20 квітня виповнилося 70 років чудовій українці, Антоніні Литвин, поетесі, художниці, матері 6 дітей, вірній подрузі кобзаря Василя Литвина, учасниці багатьох національних заходів, у тому числі й Історичного клубу “Холодний Яр”, багаторічній передплатниці “Незборимої нації”. Ми приєднуємося до вітання вчительки Надії Коваленко і бажаємо довгих років, наповнених творчою працею на добро нашої Батьківщини.
У квітневу провесінь, коли життя перемагає сонну знемогу, на березі прадавнього Дніпра, в лоні старовинного козацького села з міцного кореня Гармашів, народилася дівчинка, якій доля дарувала козацьку звитягу захищати духовний суверенітет українського народу. Її дитинство пересноване сивими легендами, піснями, казками, які щедро перекладав у юну душу дід Трохим, добрий дух Дніпра і зела. З дитинства незнищенним ростком розцвітала любов до слова, України, Дніпра-Славути. Без усього цього не уявляла свого життя. Перший гіркий біль вразив юне дівча, коли колиска її дитинства, з щедрими луками, де процвітали дивовижні квіти незайманою красою дивуючи світ, з чистими озеречками-струмочками, із священними козацькими могилами – пішла під воду. З часом цей біль перелився в поетичне слово, несучи данину шани рідному народу.
Три поетичні збірки видала Антоніна Литвин. Вони увібрали весь всесвіт життя, з горем і щастям, любов’ю і працею, з красою вірності і ницою зрадою. А її книга “Голос утопленого села” експертною комісією ХІ Всеукраїнського рейтингу названа одною з кращих у номінації етнологія (етнографія) фольклор, ввійшла в десятку кращих книг.
Разом з чоловіком Василем Литвином вона була серед тих, хто плекав Стрітівську кобзарську школу.
Активна українка, щира патріотка Антоніна Литвин непомітно двигає важкий камінь громадсько-патріотичної роботи, проводить цікаві зустрічі, літературні вечори, презентації, духовно гартуючи юнь – майбутнє України. А ще невтомно піклується про публікації творів духовних побратимів, допомагаючи зупинити мить істинної історії. Вся в пошуку, в дерзновенній праці, повертає в життя спотворені народні пісні з першоджерел, що замулені часом, чи тенденційними діячами. Цикл радіопередач за участю Антоніни і Василя Литвинів кличуть блудних синів до материнського лона.
А ще Антоніна Гармаш-Литвин – пристрасний поборник виховання майбутніх поколінь на основі етнонаціональної педагогіки, має в цьому напрямку багато доробок, зокрема “Програму виховання майбутніх батьків-матерів”.
Антоніна та Василь Литвини пустили у світ широкий 6 дітей, мають вони вже й 7 онуків та одного правнука.
З роси і води Вам, зичимо, здоров’я і творчих дерзань, сили від землі і шани від побратимів.
Надія КОВАЛЕНКО, вчитель
Київська обл. |