У Бориспільській міській раді 27 листопада, за сприяння депутата міської ради від ВО “Свобода” Ігоря Петренка, відбулася зустріч з письменником, дослідником Визвольної боротьби українського народу у 1-й половині ХХ ст. Романом Ковалем і кобзарем, заслуженим артистом України Тарасом Силенком
На зустрічі було представлено цілий ряд цінних історичних видань, які проливають світло на білі плями Визвольних змагань початку минулого століття. Зокрема, це книги Романа Коваля “Іван Ремболович” – про підполковника Армії УНР, сотника дивізії “Галичина”, учасника підпілля ОУН на Прикарпатті у 1944 – 1949 роках; “Михайло Гаврилко: і стеком, і шаблею” – про талановитого українського скульптора, художника, поета, вояка, організатора січового стрілецтва, якого москалі живим спалили у топці паровоза; “Отаман Зелений” – про отамана Дніпровської повстанської дивізії Данила Терпила (Зеленого), його боротьбу проти Красної армії та денікінців у 1919 – 1921 роках... Варто відзначити, що книгу Романа Коваля “Михайло Гаврилко…” висунуто на здобуття Національної премії ім. Тараса Шевченка. Серед нових видань, презентованих того вечора, – книга “Ми ще повернемось!” Юрія Горліса-Горського, поручника Армії УНР, ад’ютанта 1-го куреня полку гайдамаків Холодного Яру в 1919 – 1920 рр., організатора українського підпілля на Поділлі в 1922 – 1924 рр., політичного в’язня російських тюрем та психіатричних лікарень. “Ми ще повернемось!” – звучить пророче…
“Я прагну, щоб за життя мені вдалося якомога більше повернути у нашу свідомість образів отих шляхетних людей, яких ви бачите на обкладинках наших видань”, – відмітив Роман Коваль, тримаючи в руках книжку “Кармелюки” (про Кармелюцький курінь Армії УНР), яку також було презентовано цього вечора.
Кобзар Тарас Силенко виконав пісні про отаманів Зеленого і Хмару, а також декілька історичних та ліричних маловідомих творів. Чародійні звуки бандури, прекрасний голос кобзаря, слова пісень, що пронизували душу то невимовним плачем, то гордістю за славне минуле України, за те, що є на кого рівнятися сучасній молоді…
Книги Романа Коваля сьогодні є підтвердженням пророцтва Тараса Шевченка: “І повіє новий огонь з Холодного Яру”. Вони є ковтком свіжого повітря для людей, які прагнуть знати правду про нашу героїчну історію, заховану за сімома печатями архівів КҐБ, витравлену голодоморами, війнами, сибірами і численними заборонами, адже сучасна школа (на 22 році незалежності!) майже не виховує патріотів України, бо ж про Січових стрільців, Армії УНР, УПА у підручниках історії є лише декілька рядків, а розділ про героїв Крут вилучено взагалі…
Для багатьох читачів видання клубу “Холодний Яр” допомагають прозріти, зрозуміти хід історії першої половини ХХ століття. Ось що пише Роман Коваль у передмові до історичного нарису “Іван Ремболович”: “Німці – люди державні, на новобранців вони дивляться як на майбутніх вояків, а не як на гарматне м’ясо. Понад рік німецькі старшини вишколювали вояків дивізії “Галичина”, видали їм наймодернішу зброю. Більшовики ж кидали на фронт беззбройних і необмундированих новобранців уже через тиждень-два після мобілізації. Посилали їх на вірну загибель. Москві ніколи не було шкода українців — мовляв, як німців не здолаємо, то принаймні “українську проблему” вирішимо їхніми кулями та снарядами. І кидали українців, беззбройних, під танки та на німецькі дзоти. Казали: здобудете зброю у бою!”
Нас примушують вивчати історію спотворену, написану на догоду Росії, історію, де оспівані наші поразки, а наші вороги показані героями. Офіційна наука й досі нав’язує нам брехню про три “братні слов’янські народи” і заперечує, що ми – нащадки Трипільської цивілізації… Держава захищає пам’ятники Катерині ІІ і Леніну, у той же час “не помічає” руйнування пам’ятників Тарасові Шевченку та Іванові Франку…
Радісно, що на зустріч з Романом Ковалем і Тарасом Силенком прибуло багато молоді, вчителів не тільки із Борисполя, а й сіл району. Тож варто сподіватися, що посіяне зерно історичної правди, впало у благодатний ґрунт і проросте у душах нинішніх і майбутніх поколінь.
Лариса ГРОМАДСЬКА
м. Бориспіль Київської обл.
На світлині Віктора Співака Роман Коваль. |