Несподівано відлунило видання книги Юрка Степового (Федора Пестушка) “Отаман Степової дивізії”. Днями до нас зателефонував онук автора Костянтин Сингаєвський, який проживає в Києві. Його мама, Світлана Федорівна, 1937 р. н., є донькою Федора Пестушка, рідного брата отамана Степової дивізії Костя Пестушка (Степового-Блакитного).
Родина з хвилюванням зустріла перше в Україні видання свого предка. “Мама вже вкотре з трепетом перечитує книгу свого батька”, – розповідає Костянтин, завітавши до редакції. Він поділився з нами і сімейними спогадами та надав унікальні світлини з родинного архіву. На них ми бачимо рідного брата Костя Блакитного – Федора Пестушка (фото з військових зборів 1937 р.) та його родину: дружину Нату Марківну Пестушко (в дівоцтві Плахтєєва) (1906 – 1995), доньку Світлану Федорівну Пестушко (1937) та сина Юрія (1929) – фото зроблено в Києві 7 серпня 1949 року.
У родині згадують, що Федір Пестушко був відомим мовознавцем, його лекції в Київському університеті завжди збирали переповнені аудиторії, навіть відчиняли вікна, щоб студенти, яких не вміщувала аудиторія, могли їх слухати.
У часи Другої світової війни Федір Пестушко був одним з керівників підпілля ОУН в Києві, про що написав спогади “Син Закарпаття” (спробуємо їх видати). Під загрозою арешту гестапо змушений покинути столицю, відтак опинився на Західній Україні, а потім у вимушеній еміграції.
У часи російської окупації нащадки Пестушка зазнавали переслідування і репресій. Лише з відновленням незалежності онуки Федора Пестушка змогли дізнатися правду про своїх предків, дуже пишаються ними.
Ще один онук Федора Пестушка, Валерій Юрійович Пестушко, – відомий науковець. За його підручниками в Україні школярі й студенти вивчають географію.
Віктор РОГ,
Історичний клуб “Холодний Яр” |