Газета `НЕЗБОРИМА НАЦІЯ`
Газета `НЕЗБОРИМА НАЦІЯ`
Газета `НЕЗБОРИМА НАЦІЯ`
Головне меню



Пошук




Архів газети

  Архів за 2025 рік:


Передплата

Untitled Document

“Незборима нація” – газета для тих, хто хоче знати історію боротьби за свободу України. Це газета, в якій висвітлюються невідомі сторінки Визвольної боротьби за незалежність.
“Незборима нація” може стати неоціненним другом вчителя, школяра, студента, історика, краєзнавця, кожного, хто цікавиться героїчною і трагічною історією нашої Батьківщини.
Газету можна передплатити у будь-якому відділенні пошти:
Наш індекс – 33545
Індекс 87415 – для передплатників Донецької та Луганської областей.
Не забудьте передплатити “Незбориму нації” і для бібліотек та шкіл тих сіл, з яких ви вийшли.

Друзі, приєднуйте нових передплатників “Незборимої нації”.



Дружні сайти

   
   
   
   
   
   
   


Німці і росіяни як окупанти


Пройшовши Галичину, німці визволили нас від совдепії і встановили свій жорстокий, але зрозумілий порядок.
Ми не любили німців, але не боялись їх – кожний знав ту межу, до якої він був у повній безпеці. Німці відразу дали зрозуміти кожному, що він має право поскаржитись на будь-якого німця, який порушує встановлені правила. Інша річ, що охочих скаржитись на німців було дуже мало, по-перше, тому що німці переважно не порушували власні закони, а по-друге, і це основне, ніхто не був упевнений, що скарга підтвердиться. Мені відомо всього два випадки, коли місцеві жителі поскаржились на німців. Скарги, на щастя, підтвердились, і з того часу винуватців більше ніхто ніколи не бачив. Не думаю, що з ними сталося щось особливе. Для винуватців це означало кінець життя в тилу, час відправки на Східний фронт. Так галичани “допомагали” німецькій адміністрації виконувати “план” з відбору кандидатів для відправки на Східний фронт. Можливо, це одна з причин, що німці охоче підтверджували скарги.
Траплялося, що під час окупації німці залучали місцеве населення до виконання якихось робіт (облаштування доріг, риття шанців і таке інше), у цьому разі всі роботи оплачували. Взагалі, німці не порушували встановленого ними порядку, але й суворо вимагали цього від місцевого населення.
Неможливо, наприклад, уявити собі п’яного німця, а вже про зґвалтування чи щось подібне не могло бути й мови, тому коли я бачу в совєтських фільмах, як німці ганяються за курками, ловлять їх і мало не відразу поїдають, то в мене це викликає роздратований сміх. Наскільки пам’ятаю, німці заходили до нас на подвір’я, ніколи не забуваючи спитати, чи можна зайти.
– Я, я, – відповідав батько (тобто дозволяв. – Ред.).
Усі проблеми з німцями батько вирішував до порога – далі він їх не пускав. Досі не можу збагнути, звідки в нього бралася сміливість так поводитися з німцями. Правда, задовго до приходу німців батько вже побував у Німеччині, Франції, Бельгії, так що німецькі порядки знав.
Якщо вже німці заходили на подвір’я чи до хати та ще й господар запрошував сісти, то такі візити обов’язково закінчувалися цукерками чи шоколадом для дітей – я донині пам’ятаю смак цих ласощів.
Згідно з порядком, встановленим окупаційною владою, жоден німець не мав права звертатися до господаря з якими б то не було вимогами без представника місцевої влади. Якщо ж таке траплялося, то це вже могло бути підставою для скарги. Пам’ятаю, що до нас неодноразово заходили німці без представника місцевої влади, але в цих випадках вони, як я вже зазначав, не забували спитати дозволу.
Мій родич А. Юрків так характеризував німців: я від німця сховаюся за дверима, а прийде москаль, то викопає мене з-під землі. І справді, пам’ятаю, бувало, заходить до нас у хату німець, щось незрозуміле для мене “шкваркне”, дістане відповідь від моїх батьків, повертається і йде геть.
Один раз німці прийшли до нас із представником місцевої влади. Це було вже серйозно. Було це взимку, пізно ввечері, ми вже спали. Хтось постукав у двері.
Батько одягнувся і вийшов, потім повернувся і сказав нам: прийшли німці. І знову вийшов. Через деякий час ми почули страшенну лайку. Якими тільки словами батько не обзивав німців і тих, хто їх привів. Потім все стихло, батько зайшов до хати і сказав: “Пішли”. Тобто з чим прийшли, з тим і пішли. А виявилося, що вони хотіли забрати корову. Уявімо собі, що було б, якби на місці німців виявилися москалі…
Порівняймо, кого нищили німці, а кого – росіяни. Німці нищили калік, злодіїв, жебраків, психічно неповноцінних і т. ін. До людей підприємливих, багатих, розумних німці ставилися з повагою. Кого нищили росіяни? Якщо коротко, то навпаки. Вони нищили еліту, інтелект нації…
Вважаю, якби у Другій світовій війні перемогли німці, то моя нація оздоровилась би. Не впевнений, що вижив би, може, ще багато хто не вижив би, але загалом нація вийшла б з війни оздоровленою.
(Публікуємо зі скороченнями)

