Газета `НЕЗБОРИМА НАЦІЯ`
Газета `НЕЗБОРИМА НАЦІЯ`
Газета `НЕЗБОРИМА НАЦІЯ`
Головне меню



Пошук




Архів газети

  Архів за 2025 рік:


Передплата

Untitled Document

“Незборима нація” – газета для тих, хто хоче знати історію боротьби за свободу України. Це газета, в якій висвітлюються невідомі сторінки Визвольної боротьби за незалежність.
“Незборима нація” може стати неоціненним другом вчителя, школяра, студента, історика, краєзнавця, кожного, хто цікавиться героїчною і трагічною історією нашої Батьківщини.
Газету можна передплатити у будь-якому відділенні пошти:
Наш індекс – 33545
Індекс 87415 – для передплатників Донецької та Луганської областей.
Не забудьте передплатити “Незбориму нації” і для бібліотек та шкіл тих сіл, з яких ви вийшли.

Друзі, приєднуйте нових передплатників “Незборимої нації”.



Дружні сайти

   
   
   
   
   
   
   


Рейд отамана Мірошниченка


Отаман Мірошниченко уродився в с. Піщана на Кременчуччині в старій заможній козацькій родині. Мав він 29 років. Росту був середнього, чорнявий, мав бороду й вуса. Був рішучий, відважний, вдачі сильної, а проте дуже доброї й лагідної. Освіту здобув вищу, був інженіром.
Завжди боровся із собою, коли треба було когось покарати. У війську не служив. З військовою справою познайомився тільки під час Визвольної боротьби. Своїми політичними переконаннями наближався до хліборобів-демократів. Мав великий вплив на своїх підлеглих. Був людиною дуже скромною, не честолюбною і маловажив значіння своєї роботи. Мав великі організаторські здібності. Не посідаючи ні теоретичного, ні практичного військового підготовання, все надолужував своєю хоробрістю й холодним спокоєм у бою.
Загін отамана Мірошниченка складався із селян Піщаної та околичних сіл. З цим загоном він разом з отаманом Григоріївим відійшов до ст. Знаменка. Коли цю стацію захопили большевики, він знову разом із Григоріївом відійшов до ст. Хирівка. Тут Григоріїв остаточно зліквідував свої поїзди й рішив покинути залізницю.
Старих, вірних от. Григоріїву, козаків залишилося всього на всього коло двох десятків, а взагалі повстанців на cт. Хирівка було до 700 людей. Половина з них це був кавказький кінний дивізіон, який під час успіхів повстанців перейшов на їх бік від большевиків. Коли кавказці побачили, що от. Григоріїв залишає залізницю й мав перейти на партизанку, вони постановили захопити його й знову повернути[ся] до большевиків, щоб здобути їх ласку. Довідавшися про це, Мірошниченко, що мав у свойому відділі до 200 козаків, розігнав цю продажну зграю кулеметним вогнем.
Вкупі з от. Григоріївом він залишив після цього ст. Хирівку й відійшов до найближчого ліса. Залишивши там отаману Григоріїву до 50 козаків, він вирушив на північ. На Київщині вибухло в тому часі повстання, й він мав на думці підвести свій відділ під команду повстанчого центру.
3 червня 1919 року от. Мірошниченко вирушив з району ст. Хирівка із своїм загоном у кількості до 150 козаків. Старшин у цьому відділі було п’ять. З-поміж них відзначався Сердюк. Була це людина здібна до командування невеликим відділом, але національно малосвідома. Всі люди у відділі мали рушниці, було 2 кулемети Максима й один Люїса. Набоїв було мало. Постачали відділ селяни. Марші роблено піхотою.
За 3 і 4 червня отаман Мірошниченко перейшов до с. Лебедина. У Лебедині в тому часі відпочивав загін отамана Юрка Тютюника. Разом із от. Тютюником відділ Мірошниченка, перейшовши через м. Шполу, заночував у с. Лозоватці. При переході через Шполу червона влада розбіглася, залишивши великі харчові склади. Все те отаман Мірошниченко використав для свого постачання. Із Лозоватки 6 червня він вирушив до с. Топільна, де згідно з умовою з отаманом Тютюником мав відпочити 2 – 3 дні.
Мірошниченко вирішив переводити свої операції координовано з Тютюником.
8 червня о годині 5-й пополудні на с. Топільну наскочили недобитки 7-го совітського стрілкового полку. Цей полк того самого дня робив наступ на с. Козацьке, де перебував отаман Тютюник. Тютюник большевиків розбив, і вони втікали на село Топільну.
Отаман Мірошниченко зустрів большевиків кулеметним і рушничним вогнем і пішов на них в наступ. Большевики втекли до м. Шполи, залишивши один кулемет, набої, рушниці, п’ятеро коней із сідлами і з десяток полонених.
Увечорі 8 червня відділ от. Мірошниченка перейшов до с. Кирилівки, де остаточно приєднався до загону Тютюника. Його відділ залишився й надалі окремою частиною, підлягаючи от. Тютюникові. Згодом отаман Мірошниченко вкупі з Юрком Тютюником приєднався до Армії УНР і брав участь у захопленні Жмеринки. Пізніше він уступив із свого становища – як невійськовий.

