Газета `НЕЗБОРИМА НАЦІЯ`
Газета `НЕЗБОРИМА НАЦІЯ`
Газета `НЕЗБОРИМА НАЦІЯ`
Головне менюПошук
Архів газети

  Архів за 2023 рік:


Передплата

Untitled Document

“Незборима нація” – газета для тих, хто хоче знати історію боротьби за свободу України. Це газета, в якій висвітлюються невідомі сторінки Визвольної боротьби за незалежність.
“Незборима нація” може стати неоціненним другом вчителя, школяра, студента, історика, краєзнавця, кожного, хто цікавиться героїчною і трагічною історією нашої Батьківщини.
Газету можна передплатити у будь-якому відділенні пошти:
Наш індекс – 33545
Індекс 87415 – для передплатників Донецької та Луганської областей.
Не забудьте передплатити “Незбориму нації” і для бібліотек та шкіл тих сіл, з яких ви вийшли.

Друзі, приєднуйте нових передплатників “Незборимої нації”.Дружні сайти

   
   
   
   
   
   
   


Федору Бражнику 135 років


Виповнилося 135 років із дня народження майстра костюмів, діяча української еміграції, благодійника Федора Марковича Бражника – народився він 21 лютого 1888 р. в Медвині. Більшість свого довгого життя Федір Бражник провів у США, однак Медвин, у якому народився і виріс, буде натхненням для нього впродовж усього життя. Добре він знав ідеолога медвинського повстання в 1920 – 1921 рр., напівсліпого бандуриста Антіна Митяя. На прохання медвинських учителів ще перед 1914 роком відвіз його до Києва й віддав до музичної школи Миколи Лисенка.
Уперше Федір Бражник вирушив у США в 1914 році. Шукав кращої долі, бо в рідному Медвині не залишилося землі, на якій він міг би господарювати. Навчившись швацького й чоботарського ремеслу і підзаробивши, приїхав у підсовєтську вже Україну 1928 року. Тоді Медвин дуже постраждав від московського терору: частину села, що повстало проти російської окупації, спалили будьонівці та вчинили розправу над місцевим населенням. Колишніх повстанців переслідували, багатьох з них стратили.
Того року Федір зустрів майбутню дружину Олександру, з якою побрався. Однак переїхати до нього в США Олександрі дозволили лише через п’ять років, для цього потрібно було сплатити 300 доларів. Олександра Бражник переїхала до чоловіка в часи Голодомору. Все життя пам’ятала про цей страшний час та ніколи не викидала хліба.
Разом із дружиною Федір шив костюми для театральних, оперних, балетних вистав і фільмів (зокрема, на замовлення Голлівуду). У строях Бражників виступали хорова капела Олександра Кошиця, танцювальні колективи Василя Авраменка. Бражники шили костюми, створювали театральні декорації, грали у фільмах і театральних виставах української еміграції. У вільному доступі можна подивитися знятий 1938 року в Америці документальний фільм “Запорожець за Дунаєм”, костюми для якого пошило подружжя з Медвина. До речі, Федір Бражник знявся там у ролі старого козака.
Бражники були справжніми трудоголіками. “Така моя засада в житті, такий ключ: треба робити – беру і роблю”, – життєве кредо Федора Бражника. В інтерв’ю Леонідові Полтаві, що вийшло під заголовком “Майстри українського одягу в Америці (до 40-річчя праці п-ва Бражників)” у часописі “Визвольний шлях” (1974, № 3 – 4), Олександра Бражник згадувала: “Одного разу я так боялася, що Федір засне за сценою і пропустить свій вихід у «Наталці Полтавці»! Він усю ніч шив чоботи для іншого театру, здається, в Чікаґо, не приліг і вдень, бо мали повно роботи, а увечорі за сценою гримували... А таки витримав, не заснув, ще й людей розвеселив у веселій ролі Возного...”
Подружжя постійно жертвувало кошти на українські організації, навчальні заклади, періодику. Зокрема, Бражник через свого земляка з Медвина і друга Івана Дубинця брав участь у фінансуванні видання роману “Сад Гетсиманський” Івана Багряного, що вийшов у 1950 році. Мешкаючи в Нью-Йорку, Бражники перебували в одному колі спілкування з Іваном Дубинцем та іншими українськими інтелектуалами, емігрантами з СССР, звідки довелося виїхати, щоб уникнути репресій. Очевидно, видання книжки Івана Дубинця про Медвинське повстання “Горить Медвин” (1952) не обійшлося без допомоги подружжя. А в 1960-х Олександра Бражник привезла його примірники зі США в Медвин, сховавши на дні валізи. Ще понад два десятиліття, аж до відновлення незалежності України, примірники і фотокопії книжки таємно поширювалися серед медвинців.
Федір Бражник не терпів, коли українців називали росіянами. Коли одного разу під час виступу українського театру зі сцени оголосили, що цей театр російський, Бражник почав скидати за сценою власноруч підготовлені костюми, аж поки заново не оголосили, що театр і вистава – українські.
Прожив Федір Бражник 86 років. Помер 7 червня 1974 р. в Нью-Йорку та похований на Українському православному цвинтарі Святого Андрія в Саут-Баунд-Бруці. Дружина продовжувала підтримувати українську справу до кінця життя. Спочила вона 2001 року та похована біля чоловіка.
Вічна пам’ять!

