19 березня в Обухові, незважаючи на повітряну тривогу, Історичний клуб “Холодний Яр” представив документальний фільм “Краса правічна Михайла Горлового” – про геніального українського скульптора і поета.
Михайлові напевно найбільше до серця був би виступ Макара Підтілка, учня 8-го класу обухівської Малишківської школи. Виступ був змістовний і палкий. “Михайло Горловий, – із хвилюванням сказав тринадцятилітній козак, – залишив для прийдешніх у безцінній скарбниці української культури свій внесок для формування національної пам’яті, вічних істин, утвердження української мови, застереження від повторення помилок, зрад самих себе. У своїх творах цей подвижник-патріот «горів, цвів, полум’янів». Його мистецькі роботи, поетичне слово допоможуть не забувати, «чиїх батьків чиї ми діти», ніколи не відчувати меншовартості, а тільки єднання з батьківською землею, усвідомлювати себе українцями, любити все рідне, заповітне, цінувати минуле, щоб не зганьбити майбутнє”.
Ось такі діти ростуть у Самостійній Україні, на батьківщині отамана Зеленого і Михай ла Горлового!
Повітряна тривога ледь не зірвала прем’єру фільму. Вона тривала майже годину. Дехто так і не дочекався продовження творчої зустрічі, але майже сотня шанувальників Михайла Горлового виявила стійкість і отримала винагороду. Допоміг наш добрий дух – бандурист Степан Щербак, який у бомбосховищі зачарував обухівців своїми піснями.
У той день тепле слово про Михайла Горлового сказали творці фільму – Роман Коваль і Юрій Дереневський, художники Марина Соченко, Ярослав Ткаченко та актриса Леся Козенко. Також промовляли письменниця Наталя Любиченко і журналістка Олена Артюшенко, організаторка зустрічі...
У Трипільському ліцеї на подвір’ї гостей зустрів Тарас Шевченко роботи Михайло Горлового. Директорка Трипільського ліцею Руслана Кухарчук і директорка шкільного музею Катерина Буренко висловили радість приїзду творчої групи Історичного клубу “Холодний Яр” та фільму, який з інтересом переглянули близько тридцяти учнів та вчителів.
Під час зустрічей Марина Соченко намалювала прекрасні портрети вояка з Трипілля Михайла Дзибу та вояка з Обухова Володимира Чаплінського, сина героя Небесної сотні, Героя України Володимира Чаплінського.
Завершимо короткий звіт словами Макара Підтілка, автора реферату про Михайла Горлового. “Я хочу рости в усвідомленні величі своєї нації, – сказав Макар, – з відчуттям поваги до людей, які її відстоювали і боронять нині. Буду славити, романтизувати, ідеалізувати українських героїв і їхні подвиги, усе національне, українське. То все краще, вартісне. То все моє, наше”.
І зачитав уривок з вірша Михайла Горлового:
Нам славу берегти і міць плекать
А давнина у наших генах навіч,
Бояться зайди, вічні вороги.
Хай знає зловорожий набрід,
Ми на своїй землі – господарі
Й боги!
Організатори свята української душі – Історичний клуб “Холодний Яр”, ГО “Материнське серце”, Трипільський ліцей.
Історичний клуб “Холодний Яр”
На світлині Юрія Дереневського – Марина Соченко, Степан Щербак і Роман Коваль. Трипільський ліцей, 19 березня 2025 р.
|