У Кривому Розі у 119-ту річницю від дня народження вшановано Головного отамана Холодного Яру Костя Пестушка (Степового-Блакитного). Про його боротьбу вперше розповів Роман Коваль у книжці “Кость Блакитний, отаман Степової дивізії”, яка вийшла 1997 року. Згодом зусиллями Тернівського козацтва було встановлено пам’ятний знак у рідному селі Костя Пестушка, біля якого щороку відбуваються вшанування отамана.
Під час декомунізації у Кривому Розі вулицю Луначарського в Центрально-Міському районі міста перейменували на вулицю Костя Пестушка, а пров. Дем’яна Бєдного став вулицею Степової дивізії. Вулиця і провулок Костя Блакитного тепер є й у м. Дніпрі.
Нещодавно депутат Тернівської районної в м. Кривому Розі ради від ВО “Свобода” Віталій Пікуль ініціював збір підписів під петицією за встановлення на проспекті Поштовому пам’ятника отаману Степовому-Блакитному і меморіальної дошки на місці колишнього повітового військкомату на честь учасників повстання.
Щоправда, сайт Криворізької міськради, на якому було розміщено петицію, протягом майже місяця, коли мали збиратися підписи під нею, чомусь не працював. І хоч нинішня міська влада не палає бажанням вшановувати героїв Визвольної боротьби, патріоти відступатися від своїх намірів не збираються.
Вечір пам’яті Костя Пестушка організували працівники Веселотернівської філії міського історико-краєзнавчого музею. Зібралися історики, краєзнавці, літератори, барди, козаки Інгульської паланки Українського козацтва та організації “Степ”, учасники російсько-української війни, волонтери, студенти та учнівська молодь. Захід відбувся у Веселих Тернах, звідки родом легендарна Віра Бабенко – зв’язкова Катеринославського повстанкому.
Про бойовий шлях Костя Пестушка розповів заступник директора Криворізького історико-краєзнавчого музею Олександр Мельник, а про спадкоємність Визвольної боротьби – краєзнавець Володимир Стецюк. Він прочитав і свої поезії, присвячені діячам Визвольного руху.
З поетичними присвятами героям Визвольної боротьби виступили поетеси Любов Баранова і Лана Олександрова. Прозвучали авторські пісні Марії Михайличенко, Леоніда Савоніна, Оксани Зорі та музичні твори молодих авторів.
Схвилював присутніх літературно-музичною композицією “Хай не буде в нас лиха” та козацьким бойовим виступом козак Інгульської паланки “Сова”.
Наступного року з нагоди 120-річчя Костя Блакитного ми плануємо провести значно ширші заходи.
Володимир СТЕЦЮК, журналіст
м. Кривий Ріг |