До журі Літературної премії ім. Юрія Горліса-Горського надійшов лист-клопотання від Геннадія Шевченка, директора Інституту Українського вільного козацтва ім. Антона Кущинського, з пропозицією відзначити Літературною премією ім. Юрія Горліса-Горського Олександра Панченка, голову вченої ради Інституту УВК, доктора права, приват-доцента Українського вільного університету (Мюнхен, ФРН), члена Національної спілки журналістів України та Національної спілки краєзнавців України, автора 18 книг публіцистики та україністики, упорядника 21 книги споминів і збірок статей діячів Національно-визвольного руху та військовиків.
На здобуття Літературної премії ім. Юрія Горліса-Горського Інститут УВК ім. Антона Кущинського висунув, зокрема, такі книги Олександра Панченка:
“Друга дивізія УНА. Енциклопедія воєнної доби. УНК, УНА, 2-га Дивізія УНА, Протипанцерна бриґада “Вільна Україна”, УВВ, УВК, Українська допоміжна поліція у боротьбі за Волю України в подіях, персоналіях, спогадах, реконструкціях, версіях та інформаціях”, написана у співавторстві з д-ром Іваном Буртиком (Гадяч: в-во “Гадяч”, 2016. – 800 с.), а також впорядковані й видані Олександром Панченком книги про діячів Визвольного руху:
Володимир Осип Демчук. Життя. Війна. Поезії (спогади, роздуми та поезії вояка дивізії “Галичина”). – Гадяч: в-во “Гадяч”, 2003. – 159 с.;
Мирослав Болюх. Оглянувшись в минуле... – Гадяч: в-во “Гадяч”, 2004. – 258 с.;
Василь Томків. Та найбільше любив Україну. – Гадяч: в-во “Гадяч”, 2004. – 527 с.;
Ірина Козак (Савицька). На буремних шляхах визвольної боротьби. – Гадяч: в-во “Гадяч”, 2005. – 261 с.;
Зв’язкова генерала Галина Дидик: “На жаль, і я жива”. – Гадяч: в-во “Гадяч”, 2007. – 261 с.;
Микола Лебедь і Визвольна боротьба ОУН, УПА, УГВР. Збірка вибраних праць Миколи Лебедя та інших діячів українського організованого національно-визвольного руху. – Гадяч: в-во “Гадяч”, 2011. – 377 с.;
Українська дивізія “Галичина” та тлі Доби Воюючої України. Збірка стосовних праць, статей та споминів. – Гадяч: в-во “Гадяч”, 2011. – 375 с.
“Усі книжки Олександра Панченка – про людей, які у трагічний період Визвольних змагань не втратили віри у краще майбуття українського народу, – пише Геннадій Шевченко. – Його праці мають просвітницьке і виховне значення, всі вони антиімперські за змістом, спонукають інших дослідників вивчати історію Визвольної боротьби. Ось лише один з відгуків про наукову працю Олександра Панченка: «Ваша докторська дисертація про УГВР – це значний вклад у висвітлення історичного процесу 40-х років і книжка про події того часу дуже потрібна і дуже актуальна. Василь Кук, 14.10.1998 р.».
Олександр Панченко – ініціатор встановлення 18 меморіальних таблиць військовим і громадським діячам, мистцям, винахідникам, панотцям, а також погруддя Тарасові Шевченку в центрі м. Лохвиці, символічного каменя «Борцям за Волю України» та пам’ятного знаку «Жертвам Голодомору геноциду й політичних репресій».
Номінант – автор дописів про діячів Визвольного руху з Полтавщини, зокрема Петра Миколенка (Петра Савченка) – майора УПА «Байду», військового отамана УВК Антона Кущинського, Петра Дяченка, командира Чорних запорожців та 2-ї дивізії УНА, генерала Армії УНР Михайла Крата та поручника Армії УНР Юрія Городянина (Горліса-Горського). Уже 30 років Олександр Панченко бореться за утвердження національних цінностей у житті українського народу”, – зазначено в поданні директора Інституту УВК ім. Антона Кущинського.
На думку Історичного клубу “Холодний Яр”, Олександр Панченко гідний стати лауреатом Літературної премії ім. Юрія Горліса-Горського за 2018 рік.
Щиро вітаємо, пане Олександре, з визнанням Ваших заслуг – із присудженням Літературної премії ім. Юрія Горліса-Горського!
Історичний клуб “Холодний Яр” |