Газета `НЕЗБОРИМА НАЦІЯ`
Газета `НЕЗБОРИМА НАЦІЯ`
Газета `НЕЗБОРИМА НАЦІЯ`
Головне менюПошук
Архів газети

  Архів за 2023 рік:


Передплата

Untitled Document

“Незборима нація” – газета для тих, хто хоче знати історію боротьби за свободу України. Це газета, в якій висвітлюються невідомі сторінки Визвольної боротьби за незалежність.
“Незборима нація” може стати неоціненним другом вчителя, школяра, студента, історика, краєзнавця, кожного, хто цікавиться героїчною і трагічною історією нашої Батьківщини.
Газету можна передплатити у будь-якому відділенні пошти:
Наш індекс – 33545
Індекс 87415 – для передплатників Донецької та Луганської областей.
Не забудьте передплатити “Незбориму нації” і для бібліотек та шкіл тих сіл, з яких ви вийшли.

Друзі, приєднуйте нових передплатників “Незборимої нації”.Дружні сайти

   
   
   
   
   
   
   
   


Іван ГЕЛЬ


(17.07.1937, с. Кліцко Городоцького р-ну Львівської обл. – 16.03.2011, Львів)
16 березня відійшов у засвіти учасник Національно-визвольного руху, публіцист, організатор самвидаву, громадський і політичний діяч, син вояка Армії УНР

Народився він у родині вояка Армії УНР, голови сільської “Просвіти” Андрія Геля. Мати, Февронія Тершаковець, – зі старовинної української інтелігентної родини з глибокими традиціями Національно-визвольної боротьби. Першу сутичку з совєтською владою мав у 13 років, коли під час арешту батька енкаведисти побили матір і самого Йвана, який намагався захистити батьків.
Першим свідомим актом громадянської непокори була публічна відмова вступити в комсомол, за що в 1952-му, після закінчення першої чверті 10-го класу, Івана вигнали зі школи. Вперше арештований 24 серпня 1965 року. Засуджений за ст. 62 ч. 1 і ст. 64 КК УССР (“антирадянська агітація і пропаганда”, “організаційна діяльність”) до 3 р. таборів суворого режиму. Після звільнення видрукував у самвидаві та розповсюдив 11 книжок, у тому числі “Серед снігів” Валентина Мороза (передмовою до книжки була стаття Івана Геля “Тоталітаризм, український рух і Валентин Мороз”), працю Івана Дзюби “Інтернаціоналізм чи русифікація?”, збірку віршів Миколи Холодного “Крик з могили”, книжку листів Михайла Гориня з неволі, багато статей.
7 грудня 1970 р. Іван Гель виступив на похороні Алли Горської у Києві. В листопаді 1970 р. послав до Верховного суду УССР заяву протесту проти вироку в справі Валентина Мороза. 12 січня 1972 р. Іван Гель арештований вдруге. Засуджений за ст. 62 ч. 2 КК УРСР на 10 р. таборів особливого (камерного) режиму, 5 р. заслання, визнаний особливо небезпечним рецидивістом. Термін відбував у Мордовії (Сосновка) та в Пермській області (Кучино), заслання – в Комі АССР.
У таборах Гель брав участь у багатьох правозахисних акціях і голодівках протесту, зокрема, в голодівці з вимогою статусу політв’язня. Одна з його голодівок тривала 100 діб: домагався реєстрації шлюбу зі своєю фактичною дружиною Марією, матір’ю їхньої доньки Оксани (1964 р. н.). 1975 р. шлюб зареєстровано. Усього Гель голодував понад 300 діб.
Іван Гель – автор книжки “Грані культури”, яку написав в ув’язненні в 1970-х роках (її вивезла з побачення дружина). Книга розповсюджувалася в самвидаві, нелегально потрапила за кордон і вперше під псевдонімом Степан Говерля була видана в Лондоні 1984 року Українською видавничою спілкою. В Україні книжку “Грані культури” під справжнім іменем автора видано у Львові 1993 року.
17 січня 1987 р. Гель повернувся в Україну. Рік жив у рідному селі, працював пастухом. Влітку 1987 р. разом з В’ячеславом Чорноволом, Михайлом Горинем, Павлом Скочком відновлює журнал “Український вісник”, стає його відповідальним секретарем. Співзасновник Української ініціативної групи за звільнення в’язнів сумління. У 1987 р. створює і очолює “Комітет захисту Української Греко-Католицької Церкви”, редагує журнал “Християнський голос”, організовує перші масові релігійні та політичні акції у Галичині, зокрема, збори 250 тисяч вірних УГКЦ 17 вересня 1989 р. біля собору Святого Юра у Львові, та поетапну голодівку на Арбаті в Москві, що тривала півроку, – тоді катакомбна Церква здобула офіційне визнання. Брав активну участь у створенні “Меморіалу” і НРУ, добився перед обласною владою офіційного визнання УПА воюючою стороною в Другій світовій війні.
У 1990 – 1994 рр. Іван Гель – 1-й заступник голови Львівської обласної ради народних депутатів. До 2002 р. очолював обласну комісію відновлення прав реабілітованих.
Нагороджений орденами Ярослава Мудрого ІV і V ступенів та орденом Свободи.
Похований у родинному гробівці на Личаківському цвинтарі поруч із пам’ятним знаком Романові Шухевичу. Вічна пам’ять!

