15 травня 2013 р. в актовій залі Педагогічного інституту ДВНЗ “Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника” відбулася подія надзвичайної ваги: вперше в Івано-Франківську було презентовано документальний фільм Романа Коваля “Стеком і шаблею” (режисер Володимир Бондаренко) про видатного українського скульптора, художника, поета, організатора Українських січових стрільців і Сірої дивізії Армії УНР Михайла Гаврилка.
Натхненником і організатором цього дійства став народний художник України Михайло Риндзак. Зі своїми колегами та однодумцями – заслуженим артистом України Мироном Блощичаком, художником-декоратором Львівського національного академічного театру опери та балету ім. Соломії Крушельницької Богданом Лужецьким, членом Національної спілки художників України, скульптором Василем Яричем (автором пам’ятника Данилу Галицькому у Львові), художником Віктором Курило, головою Болехівської міської організації Союзу українок Ларисою Дармохвал та науковим співробітником Музею історії міста Болеховаім. Романа Скворія Галиною Якимів-Скворій, – він подарував студентському та викладацькому складу Педагогічного інституту незабутні хвилини.
Виступи Лариси Дармохвал та Галини Якимів-Скворій занурили присутніх в епоху, коли жив і творив Михайло Гаврилко. Уродженець Полтавщини, який відкривав перші українські школи в Ковелі та Луцьку, ставив пам’ятники Тарасові Шевченку на Прикарпатті, Буковині та рідній Полтавщині, воював за Україну як січовий стрілець, сірожупанник, повстанський отаман, загинув страшною смертю – в 1920 році його спалили в топці локомотива червоноармійці.
Перегляд фільму викликав у присутніх не лише усвідомлення того, як ще багато незнаних і невизнаних талановитих синів і доньок України чекає на зустріч зі своїми нащадками, задля яких вони брали до рук зброю, а й якийсь глибокий, урочистий спокій і самоствердження: за нами велика історія, зіткана з тисяч відважних і талановитих особистостей.
Фантастичні емоції подарував й унікальний музикант – “людина-оркестр”, який об’їздив і облітав земну кулю, представляючи Україну на міжнародних конкурсах і фестивалях, Мирон Блощичак. Най (флейта Пана), зозуля, дримба, теленка, флояра, сопілка, саксофони, кларнет, пляшкофон, коркофон, водолазна трубка – гра на цих інструментах зачарувала глядачів. А соло на двох саксофонах одночасно! А чардаш Монті на двох сопілках! Розчулили до сліз і твори Баха та ніжні мелодії Мирона Блощичака.
Важко передати словами почуте й побачене, але мимоволі згадується давньогрецьке прислів’я “Ars – arma pro patria” (“Мистецтво – зброя за батьківщину”). Справжнє мистецтво – не лише доносити красу, а й брати на себе відповідальність за рідний край. Маловідомий широкому загалу, але ще за життя визнаний як митець Михайло Гаврилко став творцем бурхливої Шевченкіани (постать Великого Кобзаря він увічнив у погруддях, пам’ятниках, барельєфах, горельєфах, портретах, плакетках, медальйонах та у слові).
Творча зустріч кафедр педагогіки імені Богдана Ступарика, соціальної педагогіки та студентської молоді Педагогічного інституту ДВНЗ “Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника” стала чудовим прологом до святкування 200-річчя від дня народження Тараса Григоровича Шевченка.
Оксана ДЖУС, доцент кафедри педагогіки ім. Богдана Ступарика ДВНЗ “Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника”
|