12 листопада виповнилося б 85 років від дня народження Зеновія Красівського. З цієї нагоди 23 листопада в Народному домі Болехова проведено вечір пам’яті. Вшанували поета-борця священики УГКЦ, серед них і священик з Вільнюса, монахині Гошівського жіночого монастиря, вчителі та учні міських шкіл, мешканці Бубнища, Церківни, Станківців
Ще 15-літнім юнаком Зеновій “став на прю з чудовиськом сторуким”. Багато лиха зазнав від нього, але не зламався, не змирився.
Красівський казав прямо: “Мій ворог – Росія, яка своєю потугою заполонила нас, розтлила. Примусила багатьох забути свою мову, віру, свої святині… Єдиною зброєю поневоленого народу є націоналізм – готовність кожного з нас віддати своє життя за ті ідеали, щоби нашим дітям було легше, щоби ми продовжили своє життя в наступних поколіннях, щоби ми були нескінченні ніколи”.
Героями його поетичної збірки “Невольницькі плачі”, написаної у Владимирському централі, стали ті, що приймають смерть із погордою до ворога. “Поезії ці – не стільки плач, скільки гімн козацькій Україні і заклик битися з ворогом до переможного кінця”, – писав Роман Коваль у передмові до одного з видань.
Присутні на святі пізнали історію написання “Невольницьких плачів”, дізналися як рукопис Святослав Караванський перевіз за кордон…
Закінчилося літературне свято “Молитвою” Зеновія Красівського.
Народе мій, стою перед Тобою,
А серце, як розбитий дзвін,
Гуде скорботою Твоєю і журбою,
І я не підведусь з колін.
До неба Твого підіймаю руки,
Стискаю з болю Твого кулаки:
О Господи!
Приємлю смерть!
Приємлю муки!
Лишень верни розбиті черепки
Твоїх святих! Хай знову бризне кров!
Хай в серці захлинесь обломок сталі!
Впаде на сонну пам’ять хоругов,
Обпльована і втоптана в болото!
Хай блисне! Прогуркоче грім!..
І грім прогуркотів. Знову наша нація піднялася на боротьбу проти “чудовиська сторукого”. Мусимо на цей раз перемогти його, бо на кону доля нашого народу, нашої держави!..
Вийшовши з Народного дому, учасники вечора пам’яті не розійшлись. І полинули над Болеховом повстанські пісні, пісні наших предтеч.
Слава борцям за волю України!
Лариса ДОБРОХВАЛ
На світлині
Олена Антонів і Зеновій Красівський. 1980-ті рр. |