Борис ЗАХАРОВ, Василь ОВСІЄНКОІсторія Визвольних змагань

Роман КОВАЛЬ
Багряні жнива Української революції
Яків ГАЛЬЧЕВСЬКИЙ
З воєнного нотатника
Юрій ГОРЛІС-ГОРСЬКИЙ
Холодний Яр
Роман КОВАЛЬ
За волю і честь
Роман КОВАЛЬ
Коли кулі співали
Упорядники Роман Коваль і Віктор Рог
Жага і терпіння. Зеновій Красівський у долі українського народу
Роман КОВАЛЬ
Отаман Зелений
Роман КОВАЛЬ
ФІЛОСОФІЯ СИЛИ Есеї
Відбитка з "Нової Зорі"
ПОХОРОНИ начального вожда УГА ген. Мирона ТАРНАВСЬКОГО
Роман КОВАЛЬ
Нариси з історії Кубані
Роман КОВАЛЬ
Ренесанс напередодні трагедії
Роман КОВАЛЬ
Філософія Українства
Зеновій КРАСІВСЬКИЙ
Невольницькі плачі
Роман КОВАЛЬ, Віктор РОГ, Павло СТЕГНІЙ
Рейд у вічність
Роман КОВАЛЬ
І нарекли його отаманом Орлом


Радіопередача «Нація»

Автор та ведучий Андрій Черняк

Холодноярська республіка
Роман Коваль&Віктор Рог
Ким були невизнані нацією герої?
Роман Коваль
Про Кубанську Україну.
Роман Коваль
Про національну пам’ять.
Роман Коваль
Операція "Заповіт" Чекістська справа №206.
Роман Коваль
Україна в І-й світовій війні.
Роман Коваль
Українці у ІІ-й світовій війні.
Роман Коваль
Долі українських козачих родів.
Роман Коваль
Так творилось українське військо.
Роман Коваль
Кубанська Народна Республіка.
Роман Коваль«За Україну, за її волю!»

Авторська передача президента Історичного клубу «Холодний Яр» Романа Коваля «За Україну, за її волю!»


Подяка

Сердечно дякуємо за підтримку газети “Незборима нація”!

Іван КАЧУРИК – 300 грн.
Сергій ЗУБЧЕНКО (Київ) – 300 грн.
Віктор ДРУЗЬ  (с. Зорине, Сумщина) – 500 грн.
Ілля БОСАКОВСЬКИЙ – 500 грн.
Микола ТЕЛІЖЕНКО (Черкаси) – 600 грн.
Олександр РИЖЕНКО (Київ) – 2000 грн.

03049, Київ, вул. Курська, буд. 20, пом. 14. Т/факс:242-47-38 e-mail: Koval_r@ukr.net, kovalroman1@gmail.com Адмін розділ