Газета `НЕЗБОРИМА НАЦІЯ`
Газета `НЕЗБОРИМА НАЦІЯ`
Газета `НЕЗБОРИМА НАЦІЯ`
Головне меню



Пошук




Архів газети

  Архів за 2024 рік:


Передплата

Untitled Document

“Незборима нація” – газета для тих, хто хоче знати історію боротьби за свободу України. Це газета, в якій висвітлюються невідомі сторінки Визвольної боротьби за незалежність.
“Незборима нація” може стати неоціненним другом вчителя, школяра, студента, історика, краєзнавця, кожного, хто цікавиться героїчною і трагічною історією нашої Батьківщини.
Газету можна передплатити у будь-якому відділенні пошти:
Наш індекс – 33545
Індекс 87415 – для передплатників Донецької та Луганської областей.
Не забудьте передплатити “Незбориму нації” і для бібліотек та шкіл тих сіл, з яких ви вийшли.

Друзі, приєднуйте нових передплатників “Незборимої нації”.



Дружні сайти

   
   
   
   
   
   
   


У святій боротьбі за українську пісню


У Київському будинку офіцерів відбувся вечір з нагоди 80-ліття славетного діяча культури, засновника й керівника уславленого етнографічного хору “Гомін” Леопольда Івановича Ященка – музикознавця-фольклориста, композитора, лауреата премії ім. Павла Чубинського, лауреата Національної премії ім. Тараса Шевченка.
Ще в 1971 році мені, мешканцю зденаціоналізованого індустріального Донбасу, пощастило побачити чарівне дійство свята Купала, влаштоване в київському гідропарку Леопольдом Ященком (звільненого перед тим з інституту фольклору й етнографії за підпис під заявою протесту проти політичних арештів). У святковому дійстві брала участь національно-свідома молодь, убрана в барвисті строї із приватного етнографічного музею Івана Гончара. Враження від свята залишилося на все життя. Той співочий гурт мав назву – хор “Гомін”.
На жаль, гоніння на українську культуру посилилися. Прогледівши початок нової хвилі національного відродження, окупаційна влада оговталася і заходилася придушувати його прояви. Зазнали гонінь Іван Гончар та Леопольд Ященко, які відроджували народну обрядовість і пісенність. Нелюдський режим прагнув, щоб український народ розчинився у т. зв. совєтському народі і перейшов на московську  мову. Тому діяльність ентузіаста-відроджувача Ященка була для влади небезпечною. Хор розігнали, учасників його переслідували.
Але Ященко мав козацьку вдачу (по батькові він – нащадок козаків Роїської, а по матері – Менської сотень Чернігівського козацького полку), тож несхитно йшов стежкою служіння Україні. Позбавлений фахової роботи науковця-фольклориста в інституті, Леопольд Іванович працював на фізично тяжких підробітках, а вечорами на дніпрових берегах гідропарку збирав до співочого гурту відпочиваючих киян, з якими співав просто неба, навчаючи їх хоровому мистецтву. З настанням холодів у 1984 році він зумів знайти притулок для репетицій свого Клубу шанувальників народної пісні в Київському будинку культури Метробуду.
Його дружина, науковець-етнограф Лідія Григорівна Орел, попросила мене, тоді вже мешканця селища Буча під Києвом, підтримати Леопольда Ященка і хоч би й тимчасово відвідувати репетиції. Оте “тимчасово” розтяглося на понад 10 років. Я буквально приріс до колективу з його демократичною атмосферою та доброзичливим керівником-навчителем.
Хоч я і був залюблений у народний український спів, але знав вкрай мало пісень. У хорі Ященка потрапив я в чарівний світ українського мелосу, народного багатоголосся з розмаїттям пісень, мною доти незнаних, з усіх куточків України. Репертуар хору постійно поповнювався народними шедеврами, раніше зібраними Ященком в експедиціях Україною. Приносили нові пісні й учасники хору, який, до слова, ніколи не опускався до виконання “совєтського фольклору”, пісень про партію, без чого не міг існувати жоден інший легальний співочий колектив.
У задушливі часи брежнєвщини-андроповщини в хорі Ященка можна було поспілкуватися спорідненим душам, хоч би й оглядаючись на сексотів (остерігатися одного з них попереджав мене Леопольд Іванович).
Поступово “Гомін” виборов право повноголосо звучати на вулицях і площах столиці. Дряхліюча влада намагалася зашкодити цьому, підганяючи до хору автомашину з гучномовцями, які заглушували співаків бездушною естрадою.
Співаючи патріотичних пісень – козацьких, стрілецьких, повстанських і авторських, Ященкових – на мітингах і в колонах демонстрацій у часи виборювання Незалежності, хор “Гомін” надихав українців на досягнення цієї споконвічної мети.
І тепер українській пісні треба виборювати гідне становище в ефірі, який опанували чужинці. Леопольд Ященко завзято продовжує цю боротьбу. Дай йому, Боже, сил і здоров‘я перемогти у цій святій боротьбі за українську пісню!

