Група туристів з Києва, що приїхала у Шаповалівку, хотіла побачити і почути про Конотопську битву 1659 року, про фортецю та замок Гуляницьких, гетьмана Івана Виговського, родину Лазаревських, з якою товаришував Тарас Шевченко. Але виявилося, що це не так просто: будинок Лазаревських у Гирявці майже зруйновано, у будинку Лащинських – корівник, невеличке погруддя Гуляницькому треба ще знайти – його спорудили не в центрі, а на території школи – на протилежному боці річки. Школа у вихідні (коли приїжджають туристи) закрита, підійти до пам’ятника, щоб покласти квіти та сфотографувати, неможливо.
Напередодні Дня незалежності, 14 серпня ц. р., в краєзнавчому музеї згорнуто виставку, присвячену обороні замка ніжинським полковником Григорієм Гуляницьким. У музеї немає відділу, присвяченого перемозі гетьмана Виговського над московським військом під Конотопом 1659 року. Ніхто з працівників музею не зміг розповісти про цю видатну перемогу українського народу.
Коли ми біля Шаповалівського будинку культури фотографували пам’ятник Іванові Виговському, то почули від селян жалі про нахабні спроби місцевої влади приватизувати їхню землю. Навіть рибу вже ловити не можна.
Громадське об’єднання “Господарі землі села Шаповалівка” звернулися до ВО “Свобода” з проханням надати юридичну та інформаційну підтримку в їхній боротьбі за своє право на землю рідну. І “Свобода” допомогла. Але боротьба триває: наділи селян, які не захотіли віддавати свою землю місцевому багатієві, затопили, спустивши у річці воду. Владу активно підтримують московські попи. Вони намовляють парафіян не ходити на збори сільської громади, яка тільки й може захистити права шаповалівців.
“Шаповалівці прекрасно розуміють, що сьогодні треба здолати внутрішнього окупанта – корупціонера у владі та бандита-капіталіста. Здолати й покарати так, як їхні прадіди під керівництвом гетьмана Виговського у 1659 році покарали московітів”, – зазначив свободівець Юрій Ноєвий.
Ольга БЕРЕЖНА
Шаповалівка – Київ |