Події кінця 1919 року дуже тяжко вплинули на Мірошниченка. Він передбачав катастрофу ще за декілька місяців перед любарськими подіями.
Про дальшу долю отамана Мірошниченка нічого певного невідомо; згідно з одними вістками, він помер на тиф у початку зими 1919-20 рр.; а за другими – емігрував за кордон. Частина людей із відділу отамана Мірошниченка з одним старшиною опинилася [в полоні] у добровольців, звідкіля негайно втікла до своїх. Поручник Сердюк перейшов до москалів і пізніше служив в армії генерала Перемикіна (яка в 1920 р. приєдналася до Армії УНР. – Ред.).

Олександр ДОЦЕНКО
Дж.: Доценко О. Рейд отамана Мірошниченка: ст. Хирівка – с. Кирилівка (з циклу: Чотири повстанські рейди і їх ліквідація) // Літопис Червоної Калини. – 1933. – Ч. 1.

На світлині – Олександр Доценко, автор спогаду.



Історія Визвольних змагань

Роман КОВАЛЬ
Багряні жнива Української революції
Яків ГАЛЬЧЕВСЬКИЙ
З воєнного нотатника
Юрій ГОРЛІС-ГОРСЬКИЙ
Холодний Яр
Роман КОВАЛЬ
За волю і честь
Роман КОВАЛЬ
Коли кулі співали
Упорядники Роман Коваль і Віктор Рог
Жага і терпіння. Зеновій Красівський у долі українського народу
Роман КОВАЛЬ
Отаман Зелений
Роман КОВАЛЬ
ФІЛОСОФІЯ СИЛИ Есеї
Відбитка з "Нової Зорі"
ПОХОРОНИ начального вожда УГА ген. Мирона ТАРНАВСЬКОГО
Роман КОВАЛЬ
Нариси з історії Кубані
Роман КОВАЛЬ
Ренесанс напередодні трагедії
Роман КОВАЛЬ
Філософія Українства
Зеновій КРАСІВСЬКИЙ
Невольницькі плачі
Роман КОВАЛЬ, Віктор РОГ, Павло СТЕГНІЙ
Рейд у вічність
Роман КОВАЛЬ
І нарекли його отаманом Орлом


Радіопередача «Нація»

Автор та ведучий Андрій Черняк

Холодноярська республіка
Роман Коваль&Віктор Рог
Ким були невизнані нацією герої?
Роман Коваль
Про Кубанську Україну.
Роман Коваль
Про національну пам’ять.
Роман Коваль
Операція "Заповіт" Чекістська справа №206.
Роман Коваль
Україна в І-й світовій війні.
Роман Коваль
Українці у ІІ-й світовій війні.
Роман Коваль
Долі українських козачих родів.
Роман Коваль
Так творилось українське військо.
Роман Коваль
Кубанська Народна Республіка.
Роман Коваль



«За Україну, за її волю!»

Авторська передача президента Історичного клубу «Холодний Яр» Романа Коваля «За Україну, за її волю!»


Подяка

Сердечно дякуємо за підтримку газети “Незборима нація”!
Сердечно дякуємо за підтримку
газети “Незборима нація”!

Станіслав БЛАЖЧУК – 50 грн
Леонід ІСАКОВ – 200 грн
Ігор СМЕТАНСЬКИЙ (м. Калуш) – 400 грн
Іван КАЧУРИК – 400 грн
Олександр РИЖЕНКО (Київ) – 3000 грн.

Передплачуйте газету “Незборима нація”

Передплатний індекс – 33545.
Для Донецької і Луганської областей – 87415.
Ціна – 95 грн на рік.
Читайте, передплачуйте!





03049, Київ, вул. Курська, буд. 20, пом. 14. Т/факс:242-47-38 e-mail: Koval_r@ukr.net, kovalroman1@gmail.com Адмін розділ