У Military Media Center відбувся круглий стіл на тему “Пантеон Героїв: як увіковічити пам’ять тих, хто віддав життя за Україну”. Виступали спікери заходу – доктор історичних наук Ігор Гирич, представники Історичного клубу “Холодний Яр” Роман Коваль, Євген Букет (модератор), Віктор Моренець, Андрій Ковальов (речник Генштабу ЗСУ), а також 1-й заступник голови Держкомтелерадіо Богдан Червак, учасник російсько-української війни Богдан Матківський, кандидат історичних наук Богдан Скопенко, доцент Києво-Могилянської академії Леонтій Шепілов, дослідник козацьких цвинтарів в Україні Роман Малинков, політичний діяч Степан Брацюнь, історик Олександр Скрипник та інші.
Учасники зійшлися на тому, що Пантеон і Військове меморіальне кладовище – це різні поняття, вони мають розглядатися окремо. Щодо місця розташування Пантеону, то висловлювалися різні думки: Биківня, Аскольдова могила, київські пагорби в районі “арки дружби народів”, Холодний Яр, Межигірський монастир (пропозиція професора Ігоря Гирича). Згадували Щекавицьке і Звіринецьке кладовища в Києві…
Круглий стіл був цікавий. Вів його Євген Букет, працівник “АрміяInform”.
Роман Коваль розповів про працю Історичного клубу “Холодний Яр” у Холодному Яру, який ми перетворили на меморіальну територію. Сказав, що слова “Пантеон” і “Биківня” не пасують одне до одного, тобто наш Пантеон не може бути в Биківні однозначно, категорично. Це всі запам’ятали. І погодились.
Ось тези виступу Романа Коваля…
Про необхідність створення Пантеону Історичний клуб “Холодний Яр” говорив із 1997 року. Не тільки говорив, а й творив його. Своєрідним Пантеоном став Холодний Яр, що розкинувся на землях заповідника “Чигирин” та Мельничанської сільської ради, а тепер і Національного парку “Холодний Яр”.
Тут ми та наші партнери відродили могили гайдамацького ватажка ХVІІІ ст. Гната Голого, Головного отамана Холодного Яру Василя Чучупака, братську могилу в Мельниках, у якій поховано козаків-холодноярців Петра Оверковича Токовенка, Прохора Івановича Деркача, Руденка, Гаврилка “Полтавця”, могилу сотника полку гайдамаків Холодного Яру Івана Компанійця – у Мотриному монастирі. Поставили пам’ятники загиблим отаманам та повстанцям у Мельниках (два на місці останнього бою Василя Чучупака та три в центрі Мельників, серед них поручнику Юрієві Горлісу-Горському, родині Чучупаків та козакам і козачкам Мельників, які полягли за волю України), спорудили меморіальний знак полеглим воякам 93-ї ОМБр “Холодний Яр” – на холодноярському плато, а біля дуба Максима Залізняка – кобзареві Тарасові Силенку.
За участі Історичного клубу “Холодний Яр” на холодноярському плато (меморіальний знак полеглим воякам 93-ї ОМБр “Холодний Яр”) поховано командира “Фрайкора” Героя України Георгія Тарасенка.
Роман Коваль сказав, що 18 червня біля пам’ятного знака полеглим воякам 93-ї ОМБр “Холодний Яр”, що неподалік Мотриного монастиря, Історичний клуб “Холодний Яр” планує відкрити Меморіал козакам-добровольцям, які загинули в боротьбі за Українську державу, – Олегові Куцину-“Куму” (49-й батальйон “Карпатська Січ”), Андрієві Жованику-“Татарину” (5-й Легіон), Герою України Дмитрові Коцюбайлу-“Да Вінчі” (ДУК “Правий сектор” і 67-ма ОМБр), Героєві України Тарасові Бобаничу-“Хаммеру” (ДУК “Правий сектор”) – горельєфи вже виготовлено.
Відкриття Меморіалу козакам-добровольцям відбудеться під час 27-х вшанувань героїв Холодного Яру.
На Покрову маємо намір розширити меморіал – поставити пам’ятні знаки воякові 72-ї ОМБр Чорних запорожців Олегові Собченку, воїнові-поету Юрієві Дадаку-“Руфу”, айдарівцю Євгенові Войцехівському-“Чеху”, Павлові Собку-“Папаю”, воякові 118-го батальйону тероборони старшому лейтенанту Олексію Рубцову-“Солдату” (“Карпатська Січ”, 5-й Легіон, 72-га ОМБр)… Співголови оргкомітету – Роман Коваль, Леся Островська, Богдан Легоняк.
Історичний клуб “Холодний Яр” має надію, що Меморіал козакам-добровольцям перетвориться на Пантеон українських героїв.
Круглий стіл було організовано Інформаційним агентством “АрміяInform” за сприяння Державного комітету телебачення і радіомовлення України.
На жаль, не було представника Інституту національної пам’яті, а законом визначено, що це його коло обов’язків.
Історичний клуб “Холодний Яр” |