Авторська передача президента Історичного клубу «Холодний Яр» Романа Коваля «За Україну, за її волю!» для Українського радіо Чикаго
57 передача Роман Коваля
для Незалежного радіо Чикаго
Запис 26 жовтня 2010 р.
“Дисиденти пістолети у внутрішній кишені не носять”
12 листопада 1929 р. в с. Витвиця на Прикарпатті народився Зеновій Красівський, український поет, багатолітній політв’язень, Крайовий провідник ОУН. До цієї дати газета “Незборима нація” вмістила про нього згадку.
Зеновій Красівський світився.
Це була добра людина. І толерантна. Але не до ворогів. Його ніхто не згадує негативно. Навіть опоненти. І Красівський про людей погано не висловлювався, тільки часом скептична посмішка виказувала його критичне ставлення до якоїсь особи.
Красівський не був дисидентом, він – націоналіст. Він не боровся за розширення свобод у російській імперії зла як дисиденти, а виступав за Самостійну Україну. Красівський – вихованець ОУН і УПА. Він знав, що хто нас окупував і владу кого треба скинути, тож і готував себе до збройної боротьби за Українську державу.
Винагородою за всі терпіння і муки для Зеновія Красівського стала Олена Антонів, яка пішла від В’ячеслава Чорновола. Це була його велика радість і велика любов…
Зеновій Красівський захопився ідеєю відновлення Гошівського монастиря, що неподалік його родинного села Витвиці, давав гроші, опікувався будівництвом, навіть будучи тяжко хворим. У Гошівському жіночому монастирі йому облаштували келію з кількома вікнами, де він планував час од часу зупинятися.
Але не судилося…
Про його смерть мене повідомив телеграмою Іван Кандиба, і я встиг на похорон. Це було щось надзвичайне. Трембітали трембіти. Туга розривала серце. Сум оповив тисячі людей.
Близько шести тисяч осіб прийшли на останню зустріч з ним.
Зеновій Красівський був українським пасіонарієм, революціонером-праведником, святою людиною. Це з його легкої руки я став редагувати і видавати “Нескорену націю”, згодом – “Незбориму націю”. Що й роблю вже 20 літ.
Радію, що мені з Анатолієм Сопільником та Андрієм Жоваником удалося двічі видати “Невольницькі плачі” Зеновія Красівського, а з Віктором Рогом упорядкувати та видати книгу “Жага і терпіння. Зеновій Красівський у долі українського народу”.
У моєму серці пан Зенко залишиться сонячним романтиком-правдолюбом, теплою і доброю людиною, м’якою до товаришів, твердою – до ворогів.
Таких людей я більше не зустрічав.
Шановні українці Чикаго, ви слухали передачу Романа Коваля з радіоциклу “За Україну, за її волю”. Моя електронна адреса: Koval_r@ukr.net
Мій телефон у Києві 044-242-47-38.
Бажаю вам добрих новин з України.
Попередні радіопередачі радіоциклу можна послухати в Інтернеті на сайті газети “Незборима нація” в рубриці “За Україну, за її волю”.
|