Таку назву мав сюжет, показаний на 5 каналі 6 вересня. Підземні ходи нещодавно відшукали просто під центральною площею міста. Міська влада Умані замовила експертизи, щоб з’ясувати, до якого часу належить нововиявлене підземелля. А на місці знахідки, в процесі реконструкції площі, планують створити музей.
Насправді давно відомо, що підземне місто під Уманню, точніше під уманською фортецею, існує ще з XVII ст., відколи тут міцно засіли поляки. Чи не щороку в центральній частині міста знаходять стародавні ходи, погреби, підвали та катакомби.
Взагалі кажучи, підземелля під шляхетськими маєтками, католицькими костьолами та єврейськими синагогами радше правило, ніж виняток для України. Чи не кожне велике село має перекази про підземелля, в яких місцевий пан знущався над місцевим людом, переховував своє добро і через які втікав світ за очі, коли поблизу з’являлися народні месники.
1569 року, після Люблінської унії, Польща свідомо окупувала руські (українські) землі Великого Князівства Литовського. А законодавче закріплення 1588 року в новій редакції Литовського статуту привілеїв шляхти, за одночасного погіршення прав інших станів, здетонувало хвилю повстань українців.
Польська шляхта в Україні завжди почувала себе немов на вулкані. Для тортур над непокірними і швидкої втечі в разі небезпеки представникам окупаційної адміністрації були конче необхідні підземелля-катакомби і довгі тунелі, які виходили назовні за кілька кілометрів від фортець-замків. У час Коліївщини повстанці руйнували підземелля по всій Правобережній Україні, щоб ворог не втік.
Євген БУКЕТ, редактор газети “Культура і життя”
На світлині – Євген Букет промовляє на могилі гайдамацького ватажка Гната Голого. Холодний Яр, квітень 2018 р.
|