Газета `НЕЗБОРИМА НАЦІЯ`
Газета `НЕЗБОРИМА НАЦІЯ`
Газета `НЕЗБОРИМА НАЦІЯ`
Головне менюПошук
Архів газети

  Архів за 2023 рік:


Передплата

Untitled Document

“Незборима нація” – газета для тих, хто хоче знати історію боротьби за свободу України. Це газета, в якій висвітлюються невідомі сторінки Визвольної боротьби за незалежність.
“Незборима нація” може стати неоціненним другом вчителя, школяра, студента, історика, краєзнавця, кожного, хто цікавиться героїчною і трагічною історією нашої Батьківщини.
Газету можна передплатити у будь-якому відділенні пошти:
Наш індекс – 33545
Індекс 87415 – для передплатників Донецької та Луганської областей.
Не забудьте передплатити “Незбориму нації” і для бібліотек та шкіл тих сіл, з яких ви вийшли.

Друзі, приєднуйте нових передплатників “Незборимої нації”.Дружні сайти

   
   
   
   
   
   
   


Могила в лісі


Могила в лісі

Торік на Київщині шукали коротший шлях між нашими позиціями і на лісовій дорозі побачили спалену автівку. Військових позицій поруч не побачили, тож були здивовані – навіщо по цивільній автівці в лісі було завдано потужного бомбового удару?
Поруч знайшли недобудовані корпуси санаторію, в одному з яких переховувалися під час авіанальоту. Зручне місце, окремо від наших позицій, можна сховати авто.
Тиждень по тому біля ще цілого супермаркету в Лютежі до мене звернувся місцевий дядько (чомусь саме до мене). Він пояснив, що в перші дні вторгнення росіян знайшов на лісовій дорозі розбомблене згоріле авто, у якому побачив понівечені згорілі тіла військових – чоловіка і жінки. Викопав поруч яму, поховав загиблих. Місце позначив саморобним хрестом.
За два дні я знову навідався туди, однак могили не знайшов. Вирішив, що ішлося про іншу згорілу автівку в цих лісах.
Та розбомблений ліс не йшов з пам’яті. Подумки повертався туди ще не раз. Згодом ми переїхали воювати під Мощун, де подібних понівечених вибухами ділянок у лісах – безліч.
Минули тижні важких боїв за Київ. Кацапи відступили. Нових завдань у нас не було, тому одного дня ми вирушили місцями боїв лютого – початку березня 2022 р., щоб подивитися на позиції росіян, яких ми тоді “чорнобаїли” в Козаровичах. З нами вирушив італійський журналіст Сандро, давній знайомий Ігоря. Дорогою я вирішив показати йому це місце в лісі за Лютежем. І цього разу таки знайшов могилу.
Вона мала вигляд невеличкого насипу з піску в борозні, з увіткнутими в ґрунт пластиковими деталями від авто та якоюсь табличкою. Можливо, місяць тому це все мало вигляд хрестика. Прискіпливо оглянув згоріле авто і знайшов рештки ящика з обгорілими пожмаканими цинками від набоїв 5.45, частину переднього номерного знака А0417АТ (перша літера не збереглася) – може, за цими даними вдасться дізнатися, хто загинув в авто.
Цього ж дня через своїх командирів вийшов на офіцера бригади, який опікується загиблими та зниклими безвісти. Виявилося, що він уже знає про цю могилу, однак такими похованнями має займатися поліція з Бучі, координати могили він уже передав. Саме в ці дні відбувалась ексгумація численних братських могил навколо Бучі, тому я розумів, що черга до могили двох військових у лісі дійде не скоро. Проте погодили з ним тримати на контролі це питання і в разі затягування нагадати.
Минуло три дні… Ми дістали завдання на півночі Київської області. Дорогою навідалися до місця – і знайшли могилу порожньою. Отже, ця історія, що не давала спокою, завершилася для мене. Вічна пам’ять цим двом воякам! Сподіваюсь, їх поховають з усіма почестями.

