Верховна Рада України 21 березня 2023 р. ухвалила історичний Закон про деколонізацію № 7253 (248 голосів “за”). Він є органічним продовженням і розширенням законів про декомунізацію, ухвалених у 2015 році.
Закон визначає правові засади щодо засудження російської імперської політики в Україні, заборони пропаганди її символіки та встановлює порядок ліквідації символіки російської імперської політики. Зокрема, органи місцевого самоврядування та місцеві ОДА (ОВА) зобов’язуються перейменувати вулиці та демонтувати радянсько-російські пам’ятні знаки у визначені законом терміни.
Місцева влада, яка блокує або затягує з демонтажем, нестиме додаткову відповідальність перед законодавством.
Норми закону стосуються перейменування населених пунктів, районів, географічних назв; перейменування районів у містах, скверів, бульварів, вулиць, провулків, узвозів, проїздів, проспектів, площ, майданів, набережних, мостів, інших об’єктів топонімії населених пунктів; демонтаж (перенесення) з публічного простору пам’ятників, пам’ятних знаків, окремих елементів пам’ятників.
Перейменування або демонтаж здійснюються, якщо йдеться про осіб, які обіймали керівні посади в органах влади й управління, політичних організаціях, партіях, збройних формуваннях Московського царства, Російської імперії, Російської республіки, Російської держави, РСФРР, РРФСР, СРСР, РФ, територіальних утворень, адміністративно-територіальних одиниць, зокрема й невизнаних, що створювалися під час реалізації російської імперської політики на окупованих, анексованих чи в інший спосіб зайнятих територіях; також про осіб, які брали участь або сприяли реалізації російської імперської політики, публічно, зокрема і в медіа, у літературних та інших мистецьких творах, підтримували, глорифікували або виправдовували російську імперську політику, закликали до русифікації чи українофобії; а також про працівників радянських органів державної безпеки всіх рівнів та пам’ятні знаки, топонімічні та географічні об’єкти, які містять символіку російської імперської політики.
Історичний клуб “Холодний Яр” щиро радіє! Він цього добивався майже 30 років! І згадуються слова історика Кубані Федора Щербини: “Як показує історія, зріст національної самосвідомості оплачується кривавими жертвами”.
Так сталося й цього разу.
Вічна слава полеглим за цей ідеал!
#ІсторичнийКлубХолоднийЯр
#НезборимаНація
На фото – бунчужний Армії УНР (із журналу “Запорожець”), 1921 р. |