Марина ГОГУЛЯІсторія Визвольних змагань

Роман КОВАЛЬ
Багряні жнива Української революції
Яків ГАЛЬЧЕВСЬКИЙ
З воєнного нотатника
Юрій ГОРЛІС-ГОРСЬКИЙ
Холодний Яр
Роман КОВАЛЬ
За волю і честь
Роман КОВАЛЬ
Коли кулі співали
Упорядники Роман Коваль і Віктор Рог
Жага і терпіння. Зеновій Красівський у долі українського народу
Роман КОВАЛЬ
Отаман Зелений
Роман КОВАЛЬ
ФІЛОСОФІЯ СИЛИ Есеї
Відбитка з "Нової Зорі"
ПОХОРОНИ начального вожда УГА ген. Мирона ТАРНАВСЬКОГО
Роман КОВАЛЬ
Нариси з історії Кубані
Роман КОВАЛЬ
Ренесанс напередодні трагедії
Роман КОВАЛЬ
Філософія Українства
Зеновій КРАСІВСЬКИЙ
Невольницькі плачі
Роман КОВАЛЬ, Віктор РОГ, Павло СТЕГНІЙ
Рейд у вічність
Роман КОВАЛЬ
І нарекли його отаманом Орлом


Радіопередача «Нація»

Автор та ведучий Андрій Черняк

Холодноярська республіка
Роман Коваль&Віктор Рог
Ким були невизнані нацією герої?
Роман Коваль
Про Кубанську Україну.
Роман Коваль
Про національну пам’ять.
Роман Коваль
Операція "Заповіт" Чекістська справа №206.
Роман Коваль
Україна в І-й світовій війні.
Роман Коваль
Українці у ІІ-й світовій війні.
Роман Коваль
Долі українських козачих родів.
Роман Коваль
Так творилось українське військо.
Роман Коваль
Кубанська Народна Республіка.
Роман Коваль«За Україну, за її волю!»

Авторська передача президента Історичного клубу «Холодний Яр» Романа Коваля «За Україну, за її волю!»


Подяка

Сердечно дякуємо за підтримку газети “Незборима нація”!
Сердечно дякуємо за підтримку
газети “Незборима нація”!

Сергій ВАСИЛЕНКО (Січеславщина) – 100 грн.
Анатолій ЛИТВИНЕНКО – 500 грн.
Надія ОМЕЛЯН (Львів) – 500 грн.
Віктор ДРУЗЬ  (с. Зорине, Сумщина) – 500 грн.
Олександр РИЖЕНКО (Київ) – 2000 грн.

Передплачуйте газету “Незборима нація”

Передплатний індекс – 33545.
Для Донецької і Луганської областей – 87415.
Ціна – 95 грн на рік.
Читайте, передплачуйте!

03049, Київ, вул. Курська, буд. 20, пом. 14. Т/факс:242-47-38 e-mail: Koval_r@ukr.net, kovalroman1@gmail.com Адмін розділ