Ярослав ГОШОВСЬКИЙ
Житомирська обл.
Дж.: Гошовський Я. “Німці заходили на подвір’я, не забуваючи запитати, чи можна” / Незборима нація (Київ). – 2001. – Ч. 10 (187). – Жовтень. – С. 2.



Історія Визвольних змагань

Роман КОВАЛЬ
Багряні жнива Української революції
Яків ГАЛЬЧЕВСЬКИЙ
З воєнного нотатника
Юрій ГОРЛІС-ГОРСЬКИЙ
Холодний Яр
Роман КОВАЛЬ
За волю і честь
Роман КОВАЛЬ
Коли кулі співали
Упорядники Роман Коваль і Віктор Рог
Жага і терпіння. Зеновій Красівський у долі українського народу
Роман КОВАЛЬ
Отаман Зелений
Роман КОВАЛЬ
ФІЛОСОФІЯ СИЛИ Есеї
Відбитка з "Нової Зорі"
ПОХОРОНИ начального вожда УГА ген. Мирона ТАРНАВСЬКОГО
Роман КОВАЛЬ
Нариси з історії Кубані
Роман КОВАЛЬ
Ренесанс напередодні трагедії
Роман КОВАЛЬ
Філософія Українства
Зеновій КРАСІВСЬКИЙ
Невольницькі плачі
Роман КОВАЛЬ, Віктор РОГ, Павло СТЕГНІЙ
Рейд у вічність
Роман КОВАЛЬ
І нарекли його отаманом Орлом


Радіопередача «Нація»

Автор та ведучий Андрій Черняк

Холодноярська республіка
Роман Коваль&Віктор Рог
Ким були невизнані нацією герої?
Роман Коваль
Про Кубанську Україну.
Роман Коваль
Про національну пам’ять.
Роман Коваль
Операція "Заповіт" Чекістська справа №206.
Роман Коваль
Україна в І-й світовій війні.
Роман Коваль
Українці у ІІ-й світовій війні.
Роман Коваль
Долі українських козачих родів.
Роман Коваль
Так творилось українське військо.
Роман Коваль
Кубанська Народна Республіка.
Роман Коваль



«За Україну, за її волю!»

Авторська передача президента Історичного клубу «Холодний Яр» Романа Коваля «За Україну, за її волю!»


Подяка

Сердечно дякуємо за підтримку газети “Незборима нація”!
Сердечно дякуємо за підтримку
газети “Незборима нація”!

Станіслав БЛАЖЧУК – 50 грн
Ігор СМЕТАНСЬКИЙ (м. Калуш) – 400 грн
Світлана КУШНІР (Ірпінь) – 500 грн
Іван КАЧУРИК – 800 грн
Яна ГУРСЬКА (Путивль) – 950 грн
Віктор ПЯТКІН (Путивль)  – 950 грн
Тарас КОНЕЧНИЙ (Прикарпаття) – 1000 грн
Олександр РИЖЕНКО (Київ) – 3000 грн.

Передплачуйте газету “Незборима нація”

Передплатний індекс – 33545.
Для Донецької і Луганської областей – 87415.
Ціна – 95 грн на рік.
Читайте, передплачуйте!





03049, Київ, вул. Курська, буд. 20, пом. 14. Т/факс:242-47-38 e-mail: Koval_r@ukr.net, kovalroman1@gmail.com Адмін розділ