У школі села Зміївка, що на Бериславщині, відкрили документальну виставку “УПА: історія нескорених”. На виставці представлено архівні документи, листівки повстанців, підпільну літературу тощо. Зокрема, розповідається про розгортання повстанської боротьби, структуру УПА, про Українську Головну Визвольну Раду, Романа Шухевича, Український Червоний Хрест, про щоденне життя повстанців та повстанські свята. Окремий розділ виставки присвячено одностроям та нагородам воякам УПА, жіноцтву у Визвольній боротьбі, видавничій діяльності українського підпілля, закордонним рейдам УПА та боротьбі совєтських спецслужб проти українських повстанців.
Експонування виставки стало можливим завдяки Центру дослідження Визвольного руху та Спілці української молоді в Україні. Мешканці Зміївки могли відвідати виставку безкоштовно. Лише в перший день на виставці побувало понад 90 школярів.
“Зазвичай знання херсонців про УПА обмежуються совєтськими штампами. Неупереджену інформацію ніде черпати, тим більше в селі. Ми ж прагнемо запропонувати людям факти, без оціночних характеристик. Сподіваюся, що вкладені у виставку зусилля та кошти конвертуються в зацікавленість молоді своєю історією”, – зазначив Олександр Шумков, координатор експозиції на Херсонщині.
9 вересня активісти Херсонської міської організації СУМу в Україні довідалися про наміри проросійських сил знищити виставку та військовий меморіал “Борцям за волю України”. Олександр Шумков письмово звернувся до правоохоронних органів, відвідав офіс Херсонського міськкому КПУ, аби застерегти комуністів. В офісі він зустрів 5 – 6 осіб, які заявили: “Горком партии ничего не готовит. Возможно, в Змеевку будет везти людей Херсонский обком или Бериславский райком”.
Микола Курівчак, депутат Бериславської районної ради, голова Зміївської “Просвіти” так прокоментував ситуацію: “Ми одразу вжили заходів, аби не допустити зайд до нашого села. Мешканці села організували постійну варту біля меморіалу та довкола школи, адже саме в ній розміщено виставку. Чергувала й міліція”.
А студент Микола Завалькевич, уродженець Зміївки, додав: “Всі односельці, з якими мені доводилось розмовляти, позитивно ставляться і до меморіалу “Борцям за волю України”, і до відкриття виставки. У нас поважають тих, хто воював за Україну. Протестувала лише єдина на все село комуністка. Колись вона вилазила на Леніна, щоб його не демонтували. Таки демонтували. І комуністичні назви вулиць перейменували”.
Підвів риску Михайло Голуб, мешканець Зміївки: “Наше село гостинне. Якщо до нас їдуть гості, ми завжди раді. Якщо ж хтось полізе нищити наші святині, кривдити пам’ять про героїв, повірте: і молоді хлопці, і старші чоловіки вміють не лише народних пісень співати. Честь села відстоїмо по-козацьки”.
Інформаційна референтура Херсонської МО СУМу в Україні |