Сумська обласна влада чинить тиск з метою звільнення керівника Державного архіву Сумської області Геннадія Іванущенка. Сумський архів – єдиний, що повністю оцифрував усі 57 тисяч актових записів про смерть людей від Голодомору 1932 – 1933 років на Сумщині.
Центр досліджень визвольного руху занепокоєний фактами тиску на історика Геннадія Іванущенка, директора Державного архіву Сумської області, члена Вченої ради Центру досліджень Визвольного руху, члена Історичного клубу “Холодний Яр”.
Впродовж п’яти останніх місяців представники місцевої влади цілеспрямовано шукають “вагомі” підстави для звільнення Геннадія Іванущенка. Після того як він не погодився піти “за власним бажанням”, недоброзичливці намагаються звільнити історика шляхом оголошення “необхідної” кількості доган.
Геннадій Іванущенко – автор книг про Голодомор 1932 – 1933 років, Українську революцію 1917 – 1920 років, діяльність ОУН та УПА на Сумщині. Тиск на нього є спробою влади внести політику в академічну дискусію про політичні репресії, Голодомор-геноцид 1932 – 1933 років в Україні та Визвольного руху. Адже сумський архів під керівництвом Іванущенка – єдиний архів, який повністю оцифрував усі 57 тисяч актових записів про смерть людей в період Голодомору 1932 – 1933 років.
Архів веде міжнародну співпрацю з архівістами Великої Британії та Росії. Його працівники без належного фінансування, на ентузіазмі створили значну електронну базу історичних документів. Серед обласних архівів лише наукове видання Сумського архіву “Сумський історико-архівний журнал” має гриф ВАКу (www.daso.sumy.ua).
Розцінюємо дії влади як свідоме перешкоджання професійній діяльності історика, намагання обмежити доступ до архівних документів у Сумському архіві та взяття під ідеологічний партійний контроль наукових досліджень.
Вимагаємо припинити тиск на директора Державного архіву Сумської області Геннадія Іванущенка.
Нагадаємо, що тиск та перешкоджання діяльності українських істориків підтверджує низка фактів, серед яких: незаконне затримання СБУ Руслана Забілого та вилучення його наукових праць і копій архівних документів, перешкоджання роботі музею “Тюрма на Лонцького”, закриття виставки, присвяченої борцям за незалежність України на Сумщині, що експонувалась у приміщенні Сумської ОДА.
Центр досліджень Визвольного руху
Історичний клуб “Холодний Яр”
Біографічна довідка
Іванущенко Геннадій Миколайович народився 1964 р. на Сумщині. Закінчив історичний факультет Сумського державного педагогічного інституту ім. Антона Макаренка та Український вільний університет (Мюнхен, Німеччина). З 15 травня 2000 р. – член Історичного клубу “Холодний Яр”. З липня 2005 року – директор Державного архіву Сумської області.
Геннадій Іванущенко – автор та упорядник книг “Залізом і кров’ю” (2001), “Голодомор 1932 – 1933 років: очима свідків, мовою документів (Северинівська сільрада Сумського району)” (2003), “Українська революція 1917 – 1920 років у листівках і газетах” (2005), “ОУН-УПА на Сумщині”, т. 1 (2007) і т. 2 (2009), “Українське відродження 1917 – 1920 рр. на Сумщині” т. 1 (2010) та ще близько 50 публікацій, у тому числі за кордоном; член Вченої ради Центру досліджень визвольного руху, голова Сумського обласного осередку Історичного клубу “Холодний Яр”, ініціатор встановлення пам’ятних знаків на честь учасників боротьби за незалежність України на Сумщині, організатор виставок документів та наукових конференцій. За вагомий особистий внесок у дослідження голодоморів в Україні, активну громадську діяльність нагороджений орденом “За заслуги” III ступеня (2007).
Українська революція на Сумщині
На основі матеріалів Державного архіву Сумської області вийшов друком перший том документів “Українське відродження 1917 – 1920 рр. на Сумщині”, упорядкований директором ДАСО, членом Історичного клубу “Холодний Яр” Геннадієм Іванущенком.
Збірник включає нарис-огляд, унікальні документи з історії Українського національного відродження, становлення органів державної влади, культурних, економіко-соціальних процесів, військових та політичних подій на території сучасної Сумщини, а також відомості про борців за волю та долю України – уродженців краю, ілюстрації та коментарі.
Видання вводить у науковий обіг багато документів із драматичного періоду Визвольних змагань початку ХХ століття, котрі відображають регіональні особливості процесу національного і державного відродження.
“Мета збірника – допомогти всім зацікавленим глибше вивчити курс вітчизняної історії доби Української революції шляхом використання різноманітного документального матеріалу, пам’ятаючи про те, що основою будь-якого судження є безсумнівний факт, – вважає Геннадій Іванущенко. – Кожен рік, який віддаляє нас від тієї героїчної доби, губить у морі історії зернини людських доль. Завдання нинішнього покоління архівістів і дослідників – зібрати їх і відтворити цілісну, наукову картину подій. Тільки у відновленні зв’язку поколінь, обговоренні, глибокому аналізі історичних фактів – запорука успішного засвоєння уроків нашого минулого, адже, як говорив В’ячеслав Липинський: “Навіть найкращі підручники історії ще нікого в світі історії не навчили: її треба в своїй крові, в своїй традиції і у своїй культурі мати”.
Віктор РОГ
Київ |