Газета `НЕЗБОРИМА НАЦІЯ`
Газета `НЕЗБОРИМА НАЦІЯ`
Газета `НЕЗБОРИМА НАЦІЯ`
Головне меню



Пошук




Архів газети

  Архів за 2024 рік:


Передплата

Untitled Document

“Незборима нація” – газета для тих, хто хоче знати історію боротьби за свободу України. Це газета, в якій висвітлюються невідомі сторінки Визвольної боротьби за незалежність.
“Незборима нація” може стати неоціненним другом вчителя, школяра, студента, історика, краєзнавця, кожного, хто цікавиться героїчною і трагічною історією нашої Батьківщини.
Газету можна передплатити у будь-якому відділенні пошти:
Наш індекс – 33545
Індекс 87415 – для передплатників Донецької та Луганської областей.
Не забудьте передплатити “Незбориму нації” і для бібліотек та шкіл тих сіл, з яких ви вийшли.

Друзі, приєднуйте нових передплатників “Незборимої нації”.



Дружні сайти

   
   
   
   
   
   
   


Історія, писана кров’ю


Найдовший організований спротив окупантам вояки УПА і члени ОУН чинили в Карпатах, зокрема в Коломийській окрузі ОУН і ТВ-21 “Гуцульщина”. На те були свої вагомі передумови: гірська лісиста місцевість, самовіддана підтримка цивільним населенням, належне керівництво, вірність бойовій присязі переважної більшості підпільників…
Саме в Коломийській окрузі, яка охоплювала сучасні Верховинський, Городенківський, Коломийський, Косівський і Снятинський райони Івано-Франківської, Рахівський і Тячівський райони Закарпатської областей, збереглося чи не найбільше документів українського підпілля 1940 – 1950-х років (зокрема, знайдено 6 великих повстанських фотозбірок), але, як це не дивно, саме ця територія досі не була представлена хоча б частковим системним документальним дослідженням…
Понад два роки працював над документами ОУН-УПА цього терену буковинець Дмитро Проданик і ось 26 лютого ц. р. в Музеї історії міста Коломиї (директор Михайло Арсак) відбулася довгождана презентація 25-го тому “Літопису УПА” (нова серія) – “Коломийська округа ОУН: Документи і матеріяли, 1945 – 1952 рр.”. Видання побачило світ завдяки сприянню однойменного видавництва й фінансової підтримки Української Музейної Фундації ім. Романа Дубиняка (16 Bexley Avenue, LEEDS, West Yorks, LS8 5LU, England). Солідний фоліант (1104 с.), окрім документів зазначеного періоду (окружного, надрайонних та районних проводів), містить детальний іменний і предметний покажчик (індекс), карти, скани добре збережених звітів, листівок, бофонів та унікальні повстанські світлини. Тираж видання – 1000 примірників; воно стане у пригоді історикам, краєзнавцям і всім зацікавленим не лише на Прикарпатті, а й усієї України – адже в Коломийській окрузі оперували командири куренів УПА “Лісовий” і “Степовий” (перший родом з Чернігівщини, другий – із Січеславщини), а останнім (1950 – 1951 рр.) окружним провідником був Іван Кулик-“Сірий” – уродженець с. Грабового Шахтарського району Донецької області. Про підпільників – вихідців зі сходу України, які боролися на Прикарпатті можна писати окрему повість!
Зал, де відбувалася презентація, був заповнений вщент. Упорядник Дмитро Проданик розповів: “У звітах кінця 40-х – початку 50-х років ви знайдете реальний літопис не лише бойових дій, але й зможете ознайомитися, наприклад, із процесами організації колгоспів у більшості сіл Коломийської округи. В радянських матеріалах воно описується фразою “сугубо добровільне волевиявлення селян”, тоді як насправді це було знущання над беззахисними людьми, пов’язане з масовою конфіскацією їхнього майна, примусовою безоплатною працею, непосильними продовольчими й грошовими податками, арештами, побоями, моральним тиском і грубою зневагою, а подекуди банальними розстрілами без суду й слідства. Історія Коломийщини того періоду воістину писалася кров’ю не лише повстанців, а й цивільного населення – про це ми повинні знати й пам’ятати”.
В обговоренні презентованої книжки взяли участь діячі культури, представники ветеранських організацій, Спілки політв’язнів, Союзу українок. Тепло зустріли присутні легендарного командира повстанської сотні “Березівська” Мирослава Симчича-“Кривоноса”. Він поділився спогадами про побратимів, показаних на екрані і виказав задоволення з’явою такої книги. А особливу радість ветерана УПА викликав факт присутності на дійстві значної кількості молоді, зокрема те, що на захід спеціально прибув аж із Слобожанщини юнак Богдан Кібкало. “Від вас, молодих,– наголосив друг “Кривоніс”, – залежить майбутнє України. Не забувайте, що ви – її сини і дочки, тож будьте гідні слави героїв, полеглих за нашу свободу і незалежність!”

