Вийшов т. 2 енциклопедії Визвольної боротьби “Подєбрадський полк” Армії УНР”. Автори – Роман Коваль, Віктор Моренець, Юрій Юзич. Пропонуємо післямову до цього видання. Це відгук випускника подєбрадської академії Федора Лещинського на книжку “Українська господарська академія”, яка вийшла 1959 р. в Нью-Йорку і стала одним із джерел нашої енциклопедії. Слова Федора Лещинського цілком стосуються і нашого видання.
“Українська Господарська Академія”… Відкрив, перелистую, придивляюся – рідні, дорогі образи професорів, студентів, як тіні, один за другим проходять, тягнуться мережкою спогади. Все особисте, що з тими тінями зв’язане, потопа в далекім тумані, і яскравіше виступають обриси тих, подвигами яких була с[т]ворена славна доба української еміґрації в Чехії. Німбом осяяні вони на тлі сьогоднішнього дня! Як дорогі стають спогади о роках, прожитих в оточенні людей, що унаслідували традицію захисту ідеалів свого народу. Сум обгортає душу, коли бачиш, як круто обійшлося життя з ними.
Сьогодні більшість з них уже зійшла з рампи життя, і довгий рядок могилок стелиться перед очима… Святі вони для нас! То могили Батьківщини, що сховали великий скарб дорогих нам надій, вірувань.
Ми, живі свідки їх шляхетної праці й смерти, повинні на прощання з життям висловити їм слово вдячности. В своїй безмежній любові до народу вони принесли йому в жертву свою молодість, знання, сили й життя. Дай Боже, щоб нова, будуча Україна так виконала свою національну і культурну ролю, як виконали вони!
Читаючи книжку “Українська Господарська Академія”, я прощаюся з людьми, що вчили працювати, берегти і шанувати гуманні традиції і заповіти наших дідів, що вчили любити Україну та її нарід.
Інженер Федір ЛЕЩИНСЬКИЙ,
Ню Йорк
В травні 1960
Бюлетень Контактного Комітету абсольвентів і студентів УГА-УТГІ.
– 1960. – Ч. 13. – Вересень. – С. 3. |