Виповнилося 85 років від дня народження видатного українського вченого-мовознавця, члена Національної спілки письменників України, багаторічного політв’язня СССР Олексія Сергійовича Різниківа.
Олекса Різників – унікальний фахівець із порівняльного та історичного мовознавства, першокласний український поет і прозаїк. Він автор близько 40 наукових праць, збірок поезій, прози, публіцистики; лауреат багатьох престижних літературних премій, член Всеукраїнського товариства політичних в’язнів і репресованих, кавалер державних орденів.
Це унікальна людина, наділена Богом різнобічними талантами. Творець першого у світі і в нашій скіфо-русино-українській мові та світовому мовознавстві “Кореневого словника української мови”, над яким працює майже 40 років, починаючи від часів перебування в неволі в пермських концтаборах СССР. Віднайшов і систематизував понад 5400 кореневих основ, на базі яких упродовж багатьох тисячоліть витворювалася наша мова.
Олекса Різників збагатив українську лінгвістичну науку низкою оригінальних мовознавчих відкриттів у працях: “Складівниця української мови” (Одеса, 1967), “Словник омонімів” (Київ, 1999), “Стислий кореневий словник”, “Спадщина тисячоліть” (Одеса, 2001; Харків, 2002), “Чим українська мова багатша за інші” (Тернопіль, 2011), “Словогрона духу” (Одеса, 2015), “Українська мова – спадщина тисячоліть” (Київ, 2017), у яких дослідив і виокремив 33 лінгвістичних особливості – переваги (багатинки), що ними багатша наша українська мова, як порівняти з усіма мовами світу, а найперше – мовами арійської індоєвропейської мовної групи.
У кореневому словнику української мови він вирізнив понад 5400 словогрон-коренів української мови з прадавніх часів (до речі, у китайській мові таких кореневих гнізд нараховується близько 1300) і працює над тим, щоб згрупувати й систематизувати їх за семантичним значенням похідних словем. Такий метод дослідження є відкриттям у світовій лінгвістичній науці.
Одеські організації Всеукраїнського товариства політичних в’язнів і репресованих і Меморіалу імені Василя Стуса видали 7 томів енциклопедичного альманаху “Одеська хвиля”, де широко представлено долі репресованих на Одещині людей, їхні спогади і документи. Всі їх збирав, готував, вичитував і публікував Олекса Різників.
На цей час він автор 40 книжок, і зокрема понад 20 збірок поезій, споминів, есеїв, розвідок, літературних перлин.
Попри поважний вік, Олекса Різників веде громадську роботу в одеських організаціях Товариства “Просвіта”, Товариства політв’язнів і репресованих, Меморіалу імені Василя Стуса та інших. Із 2009 р. він є головним редактором журналу “Зона” ВУТ політичних в’язнів і репресованих в СССР.
Серед багатьох здібностей і талантів Бог дарував йому унікальну поетичну пам’ять, колосальну працездатність, талант толерантного спілкування з людьми та інші чесноти. Він знає і чудово співає безліч українських пісень.
Олекса Різників має також щасливу вдачу швидко сприймати новації, різні мистецтва, ремесла. Він відзначений кількома державними нагородами, є повним кавалером ордена “За заслуги”. А 2018 року багатолітній борець за волю України Олекса Різників здобув Літературну премію ім. Юрія Горліса-Горського Історичного клубу “Холодний Яр”.
Щиро вітаючи пана Олексу з поважним ювілеєм, бажаємо йому й далі творити українську культуру.
Від імені багатьох харківських організацій
Анатолій ЗДОРОВИЙ, голова Харківського ОО ВУТ політичних в’язнів і репресованих
Приєднуються до вітань Історичний клуб “Холодний Яр” та газета “Незборима нація”. Бажаємо у творчій праці дожити до нового ювілею!
Світлина Юрка Слюсара. |