Брати з історичним, поетично-січовим прізвищем Вишиваний... Одразу на думку приходить Василь Вишиваний, полковник УСС, який віддав життя за Україну.
Така ж доля не минула і старшого лейтенанта ЗСУ Василя Вишиваного з Галичини. Загинув він 3 березня 2022 р. неподалік м. Вознесенська – місця однієї з найбільших перемог Армії УНР. Тоді, 16 квітня 1920 р., Армія УНР Зимового походу під проводом Михайла Омеляновича-Павленка розбила під Вознесенськом російські червоні війська, які мали велику перевагу в озброєнні.
Через 102 роки на тих же полях відбулася нова битва українських лицарів з російськими варварами. І знову козаки перемогли угруповання росіян, яке переважало силою зброї, та не силою духу! Але були й болючі втрати...
Наші козаки закладали міни, щоб зупинити колону окупантів. Уже майже закінчили роботу, аж раптом – мінометний обстріл! Василь Вишиваний наказав своїй групі йти в укриття – приблизно за 200 м. Він і його заступник відходили останніми, та не встигли... Ворожа міна влучила в міни, що чекали на росіян, – і вони здетонували. Обидва загинули. Було стрільцеві 28 років...
Василь народився 13 лютого 1994 р. в с. Дулібах Львівської області. У 2014-му, здобувши фах механіка, вирішив обрати шлях старшого брата – і стати військовим, оборонцем українського буття. Підписав контракт. 2015-го, маючи 21 рік, пішов воювати за українську Луганщину та український Донбас. Уже 2019 р. здобув вищу освіту в Національній академії Сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного, яку раніше закінчив його старший брат Кирило.
Після випуску В. Вишиваного направили на службу до 80-ї ОДШбр ЗСУ. Як командир інженерно-саперного взводу продовжив захищати Батьківщину. Побратими дали Василеві псевдо “Вандал”.
Його старший брат Кирило Вишиваний-“Академік”, майор ЗСУ, з 2016 р. року воював на Луганщині. Кирило взяв участь у вшануванні брата на 9-й день його смерті. А наступного дня, 13 березня, “Академік” загинув на Яворівському полігоні – внаслідок ракетного удару по Яворівському полігону (у той день там був і мій син Євген).
Василя Васильовича Вишиваного нагороджено орденом Хмельницького ІІІ ст. (посмертно). Поховали січових стрільців у рідному селі.
Місцеву школу, де вони навчались, назвали на їхню честь – “Школа імені братів Вишиваних”.
Вічна слава!
Роман КОВАЛЬ
На світлинах – Василь і Кирило Вишивані. |