Олег СОБЧЕНКО
Примітка. Олег, коли писав цей спогад, не знав, що в могилі спочиває Ірина Цвіла, з якою він заприязнився ще в с. Пісках, біля Донецького аеропорту, взимку 2014 – 2015 рр. На його публікацію у ФБ відреагували свідки трагедії. Дмитро Кайтанюк написав: “У тому авто було 5 людей, троє дістали поранення, двоє – Дмитро Синюка та Ірина Цвіла загинули. Машина і «Військова варта» були атаковані ракетами «повітря – земля» з ворожих вертольотів. Я один з тих, хто вижив”.
Вижив також Євген Кузьмич. Він теж підтвердив обставини загибелі Ірини та Дмитра. Відгукнулася й дочка Ірини Дарка. Вона повідомила, що знайшла мамину могилу. І перепоховала її у Броварах.
Ірина Цвіла-“Лінза” народилася 29 квітня 1969 р. на Київщині. Вчителька, козачка батальйону “Січ” (2014), членкиня ВО “Свобода”, учасниця Революції гідності, учасниця вшанувань героїв Холодного Яру. Загинула 25 лютого 2022 р. в боях за Ірпінь. Нагороджена орденом “За мужність” III ст. (посмертно). 6 травня 2022 р. на її честь у Броварах було перейменовано вулицю Олександра Блока.
А славний Олег Собченко, козак 72-ї ОМБр ім. Чорних запорожців і наш товариш, загинув у бою за Україну 24 січня 2023 року. Вічна слава!

На світлині – Дмитро Синюка та Ірина Цвіла.Історія Визвольних змагань

Роман КОВАЛЬ
Багряні жнива Української революції
Яків ГАЛЬЧЕВСЬКИЙ
З воєнного нотатника
Юрій ГОРЛІС-ГОРСЬКИЙ
Холодний Яр
Роман КОВАЛЬ
За волю і честь
Роман КОВАЛЬ
Коли кулі співали
Упорядники Роман Коваль і Віктор Рог
Жага і терпіння. Зеновій Красівський у долі українського народу
Роман КОВАЛЬ
Отаман Зелений
Роман КОВАЛЬ
ФІЛОСОФІЯ СИЛИ Есеї
Відбитка з "Нової Зорі"
ПОХОРОНИ начального вожда УГА ген. Мирона ТАРНАВСЬКОГО
Роман КОВАЛЬ
Нариси з історії Кубані
Роман КОВАЛЬ
Ренесанс напередодні трагедії
Роман КОВАЛЬ
Філософія Українства
Зеновій КРАСІВСЬКИЙ
Невольницькі плачі
Роман КОВАЛЬ, Віктор РОГ, Павло СТЕГНІЙ
Рейд у вічність
Роман КОВАЛЬ
І нарекли його отаманом Орлом


Радіопередача «Нація»

Автор та ведучий Андрій Черняк

Холодноярська республіка
Роман Коваль&Віктор Рог
Ким були невизнані нацією герої?
Роман Коваль
Про Кубанську Україну.
Роман Коваль
Про національну пам’ять.
Роман Коваль
Операція "Заповіт" Чекістська справа №206.
Роман Коваль
Україна в І-й світовій війні.
Роман Коваль
Українці у ІІ-й світовій війні.
Роман Коваль
Долі українських козачих родів.
Роман Коваль
Так творилось українське військо.
Роман Коваль
Кубанська Народна Республіка.
Роман Коваль«За Україну, за її волю!»

Авторська передача президента Історичного клубу «Холодний Яр» Романа Коваля «За Україну, за її волю!»


Подяка

Сердечно дякуємо за підтримку газети “Незборима нація”!
Сердечно дякуємо за підтримку
газети “Незборима нація”!

Сергій ВАСИЛЕНКО (Січеславщина) – 100 грн.
Анатолій ЛИТВИНЕНКО – 500 грн.
Надія ОМЕЛЯН (Львів) – 500 грн.
Віктор ДРУЗЬ  (с. Зорине, Сумщина) – 500 грн.
Олександр РИЖЕНКО (Київ) – 2000 грн.

Передплачуйте газету “Незборима нація”

Передплатний індекс – 33545.
Для Донецької і Луганської областей – 87415.
Ціна – 95 грн на рік.
Читайте, передплачуйте!

03049, Київ, вул. Курська, буд. 20, пом. 14. Т/факс:242-47-38 e-mail: Koval_r@ukr.net, kovalroman1@gmail.com Адмін розділ