“Україна у вогні революції” – так називається збірка спогадів учасників Національно-визвольних змагань 1917 – 1920-х років. Її видала Українська видавнича спілка ім. Юрія Липи за фінансового сприяння Осипа Довбуша та М. Ш. – чотового УПА з Лестера (Великобританія). Впорядкував її Віктор Рог.
Спогади ці друкувалися в еміграційних ветеранських виданнях, зокрема таких як “Дороговказ”, “Вісті комбатанта”, “Сурмач”, “За Державність”, “Українське козацтво”, “Голос комбатанта”, “Вісті” та інших. Низький уклін тим, хто в тяжких умовах вимушеної еміграції, змінивши багнет на перо, зумів записати і зберегти ці безцінні спогади.
На жаль, далеко не про всіх авторів маємо сьогодні свідчення. Лише про деяких з них, зокрема Юрія Липу, Олександра Вишнівського, Володимира Сікевича та Богуслава Шашкевича, подано короткі нариси. Будемо вдячні кожному, хто допоможе встановити біограми інших учасників спогадів, поділиться матеріалами про події, коли “гомоніла Україна”, адже за задумом видавців це видання має перерости в цілу серію.
Придбати книгу можна за адресою: 01034, м. Київ, вул. Ярославів Вал, буд. 9, пом. 4, тел. (044) 234-70-20.
Ти прочитав “Холодний Яр”?!
У Совєтському Союзі людей, які прочитали “Холодний Яр” Юрія Горліса-Горського, ставили на облік у КҐБ. Неблагонадійною вважалася й людина, знайома з автором цих споминів. Адже на його руках була кров російських окупантів. Не одному з них він вбив кинджал у ліву кишеню френча.
“Коли дві нації борються, білі рукавички треба скинути, – дійшов висновку Юрій Горліс-Горський. – За п’ять років на фронтах довелося розрубати в бою череп не одному німцеві, мадярові, москалеві, але що можна піднести шаблю на ворога, який уже кинув зброю, що ворог лише мертвий перестає бути ворогом, з цим я погодився лише тепер, на цьому клаптеві української землі, який треба було відстояти, або загинути”.
Спогади хорунжого Армії УНР упродовж 75 років запалюють серця українських романтиків. Начитавшись у 1930-х рр. Горліса-Горського, десятки тисяч юнаків і юначок ОУН взяли до рук зброю і уславили Батьківщину. Віримо, що і сьогодні, коли Україна в небезпеці, “Холодний Яр” покличе до боротьби тисячі українських романтиків, котрі здобудуть-таки Українську Україну, в ім’я якої творив, боровся і загинув великий українець Юрій Горліс-Горський.
Ти прочитав “Холодний Яр”?!
Редакція “НН” |