Я пишу книжку “Скажи батькам, що був чесний”. У грудні завершив розділ “Сестра-вояк Тіна Пекарчук”. 2005 року я вже писав про неї в книжці “Багряні жнива Української революції”. Той нарис називався “Прекрасна українка Харитина Пекарчук”. Нова розповідь про неї значно ширша, детальніша. Користуючись нагодою, сердечно дякую Юркові Юзичу та Андрієві Іванцю, які знайшли низку невідомих мені матеріалів з еміграційної преси.
Звичайно, шукаю я і світлини для кожного розділу. Й ожила стара проблема. “Літопис Червоної Калини” (ч. 1, 1930) і журнал “Дороговказ” (ч. 1 – 2, 1964) опублікували одну й ту ж світлину з різними підписами – “Чорношличниця Тетяна” і “Харитина Пекарчук”. То хто ж на фото?
Далі подаю фрагмент нарису “Сестра-вояк Тіна Пекарчук”: “Тіна Книшенко (Харитина Пекарчук) кинулася наздоганяти Запорозьку Січ, яка мандрувала залізницями Румунії. Невдовзі опинилася з нею в Галичині – у тихому місті Заліщиках. У Тіни була ще одна причина наздоганяти Запорозьку Січ – кінну сотню цієї бойової частини очолював її наречений – Іван Пекарчук із Брацлава.
У Заліщиках жив поет Осип Маковей. З ним і сфотографувався штаб Запорозької Січі. Серед старшин, що стали біля старого кам’яного будинку, можливо гімназії, де викладав Маковей, був і сотник Іван Пекарчук. Біля цього ж будинку окремо знимкувався отаман Юхим Божко – зі старовинною кривою шаблею і дорогоцінним кинджалом. У козацькому строї, із шаблею біля кам’яного будинку дала можливість увічнити себе й Тіна Пекарчук. Зберігся і груповий знімок Запорозької Січі (у повному складі), але обличчя людей не розгледіти, бо світлину зроблено здаля (але одягненого в чорне Осипа Маковея розпізнати можна). Напевно, ці світлини зробив у Заліщиках один і той же фотограф. Далі вже було не до фотосесій – почався загальний наступ на більшовиків”.
Що ж до чорношличниці Тетяни, то у спогадах Петра Дяченка, старшин і козаків полку Чорних запорожців, які я опрацював, готуючи книжку Петра Дяченка “Чорні запорожці. Спомини командира…”, чорношличниці Тетяни я не зустрічав.
І ще. У книжці А. Боляновського “Українські військові формування в Збройних силах Німеччини (1939 – 1945)” поруч з іменем Івана Пекарчука зазначено ім’я зв’язкової Тетяни Пекарчук. Отже, можливо, що Тетяна – одне з імен Тіни (Харитини) Пекарчук (Ізбицької, Книшенко), яка розуміла вагу конспірації.
Усі світлини, які пропоную подивитися, на мою думку, зробив один і той же фотограф в один і той же день біля одного й того ж будинку. Отже, приходжу до висновку, що козачка з шаблею – це Харитина Пекарчук.
Роман КОВАЛЬ
14 – 24 грудня 2018 р. |