28 жовтня 2021 р. в с. Кукавці Могилів-Подільського району Вінницької області відкрито меморіальний знак воякам УНР, які загинули в листопаді 1920 р. в бою проти російських більшовиків. Участь у відкритті взяли директор Департаменту інформаційної діяльності та зв’язків з громадськістю Вінницької ОДА Світлана Василюк, начальник Центрального міжрегіонального відділу Українського інституту національної пам’яті Богдан Галайко, автор меморіалу, член Історичного клубу “Холодний Яр” Микола Крижанівський, представники місцевої влади, освітяни, науковці, військовослужбовці – учасники новітньої російсько-української війни, журналісти.
“Сьогодні вшановуємо пам`ять 19 українських героїв, вояків 3-ї Залізної дивізії Армії УНР, що загинули 101 рік тому, – сказав Богдан Галайко. – Війна російсько-українська триває і нині. Найважливіше – розуміння, що боротьба іде за ті ж речі, що і 100 років тому, – за існування Української самостійної соборної держави. Відновлення нашої історії, національної пам’яті, героїчних сторінок минулого є запорукою сучасної перемоги. Вдячний скульпторові Миколі Крижанівському за високохудожню роботу та усім, хто долучився до спорудження меморіалу”.
У 2018 році в с. Кукавці урочисто перепоховали останки 19-х вояків Армії УНР, загиблих у боях з більшовиками 11 листопада 1920 року. У 2017 р. масове поховання поблизу с. Кукавки було досліджене КП ЛОР “Доля” на замовлення Українського інституту національної пам’яті. За результатами аналізу супровідного матеріалу та досліджень кандидатів історичних наук Андрія Руккаса, Михайла Ковальчука та Ярослава Тинченка було встановлено, що у братській могилі спочивають вояки Армії УНР.
За твердженням Ярослава Тинченка, 11 листопада 1920 р. між селами Кукавка та Вендичани відбувся бій між 3-м кінним полком 3-ї Залізної дивізії Армії УНР та частинами 8-ї кавалерійської дивізії Червоної армії. Ворожа кіннота, що кількісно переважала українців, змогла розділити 3-й кінний полк. Більшу його частину ворог відкинув у напрямі на Борщівці, менша з боєм відступила на Вендичани.
Встановити належність віднайдених останків до Армії УНР Інституту вдалося завдяки аналізу зібраної інформації. На місце поховання вказав мешканець Кукавки Семен Васильович Єфремов (1928 р. н.), який у дитинстві чув розмови старших людей про вояків Армії УНР, похованих у Романовому яру за селом. У підлітковому віці він неодноразово випасав худобу біля могили (до її руйнування), тож зміг чітко вказати пагорб-могилу. У могилі були виявлені елементи військового спорядження та одностроїв різних армій. Останки загиблих мали сліди прижиттєвих уражень (рубаних ударів холодною зброєю).
Вічна пам’ять героям!
Департамент інформаційної діяльності та зв’язків
з громадськістю Вінницької ОДА |