26 травня 1648 р. українсько-татарське військо під проводом Богдана Хмельницького за чотири години розбило урядову армію Речі Посполитої. Великий гетьман коронний Микола Потоцький і польний гетьман Мартин Калиновський потрапили в полон. За 6 днів перед битвою помер польський король Владислав IV. Польська держава раптом опинилась без монарха, війська та вищого військового командування. >
24 – 25 травня на Черкащині пройшли урочистості з нагоди 360-ліття великої перемоги. Спочатку в с. Виграєві патріарх Філарет та епископ Черкаський і Чигиринський Іоан освятили нову церкву і відслужили молебень за полеглих за волю України. Відбувся й урочистий мітинг, під час якого було відкрито пам’ятний знак на честь перемоги козацького війська. Потім у Гороховій діброві, що за кілька кілометрів від Виграєва, військово-історичні клуби з України, Польщі, Чехії, Словаччини, Білорусії та Росії відтворили фрагменти битви (режисер батальної постановки Володимир Голосняк).
В урочистостях взяли участь Президент України Віктор Ющенко (як завжди, запізнився, та ще й на кілька годин), міністри Василь Вовкун і Юрій Павленко, голова Черкаської обласної адміністрації Олександр Черевко, народний депутат України Ірина Геращенко, інші офіційні особи, а головне, були кобзарі – Тарас Силенко, Тарас Компаніченко, Назар Божинський, Національний черкаський хор, народний хор “Заграва” зі Сміли, фольклорні гурти “Гуляй-Город” і “Дай Боже”, школа “Бойового гопака” з Києва, козацькі організації, представники Історичного товариства “Чорні запорожці” та Історичного клубу “Холодний Яр“, мешканці навколишніх сіл. Прибув і колишній гетьман Українського козацтва Володимир Мулява.
Та найбільшою втіхою стали радісно-схвильовані вигуки сотень людей, коли з лісу несподівано вискочили козаки з союзниками-татарами і як шуліки наскочили на польське військо... Спільне захоплення вмить з’єднало українців різних станів, партій і конфесій, різного віку і статі. Як рідко таке трапляється в нинішній Україні!..
Велика перемога під Корсунем простелила українцям шлях до створення своєї держави. Подвиг славних синів України, що піднялися на боротьбу за честь і свободу рідної землі, став прикладом служіння Батьківщині для багатьох поколінь українців. Нам лишається лише бути гідними великих предків та славних перемог української зброї!
Вл. інф. |