Василь ГУМЕНЮК,
член Братства ветеранів ОУН-УПА
huwas@windowslive.com

На світлині – Іван Кулик-“Сірий” (з Донеччини) – окружний провідник Коломийщини у 1950 – 1951 роках.



Історія Визвольних змагань

Роман КОВАЛЬ
Багряні жнива Української революції
Яків ГАЛЬЧЕВСЬКИЙ
З воєнного нотатника
Юрій ГОРЛІС-ГОРСЬКИЙ
Холодний Яр
Роман КОВАЛЬ
За волю і честь
Роман КОВАЛЬ
Коли кулі співали
Упорядники Роман Коваль і Віктор Рог
Жага і терпіння. Зеновій Красівський у долі українського народу
Роман КОВАЛЬ
Отаман Зелений
Роман КОВАЛЬ
ФІЛОСОФІЯ СИЛИ Есеї
Відбитка з "Нової Зорі"
ПОХОРОНИ начального вожда УГА ген. Мирона ТАРНАВСЬКОГО
Роман КОВАЛЬ
Нариси з історії Кубані
Роман КОВАЛЬ
Ренесанс напередодні трагедії
Роман КОВАЛЬ
Філософія Українства
Зеновій КРАСІВСЬКИЙ
Невольницькі плачі
Роман КОВАЛЬ, Віктор РОГ, Павло СТЕГНІЙ
Рейд у вічність
Роман КОВАЛЬ
І нарекли його отаманом Орлом


Радіопередача «Нація»

Автор та ведучий Андрій Черняк

Холодноярська республіка
Роман Коваль&Віктор Рог
Ким були невизнані нацією герої?
Роман Коваль
Про Кубанську Україну.
Роман Коваль
Про національну пам’ять.
Роман Коваль
Операція "Заповіт" Чекістська справа №206.
Роман Коваль
Україна в І-й світовій війні.
Роман Коваль
Українці у ІІ-й світовій війні.
Роман Коваль
Долі українських козачих родів.
Роман Коваль
Так творилось українське військо.
Роман Коваль
Кубанська Народна Республіка.
Роман Коваль



«За Україну, за її волю!»

Авторська передача президента Історичного клубу «Холодний Яр» Романа Коваля «За Україну, за її волю!»


Подяка

Сердечно дякуємо за підтримку газети “Незборима нація”!
Сердечно дякуємо за підтримку
газети “Незборима нація”!

Ігор СМЕТАНСЬКИЙ (м. Калуш) – 300 грн
Іван КАЧУРИК – 400 грн
Віктор ДРУЗЬ  (с. Зорине, Сумщина) – 500 грн
Олександр РИЖЕНКО (Київ) – 2000 грн.

Передплачуйте газету “Незборима нація”

Передплатний індекс – 33545.
Для Донецької і Луганської областей – 87415.
Ціна – 95 грн на рік.
Читайте, передплачуйте!





03049, Київ, вул. Курська, буд. 20, пом. 14. Т/факс:242-47-38 e-mail: Koval_r@ukr.net, kovalroman1@gmail.com Адмін розділ