Авторська передача президента Історичного клубу «Холодний Яр» Романа Коваля «За Україну, за її волю!» для Українського радіо Чикаго
56 передача Роман Коваля
для Незалежного радіо Чикаго
Запис 9 листопада 2010 р.
Пам’ятник у Легедзиному
10 листопада виповнилося 90 літ від того дня як селяни уманських сіл Легедзиного, Вишнополя, Косенівки, Зеленькова, Кам’янечого, Рогів і Талянки виступили проти московської комуни. Під час повстання, яке закінчилось поразкою, загинуло близько сотні селян.
Цього року легедзинська громада вирішила гідно вшанувати своїх земляків. Ідея вшанувати борців за волю України належить директорові заповідника “Трипільська культура” Владиславу Чабанюку та Сергію і Валерію Афанасьєвим, правнукам учасника повстання Івана Калениковича Павленка. Завдяки їхнім зусилям та зусилям багатьох односельчан 7 листопада, в день, коли комуністи святкували річницю свого приходу до влади, в Легедзиному (Тальнівського району Черкаської області) постав прекрасний монумент борцям за волю України роботи заслуженого художника України Миколи Теліженка та скульптора з Моринців Юрка Олійника. Пам’ятник зроблено з інкерманського вапняка, висота – два з половиною метри, вага – 5 т.
Участь в урочистостях взяли народний депутат України Олесь Доній, заступник голови Національної спілки письменників України Василь Шкляр, президент Історичного клубу “Холодний Яр” Роман Коваль, директор Тальнівського районного музею хліборобства Вадим Мицик, народний художник України, лауреат Національної премії ім. Тараса Шевченка Володимир Прядка; кобзарі Михайло Коваль і Тарас Силенко, лірник Сашко, лідер рок-гурту “Тінь сонця” Сергій Василюк, лідер гурту “Тартак” Сашко Положинський та багато інших достойників. Наповнювали радістю серця співочі гурти “Гуляйгород”, “Хорея козацька” і “Тарута”.
Серед інших промовляв і письменник Василь Шкляр. “Героїв, які полягли в бою проти червоних окупантів, назвали бандитами, – сказав він, – мовляв, “начитався Шевченка і став бандитом”. Нема більшого компліменту для українського повстанця, ніж ці слова. І немає більшої похвали для Тараса Шевченка, ніж ці слова. Це ж яку силу слова треба було мати поетові, щоб прочитавши його, зректися всього, стати за волю України і написати на своєму прапорі “Воля України або смерть!”, і стояти з цим прапором до кінця! Дарую школі Легедзиного книжку “Чорний Ворон” про цього знаменитого отамана. Якщо хоч один хлопчина, прочитавши цю книжку, стане “бандитом”, це буде для мене найвищим щастям”, – сказав Василь Шкляр, чим викликав бурхливі оплески легедзян.
Окрасою урочистостей став виступ кобзаря Михайла Коваля, який спеціально до відкриття пам’ятника написав пісню “Борони, Легедзине, борони!”.
Ой не забудь, не забудь, ой не забудь, не забудь!
Не забудь, Легедзине, не забудь,
Як волю твою потоптали, як дітей твоїх постріляли,
А долю твою ізломили, а душу твою ізранили!
Ой не забудь, не забудь!
Я представив своє нове дослідження “Петро Дерещук і Дмитро Цвітковський. До історії повстансько-партизанського руху на Уманщині в 1920 – 1924 рр.”. Розповідається в цій праці і про повстання в селі Легедзиному.
Розповів я легедзянам і про рух вшанування борців за незалежність, який поширюється Україною. Так, за неповні три місці постали три пам’ятники на Черкащині, два на Житомирщині, по одному на Кіровоградщині, Херсонщині, Київщині. А скільки було поставлено монументів та відновлено могил героїв у попередні роки!
І ось тепер зависочів-засвітився пам’ятник у Легедзиному.
Його можна сміливо назвати шедевром української монументальної творчості.
Рух за вшанування героїв боротьби проти московської комуни додає нам духу і завзяття в боротьбі за права українського народу сьогодні.
Шановні українці Чикаго, ви слухали передачу Романа Коваля з радіоциклу “За Україну, за її волю”. Моя електронна адреса: kovalroman1@gmail.com
Мій телефон у Києві 044-242-47-38. Бажаю вам добрих новин з України.
Жертвуйте на діяльність Історичного клубу “Холодний Яр”та газети “Незборима нація”.
Попередні радіопередачі радіоциклу можна послухати в Інтернеті на сайті газети “Незборима нація” в рубриці “За Україну, за її волю”. |