Газета `НЕЗБОРИМА НАЦІЯ`
Газета `НЕЗБОРИМА НАЦІЯ`
Газета `НЕЗБОРИМА НАЦІЯ`
Головне менюПошук
Архів газети

  Архів за 2023 рік:


Передплата

Untitled Document

“Незборима нація” – газета для тих, хто хоче знати історію боротьби за свободу України. Це газета, в якій висвітлюються невідомі сторінки Визвольної боротьби за незалежність.
“Незборима нація” може стати неоціненним другом вчителя, школяра, студента, історика, краєзнавця, кожного, хто цікавиться героїчною і трагічною історією нашої Батьківщини.
Газету можна передплатити у будь-якому відділенні пошти:
Наш індекс – 33545
Індекс 87415 – для передплатників Донецької та Луганської областей.
Не забудьте передплатити “Незбориму нації” і для бібліотек та шкіл тих сіл, з яких ви вийшли.

Друзі, приєднуйте нових передплатників “Незборимої нації”.Дружні сайти

   
   
   
   
   
   
   
   


Городнянське повстання 1931 року


У Чернігові вийшла друком збірка документів і матеріалів “Анатомія селянських повстань: Городнянське повстання 1931 року під проводом Якима Рябченка”.
Книга містить протоколи допитів українських повстанців, інформаційні зведення секретарів Городнянського райкому компартії, постанови працівників ҐПУ… Слідчі матеріали про повстання в Городнянському районі на Чернігівщині публікуються вперше.
Повстання очолив уродженець с. Тупичева 41-літній Яким Рябченко, колишній червоний партизан. У 1919 р. він був начальником повітової міліції, а 1920-го – начальником повітового політбюро, тобто керівником ЧК. У повстанні взяли участь й інші колишні червоні партизани. Раніше вони, повіривши соціальній демагогії комуністів, допомогли Москві завоювати Україну. У роки т. зв. колективізації ці люди нарешті збагнули, що Росія загарбала Україну з метою її нещадної експлуатації.
 Яким Рябченко встановив зв’язок із своїми колишніми ворогами, які захищали Україну в лавах Армії УНР. Повстанці розправлялися з помічниками московських окупантів. 14 травня 1931 р. вони вбили міліціонера, кандидата у члени компартії Ф. Петренка, який приїхав вистежувати повстанців на хут. Безік Бурівської сільради Городнянського району.
Яким Рябченко говорив, що Україна має бути тільки для українців. Повстанці хотіли відродити козацький лад. Чимало чернігівців були козацького походження. Суддівські функції в кожному населеному пункті повинні здійснюватися козацькою радою. Козаки мали бути озброєними.
Населення годувало і прихищало своїх захисників. 17 червня 1931 р. за 8 км від Городні відбувся бій повстанців з карателями. З 100 – 150 козаків лише половина мала рушниці, втинки та револьвери. Бракувало й набоїв.
Під кулеметно-рушничним вогнем курсантів Гомельської школи Товариства сприяння обороні, ҐПУ і міліції селяни відступили… Вороги схопили важко пораненого Рябченка.
У його справі окупанти відкрили провадження проти 174 осіб, 36 з них засудили до різних строків ув’язнення, а Рябченка і 17 його побратимів – до розстрілу. Ось їхні імена: Рябченко Яким Гнатович,? Шаш Мойсей Парамонович,? Сущик Василь Іванович,? Дробноход Іов Устимович,? Ступак Яків Андрійович,? Бугрим Яків Дмитрович,? Булах Федір Петрович,? Мельник Олексій Дмитрович,? Редько Петро Яковлевич,? Бондаренко Євдоким Данилович,? Пономаренко Яків Іванович, Чугай Олексій Савович,? Мурач Єгор Леонтійович,? Кравченко Михайло Арсенійович,? Тимошенко Кіндрат Степанович,? Зуб Мирон Васильович,? Філон Олександр Андрійович і? Комзол Родіон Єгорович.
У вересні 1989 р. Чернігівська обласна прокуратура реабілітувала всіх повстанців. Однак у березні 1991 р. скасувала свою постанову як помилкову – через причетність Якима Рябченка та його соратників до вбивства окупантів і зрадників України.
Укладачі видання Олена Лисенко і Роман Подкур у вступі до книги зазначають: “Одним із завдань громадськості та депутатського корпусу Верховної Ради незалежної України є ухвалення нового Закону України “Про реабілітацію жертв політичних репресій радянської доби в Україні”, що стане запорукою визнання у законодавчому полі широкого спротиву комуністичному режиму в Україні”.

Анатолій ЗБОРОВСЬКИЙ, директор Ірпінського краєзнавчого музеюІсторія Визвольних змагань

Роман КОВАЛЬ
Багряні жнива Української революції
Яків ГАЛЬЧЕВСЬКИЙ
З воєнного нотатника
Юрій ГОРЛІС-ГОРСЬКИЙ
Холодний Яр
Роман КОВАЛЬ
За волю і честь
Роман КОВАЛЬ
Коли кулі співали
Упорядники Роман Коваль і Віктор Рог
Жага і терпіння. Зеновій Красівський у долі українського народу
Роман КОВАЛЬ
Отаман Зелений
Роман КОВАЛЬ
ФІЛОСОФІЯ СИЛИ Есеї
Відбитка з "Нової Зорі"
ПОХОРОНИ начального вожда УГА ген. Мирона ТАРНАВСЬКОГО
Роман КОВАЛЬ
Нариси з історії Кубані
Роман КОВАЛЬ
Ренесанс напередодні трагедії
Роман КОВАЛЬ
Філософія Українства
Зеновій КРАСІВСЬКИЙ
Невольницькі плачі
Роман КОВАЛЬ, Віктор РОГ, Павло СТЕГНІЙ
Рейд у вічність
Роман КОВАЛЬ
І нарекли його отаманом Орлом


Радіопередача «Нація»

Автор та ведучий Андрій Черняк

Холодноярська республіка
Роман Коваль&Віктор Рог
Ким були невизнані нацією герої?
Роман Коваль
Про Кубанську Україну.
Роман Коваль
Про національну пам’ять.
Роман Коваль
Операція "Заповіт" Чекістська справа №206.
Роман Коваль
Україна в І-й світовій війні.
Роман Коваль
Українці у ІІ-й світовій війні.
Роман Коваль
Долі українських козачих родів.
Роман Коваль
Так творилось українське військо.
Роман Коваль
Кубанська Народна Республіка.
Роман Коваль«За Україну, за її волю!»

Авторська передача президента Історичного клубу «Холодний Яр» Романа Коваля «За Україну, за її волю!»


Подяка

Сердечно дякуємо за підтримку газети “Незборима нація”!

Іван КАЧУРИК – 300 грн.
Сергій ЗУБЧЕНКО (Київ) – 300 грн.
Віктор ДРУЗЬ  (с. Зорине, Сумщина) – 500 грн.
Ілля БОСАКОВСЬКИЙ – 500 грн.
Микола ТЕЛІЖЕНКО (Черкаси) – 600 грн.
Олександр РИЖЕНКО (Київ) – 2000 грн.

03049, Київ, вул. Курська, буд. 20, пом. 14. Т/факс:242-47-38 e-mail: Koval_r@ukr.net, kovalroman1@gmail.com Адмін розділ