Як мало в нас дитячої літератури, здатної плекати любов до свого народу! Казка Володимира Горбатюка “Про славну дівчинку Катрусю” – одна з небагатьох, що формує в маленьких нащадках почуття самобутності, відвагу та відповідальності за свою країну. На пізнання рідної історії маленького читача налаштовують яскраві малюнки, захоплюючий сюжет та казкові персонажі.
А почалось все з того, що ненажерливий “пейсатий” моксель-змій, що прилетів з півночі, поневолив неньку-Україну. Мокселі не давали людям спокою, а ті підкорились жорстокій владі. Але живе на світі дід Володя, який здатен чарівною грою на бандурі осліпити мокселів. Ті знали це, тому й боялись старого. Одного разу дід знайшов на городі маленьку дівчинку, яка пряла нитку з проміння сонця та тонких стебел дивосилу. Дівчинка назвалась онучкою Катрусею:
Я прийшла на Землю нині
Визволяти Україну.
Не дивися, що маленька, –
Виросту за рік швиденько,
З ниток цих зроблю сорочку,
Вишию і оторочу.
Катруся кожній справі дає лад, добрим словом зігріє душу і молитвою до сонця освятить день.
Веселий тон, легка іронія, влучні дотепи та вбивчий сарказм автора проймають душі дітей та дорослих.
Розгортається боротьба Катрусі з “пейсатим” змієм, який безжальним вогнем нищить усе на своєму шляху. А дівчинка, озброєна стрілами й Божим благословенням, знешкоджує ворога. В образі дівчинки постає Україна, яка прокинулась від сну поневолення.
Автор висміює жадібних мокселів, немов проводить паралелі із сучасною владою. Ця казка вчить діток любити українську державу, відстоювати та захищати права народу. Воля до перемоги та віра у власні сили виховують у дітей національну свідомість, збагачують серце добрими вчинками.
Там, де єдність, там, де згода,
Віра в міць свого народу,
Де своїх героїв знають, –
Там завжди перемагають.
Тетяна НАУМЧУК
Київщина |