Ренат ПОЛЬОВИЙ
м. Ірпінь Київської обл.



Історія Визвольних змагань

Роман КОВАЛЬ
Багряні жнива Української революції
Яків ГАЛЬЧЕВСЬКИЙ
З воєнного нотатника
Юрій ГОРЛІС-ГОРСЬКИЙ
Холодний Яр
Роман КОВАЛЬ
За волю і честь
Роман КОВАЛЬ
Коли кулі співали
Упорядники Роман Коваль і Віктор Рог
Жага і терпіння. Зеновій Красівський у долі українського народу
Роман КОВАЛЬ
Отаман Зелений
Роман КОВАЛЬ
ФІЛОСОФІЯ СИЛИ Есеї
Відбитка з "Нової Зорі"
ПОХОРОНИ начального вожда УГА ген. Мирона ТАРНАВСЬКОГО
Роман КОВАЛЬ
Нариси з історії Кубані
Роман КОВАЛЬ
Ренесанс напередодні трагедії
Роман КОВАЛЬ
Філософія Українства
Зеновій КРАСІВСЬКИЙ
Невольницькі плачі
Роман КОВАЛЬ, Віктор РОГ, Павло СТЕГНІЙ
Рейд у вічність
Роман КОВАЛЬ
І нарекли його отаманом Орлом


Радіопередача «Нація»

Автор та ведучий Андрій Черняк

Холодноярська республіка
Роман Коваль&Віктор Рог
Ким були невизнані нацією герої?
Роман Коваль
Про Кубанську Україну.
Роман Коваль
Про національну пам’ять.
Роман Коваль
Операція "Заповіт" Чекістська справа №206.
Роман Коваль
Україна в І-й світовій війні.
Роман Коваль
Українці у ІІ-й світовій війні.
Роман Коваль
Долі українських козачих родів.
Роман Коваль
Так творилось українське військо.
Роман Коваль
Кубанська Народна Республіка.
Роман Коваль



«За Україну, за її волю!»

Авторська передача президента Історичного клубу «Холодний Яр» Романа Коваля «За Україну, за її волю!»


Подяка

Сердечно дякуємо за підтримку газети “Незборима нація”!
Сердечно дякуємо за підтримку
газети “Незборима нація”!

Людмила АНДРУСИШИН – 300 грн.
Ігор СМЕТАНСЬКИЙ (м. Калуш) – 340 грн
Іван КАЧУРИК – 400 грн
Михайло КОВАЛЬ (Черкащина) – 2000 грн
Сергій ТЕЛЯТНИК (м. Первомайськ) – 2000 грн
Олександр РИЖЕНКО (Київ) – 3000 грн.

Передплачуйте газету “Незборима нація”

Передплатний індекс – 33545.
Для Донецької і Луганської областей – 87415.
Ціна – 95 грн на рік.
Читайте, передплачуйте!





03049, Київ, вул. Курська, буд. 20, пом. 14. Т/факс:242-47-38 e-mail: Koval_r@ukr.net, kovalroman1@gmail.com Адмін розділ