18 вересня болехівчани, а також гості з Івано-Франківська, Долини, Витвиці та сіл Болехівщини прийшли до Народного дому на зустріч з письменником Романом Ковалем, на презентацію його книжки “Михайло Гаврилко: і стеком, і шаблею”.
Лариса Дармохвал, організатор вечора, розповіла про унікальність твору, в якому висвітлено всі сторони суспільного та культурного життя Галичини та підросійської України початку ХХ століття. У книжці не раз згадується Болехів, адже тут він творив свою Шевченкіану у передвоєнні роки, визволяв місто у складі УСС у час війни… Автор згадує й болехівчан – Наталію Кобринську; Орисю Величко, внучку священика Івана Озаркевича; Юліана Русина, в помешканні якого жив Михайло Гаврилко; Івана Іванця, з яким Гаврилко служив у 2-му курені УСС; Михайлового товариша Романа Стельмахіва – сотника УГА, який спочиває на міському цвинтарі Болехова. Не оминув автор і прізвища краєзнавця Романа Скворія, який виготовив копію барельєфа М. Гаврилка “Тарас Шевченко”.
Окрім автора, у презентації взяв участь онук скульптора, львівський лікар Ярослав Абрагамович. Його виступ був цікавий, але, на жаль, короткий.
Марія Берізко та Надія Романюк прочитали уривки з розділів “Напередодні Світової війни” і “Проти Росії”, а Наталія Іваночко – розділ “Фрайштадтська республіка” – про просвітницьку працю Михайла у таборі для полонених російської армії у Фрайштадті. Уривки з нарису “На фронті” представила Тетяна Павлишин.
“Се одна з найориґінальніших постатей нашого стрілецтва загалом. Оригінальна й виглядом, і поведінкою, і минувшиною, і своїми духовними інтересами… Сильно збудований, кремезний, блондин з прозоро синіми очима й незвичайно сильним організмом. З лиця, постави, рухів і голосу – уособлення сили й рішучості…”
Три вірші зі збірки “На румовищах”, які декламував Роман Романюк, засвідчили поетичний талант Гаврилка. Окрасою вечора стали музичні твори, виконані піаністкою Наталією Сисоєвою, один – спільно зі скрипалем Іваном Долішнім.
Кожна пісня у виконанні Олександри Малендевич (соло і в дуеті разом із Михайлом Стецюком) були зустрінуті гарячими оплесками, як і виступ чоловічого квартету (художній керівник Михайло Стецюк). Зі словами подяки до автора книжки звернулися голова “Просвіти” Богдан Мельник і заступник міського голови Ігор Герецький. Треба дати належне міській владі – вона закупила презентовану книжку для всіх бібліотек міста та сіл Болехівської міської ради.
Завершилася презентація гімном січових стрільців “Ой у лузі червона калина...”
Слід сказати, що в цей же день Роман Коваль презентував книжку про Михайла Гаврилка у Львові на Форумі книговидавців, а напередодні – у Дрогобичі.
З найкращими враженнями про болехівчан поїхали Роман Коваль та Ярослав Абрагамович. Звичайно, вони мають надію повернутися в Болехів – на відкриття пам’ятників художникам-борцям Михайлові Гаврилку та Іванові Іванцю.
Організатори свята у Болехові щиро дякують генеральному директору обласного телебачення Ользі Бабій за висвітлення свята у Болехові.
Любомир ХАМУЛЯК, учасник презентації
Дрогобич – Львів – Болехів
На світлині – виступ чоловічого квартету. Ліворуч – Роман Коваль та Ярослав Абрагамович, онук Михайла Гаврилка
|