Короткий звіт
У Холодному Яру відбулося відзначення Дня українського козацтва і Дня захисника України. Цього дня до різних локацій Холодного Яру приїхало близько тисячі козаків і козачок з усієї України.
Головною подією цьогорічних урочистостей став кінний козацький похід, який, за словами його організатора, відомого скульптора і письменника Руслана Найди, відбувався вперше за останні 30 років. Козаки на конях розпочали свій шлях 12 жовтня в Медведівці, пройшли через Головківку, Івківці, Буду, Мельники. Їхня поява в кожному з холодноярських сіл стала яскравою подією, що нагадала місцевим мешканцям і гостям урочистостей славне минуле козацького краю. Завершився кінний похід 15 жовтня в Жаботині. Козаки під час кінного походу вшанували загиблих за волю України отаманів і вояків давніх часів та сучасної війни. Вклонилися, зокрема, могилі сотника Івана Компанійця на території Мотриного монастиря та могилам холодноярців у Мельниках.
А члени Історичного клубу “Холодний Яр” Роман Коваль та Ігор Гаврищишин 13 жовтня на Переяславщині в с. Ташані поклали квіти до пам’ятного знака генералу-хорунжому Армії УНР Петрові Самутину, а надвечір на Кропивниччині в урочищі Чорний Ворон вшанували могилу Чорного Ворона і його товариства – з нагоди 100-ліття героїчного бою.
Урочистості 14 жовтня розпочалися поминальною молитвою о. Василя Циріля (за участі трьох капеланів 93-ї ОМБр “Холодний Яр”) та промовами на вшанування загиблих героїв у боротьбі за волю України біля пам’ятного знака 93-ї Окремої механізованої бригади “Холодний Яр”.
Опісля на хуторі Буда в козацькій церкві Св. багатостраждального Петра Калнишевського відбулося святкове, з нагоди Покрови, богослужіння, по завершенні якого настоятель храму протоієрей Василь Циріль звершив чин освячення зброї. Свою нову книгу “Семен Неживий – лицар Холодного Яру” про одного з лідерів Коліївщини, мешканця с. Мельників, як зброю в інформаційній війні, я теж освятив. Згодом презентував її зі сцени “Дикого хутора”. Також на літературній сцені відбулися презентації книг “Жінки у Визвольній війні” та “Донбас: радість і біль”, які провели Роман Коваль та Марко Мельник.
Після презентацій книжкових новинок Роман Коваль оголосив ім’я цьогорічного лауреата Премії імені Юрія Горліса-Горського. Ним став учасник АТО на Сході України і видавець Марко Мельник. Після вручення премії сцена “Дикого хутора” почала працювати в режимі “вільного мікрофона”. Запам’яталися промови організатора свята Покрови Лесі Островської та Сергія Мокренюка – у 2013 – 2014 рр. – одного з лідерів руху Євромайдан-Крим, а нині – співкоординатора нещодавно відродженої Крайової ради українців Криму (КРУК). Він розповів про опір окупаційному режимові, який, попри смертельну небезпеку, чинять українці та кримські татари в Криму.
Також багатьох вразила театральна постановка “Пам’яті загиблого солдата...” у виконанні колективу “Натхнення” у складі Інеси, Івана, Дані Шпаків та О. Сушич.
Ще однією цікавою подією стало відкриття на території музейно-етнографічного комплексу “Дикий хутір” скульптурної композиції “Холодноярський Мамай”, яку було розміщено біля козацького храму. Спершу скульптуру освятив о. Василь Циріль, а потім заслужений діяч мистецтв України, ведучий Євромайдану Володимир Гонський привітав присутніх полум’яним словом і піснею.
Автором ідеї створення Холодноярського Мамая став скульптор із Черкащини, заслужений художник України Микола Теліженко, а виконав задум заслужений художник України скульптор В’ячеслав Гутиря з Бахмута на Донеччині. Мистецька композиція виконана з каменя висотою майже 3 метри і вагою майже 5 тонн, який 2010 року був привезений на Черкащину з Криму.
15 жовтня Роман Коваль з Ігорем Гаврищишиним та Григорієм Юриком побували в Кам’янському історичному музеї (директор – член Історичного клубу “Холодний Яр” Юрій Ляшко). А ми разом із членами КРУК вшанували борців за волю України в Мельниках, відвідали оновлену експозицію Медведівського історико-краєзнавчого музею (директор – член Історичного клубу “Холодний Яр” Богдан Легоняк), “Зерноленд” (засновник – член Історичного клубу “Холодний Яр” Назар Лавріненко), суботівську філію НІЕЗ “Чигирин” (керівник – Надія Кукса) та завершили свою подорож у столиці Війська Запорозького місті Чигирині.
Такою була цьогорічна холодноярська Покрова – багатою на події, емоції та зустрічі побратимів. Багато хто відвідав Холодний Яр цього року вперше. Через карантин у 2020-му так і не відбулися чимало традиційних заходів, зокрема й анонсовані ювілейні 25-ті вшанування героїв. Хочеться вірити, що наступний рік буде більш сприятливим для українських справ і все, що плануватиметься, вдасться успішно зреалізувати.
Дякуємо Лесі Островській за чудову організацію сонячної Покрови в Холодному Яру!
Євген БУКЕТ, Історичний клуб “Холодний Яр”
На світлині Володимира Гребінника – учасники вшанування полеглих вояків 93-ї ОМБр “Холодний Яр”. Холодноярське плато, 14 жовтня 2020 р.
|