У березні – квітні 1919 р. навколо Києва і у Києві вибухнуло могутнє повстання на чолі з отаманом Зеленим, Бурлакою та Ільком Струком. Гасло повстанців – “Геть комісарів з України!”
До повстанців приєдналися робітники подільських заводів, які вже відчули гіркий смак “диктатури пролетаріату”. Куренівка, Поділ та Святошин були повністю очищені від чекістського сміття, повстанці пробилися на Хрещатик, на балконі міської думи у центрі Києва було вивішено український прапор.
Ворог кинув всі сили на українських повстанців. Карателями керували Клим Ворошилов, Григорій Петровський та Андрій Бубнов. Жорстокі бої точилися цілий день. Увечері на Поділ та Куренівку підтягнулися так звані “інтернаціональні загони” Лі Сю Ляна та Віхмана. Та повстанці завзято боронили стольний град. Усе ж під натиском переважаючих сил ворога повстанці відступити і взяли в облогу Київ, продовжуючи завдавати московській комуні болючих ударів.
8 квітня Оболонська та Подільська районні організації ВО “Свобода” провели інформаційну кампанію, спрямовану на висвітлення однієї з найбільш замовчуваних за часів совєтської окупації сторінок української історії – Куренівського повстання. Свободівці розповсюдили серед киян понад тисячу листівок, в яких розповідалося про героїчну боротьбу повстанських отаманів з більшовицькими окупантами у квітні 1919 року.
Коментуючи цей захід, кандидат історичних наук, член Київського міського комітету ВО “Свобода” Євген Костюк відзначив, що червоні окупанти, попри всі зусилля, не змогли знищити пам’ять про героїв Куренівського повстання, яка надихає на нові перемоги, будить націю від сну, веде її до панування у своїй державі, на своїй, Богом даній землі. “Наше завдання – донести до киян правду про справжніх українських героїв, гідно вшанувати їх пам’ять та бути достойними своїх славних попередників, – сказав він. – Саме їхні імена мають бути увічнені у назвах вулиць, площ і парків, пам’ятники їм мають стояти у центрі Києва. Вулиця Героїв Куренівського повстання – це лише маленька частка тієї шани, яку ми повинні віддати захисникам стольного граду, її поява на карті Києва має стати першим кроком до відновлення історичної справедливості, відтворення справжньої історії нашого древнього міста”.
|