У наш нелегкий час боротьби за незалежність України дуже важливо згадувати попередників – борців за нашу Вітчизну, які воювали попри безнадію і брак будь-якої зовнішньої підтримки. Село Княжичі на Київщині не забуває своїх колишніх і теперішніх героїв України, адже саме тут жили і боролися герої Визвольної боротьби 1917 – 1920-х років.
9 квітня 2024 р. відбулися вшанування на честь роковин розстрілу останнього отамана Київщини, художника і просвітника Пилипа Драника-“Косаря”. Захід був організований та здійснений завдяки козачці Історичного клубу “Холодний Яр” Людмилі Гребенюк. Приємно, що вшанування було підтримано очільником місцевої влади, старостою с. Княжичів, ветераном ЗСУ, полковником запасу Олександром Шевчуком.
Заходи почалися в приміщенні сільської бібліотеки, де діє фотовиставка “Відродження національної пам’яті”, окрасою якої є портрет Пилипа Драника-“Косаря”, написаний видатним митцем та козаком Історичного клубу “Холодний Яр” Михайлом Горловим, який 31 березня відійшов у засвіти.
Започатковано урочисті записи в книгу почесних відвідувачів. У Сквері Героїв біля пам’ятного знака “Борцям за Українську державу” гості з Києва поклали квіти. У школі, що на вулиці отамана Косаря, проведено урок пам’яті “Пилип Васильович Драник-«Косар» – останній отаман Київщини”.
Про героїчну історію села Княжичів та про отамана Косаря розповіли члени Історичного клубу “Холодний Яр”: краєзнавці Євген Букет, Владислав Карпенко-“Косар” та Людмила Гребенюк. Промовляли й нащадки Пилипа Драника-“Косаря”: військовослужбовець Ігор Бабіченко та Ірина Сороцька – троюрідна племінниця отамана. Староста села дав важливе домашнє завдання учням – пошукати в себе вдома старі фотографії своїх рідних, які боролися за Україну, та розпитати батьків про них. Підсумував виступи вчитель історії, краєзнавець Сергій Лисенко.
На зустрічі був і Орест Карпенко, який ще малим пластуном у вересні 2016 р. брав участь у вечорі пам’яті отамана “Косаря” у Княжичах зі своїм батьком Владиславом, Анатолієм Сухим та Романом Ковалем. Зараз Орест – студент 1-го курсу історичного факультету Київського національного університету ім. Тараса Шевченка.
Вшанування пам’яті героїв минулого має велике значення для виховання патріотичних почуттів та збереження історичної пам’яті в молодого покоління. Такі заходи нагадують, що боротьба за незалежність України тривала впродовж багатьох десятиліть і потребувала самопожертви від найкращих синів і дочок українського народу.
Слава борцям за волю України!
Владислав КАРПЕНКО, Історичний клуб “Холодний Яр”
На світлині зліва направо – староста с. Княжичів Олександр Шевчук, Людмила Гребенюк, завідувачка бібліотеки Любов Дудич, Євген Букет, Владислав Карпенко, Орест Карпенко та молодший сержант Ігор Бабіченко.
|