У Національному музеї літератури України відбулася презентація 10-го видання роману Юрія Горліса-Горського “Холодний Яр” – про Визвольну боротьбу українського народу в 1920-х роках під синьо-жовтим прапором УНР та чорним прапором Холодного Яру, на якому було написано – “Воля України або смерть!”.
Вели вечір Василь Шкляр і Роман Коваль. Допомагали представити книгу народна артистка України Галина Яблонська, заслужений артист України кобзар Тарас Силенко, письменники Михайло Карасьов та Василь Трубай, учасники гурту “Рутенія” – Григорій Лук’яненко та Анатолій Сухий, які заспівали низку повстанських пісень.
Промовці зійшлися на тому, що українських дітей треба виховувати “під брязкання меча”, що “Холодний Яр” Юрія Горліса-Горського повинен лягти в основу виховання сучасної молоді як у 1930-х рр. в Галичині.
Виступила й Оксана Скиталінська, представник інтернет-проекту “Слава героям”. Вона чітко сформулювала принципи національного виховання: не прощати образ національної гідності, не боятися крайніх заходів у обороні свого, боротися завжди до кінця, карати ворогів, а не чекати, коли їм воздасться. “Як виховати українського чеченця, чеченця в собі? – поставила руба питання п. Оксана. – Читати “Холодний Яр” Юрія Горліса-Горського!”
Виступив і старійшина Чучупаківського роду Володимир Чучупак, племінник Головного отамана Холодного Яру. Подякувавши упорядникам та видавцям книги, він подарував упоряднику Романові Ковалю портрет отамана Андрія Гулого-Гуленка, якому свого часу підпорядковувався полк гайдамаків Холодного Яру.
Наприкінці вечора давній прихильник Холодного Яру Василь Шкляр зачитав уривок із художнього роману “Залишенець”, над яким завершує роботу. Книга ця про останніх борців-холодноярців, тих, хто знайшов альтернативу “амністії” чи еміграції – боротьбу до останньої краплі крові. Завершив вечір кобзар Тарас Силенко “Піснею про Василя Чучупаку”.
12 березня роман “Холодний Яр” було презентовано у великій залі Бориспільської міської ради, а разом з ним і двосерійний документальний фільм “Вільне козацтво”. Організатором виступив Бориспільський осередок партії “Свобода” (голова Ігор Петренко, заступник Вадим Шапошников). На думку бориспільського журналіста Мстистава Кутала виступи Роман Коваля, Тараса Силенка та режисера Олександра Рябокриса були такими ж влучними, як “постріли холодноярців по комісарах і чекістах”. На презентації був присутній і міський голова Анатолій Федорчук, який подарував гостям ґрунтовне історичне дослідження краєзнавця Андрія Зіля “Народознавець. Чубинський і його доба”.
20 березня Історичний клуб “Холодний Яр” презентував роман і фільм у стінах Києво-Могилянської академії. І на цей раз сприяли презентації учасники гурту “Рутенія” Григорій Лук’яненко, Анатолій Сухий, Олександр Комісаренко, кобзар Тарас Силенко та Оксана Скиталінська. Виступили також етнопсихолог Володимир Куєвда, бард із Володимира-Волинського Сергій Шишкін, лідер гурту “Тінь сонця” Сергій Василюк, автори фільму Роман Коваль та Олександр Рябокрис. Слід сказати, що на презентацію зійшлося понад 600 небайдужих українців, серед них багато викладачів і студентів академії.
Історичний клуб щиро дякує всім, хто сприяв у презентаціях!
Бажає й іншим українцям щасливої зустрічі з “Вільним козацтвом” та “Холодним Яром”, від яких, за висловом письменника Василя Шкляра, потужно струменить національна енергетика.
|