Минулого року Верховний Суд Російської Федерації постановив ліквідувати Федеральну національно-культурну автономію українців Росії. Відомі й факти переслідування Об’єднання українців Росії. Тепер довідались ми і про події у Бібліотеці української літератури в Москві.
Це і змусило Об’єднання українців Росії та Федеральної національно-культурної автономії українців Росії виступити зі спільною заявою. В ній висловлено тривогу з приводу переслідувань українських громадських інституцій у Російській Федерації.
Міністр закордонних справ РФ Сергій Лавров звинуватив українців, громадян РФ, у політичній діяльності. Серйозне звинувачення! Невже громадяни Росії уже не мають права на політичну діяльність? Чи тільки українців, російських громадян, хочуть позбавити такого права?
З інтерв’ю міністра можна зрозуміти, що Кремль взяв курс на “зачистку” організованого українського руху та заміну його іншими організаціями, звичайно, слухняними, власне, псевдоукраїнськими. Нарешті українці дізналися про справжню причину ліквідації Федеральної національно-культурної автономії українців Росії –. Раніше Міністерство юстиції РФ намагалося представити справу як порушення організацією формальних юридичних правил.
Викликала подив і заява представника Міністерства закордонних справ України О. Волошина, який запевнив, що МЗС України “вже працює над тим, щоб допомогти українській громаді в Росії створити нову всеросійську впливову й ефективну громадську організацію, яка б захищала культурно-освітні та інші права етнічних українців, громадян РФ”. Яка запопадливість! Ще рішення про ліквідацію Федеральної національно-культурної автономії українців Росії не набуло законної сили, а український чиновник уже погодився з правом Москви забороняти українські організації, створені згідно з чинним законодавством РФ. Українські організації оскаржили рішення Верховного Суду, що порушує їхні законні права на задоволення своїх культурних потреб. Замість захистити своїх земляків, МЗС України ганебно погоджується з антиукраїнськими рішеннями Кремля.
Заява Волошина здивувала ще й через те, що Міністерство закордонних справ України неодноразово відзначало велику роботу, що проводять згадані українські організації Росії.
Правління цих організацій оцінило події у Бібліотеці української літератури в Москві як можливе намагання ліквідувати її. Вилучення літератури, читацьких формулярів, електронного каталогу, сервера не лише паралізувало діяльність бібліотеки, але й позбавило прихильників українського слова права на задоволення своїх культурно-просвітницьких потреб.
У заяві звертається увага на психологічний та фізичний тиск із боку правоохоронних органів і залякування керівництва бібліотеки, яке намагається чесно виконувати свої обов’язки.
“Звертаємося до органів влади Російської Федерації з вимогою припинити тиск на українські організації Росії та нормалізувати ситуацію навколо Бібліотеки української літератури в Москві – державної установи, яка покликана розвивати любов до читання, до української книги та української культури, – говориться у заяві від 20 січня. – Звертаємось також до Організації з безпеки і співробітництва в Європі, Президента України, Верховної Ради, Кабінету Міністрів, Міністерства закордонних справ України, Світового конгресу Українців, Української всесвітньої координаційної ради, світової та української громадськості з проханням допомогти українській громаді Росії відстояти свої права та свободи”.
Як захистити свої права українцям, коли їхня історична Батьківщина потурає злочинам московської влади?
Напад на українську бібліотеку
За словами директора бібліотеки Наталії Шаріної, працівники відділу боротьби з екстремізмом МВС Росії, заявившись до бібліотеки, в електронному каталозі набрали слово “націоналізм” і виявили всі видання, в яких було це слово, потім запропонували співробітникам бібліотеки знайти на полицях ці книги і видати їх для “психологолінгвістичної експертизи”.
– Чому ви не зробите це самі? – поцікавилася бібліотекар.
– Ви хочете, щоб ми перевернули бібліотеку і всі книги були на підлозі? –відповіли міліціонери.
Міліціонери вилучили й книги, отримані від посольства України в Росії.
Міліція знала, що порушує закон, адже відповідно до статті 13 федерального закону “Про протидію екстремістській діяльності”, екстремістською літературою визнано літературу, оприлюднену на офіційному сайті Міністерства юстиції РФ. Жодної книги, що входить до цього списку, серед вилучених не було.
Які ж книги зацікавили московську міліцію? Про митрополита Андрія Шептицького, ОУН-УПА, про діяльність руху “Пора”, а також газети “Нація і держава”, “Шлях перемоги”, “Українське слово”, видання “Національна безпека України” тощо.
За повідомленнями УНІАН, на прес-конференції в Москві посол України Володимир Єльченко відхрестився від події, заявивши, що посольство не може впливати на діяльність Бібліотеки української літератури в Москві у зв`язку з обшуками, що проводяться там. “Питання складне і неприємне. Бібліотека належить мерії Москви, і посольство не може мати впливу на ті процеси, які там відбуваються”, – сказав Єльченко.
Отака Москва! Отакі її пахолки! |