената Польового, а і про мене, про інтимні українські шляхи, які не зазнали совєтської скверни. Вони чисті й утаємничені від ледачого ока, – сказав Ростислав Мартинюк. – Книжка “Тиха війна Рената Польового” – новітній “Улісс” Джеймса Джойса; уривки, які читаєш як завершений роман; потік довершеної белетристики, до берега якого підходиш босий… Яка несподівана радість!”
Нехай пам’ять про Рената Польового та Івана Гончара надихає нас на подвиги в ім’я України!
Історичний клуб “Холодний Яр” |