Заходжу до зали і мимоволі шукаю тернову хустку в мальвах і щиру, сонцесяйну усмішку пані Ольги. Досі незвично думати про неї в минулому часі, але я впевнена, що душа її з нами, бо справжні поети, як і герої не вмирають. Вони живуть у своїх творах, у книжках. Пані Ольга, попри всю свою ніжну жіночу душу, мала серце дитини, меч воїна, крила орла (це з вислову Олеся Бердника: “Україно, обери свою долю: серце дитини, меч воїна, крила орла”), тому й писала в поезіях: “Ворогам не жаліймо покари, аби визволить брата свого”. Бо якщо ти не покараєш його, він знищить тебе і твою родину.
Ольга Страшенко залишила своїм нащадкам велику творчу спадщину, до якої належить і її посмертна книжка поезій “Прочитайте тую славу”. В ній вона уславила атлантів, які тримали небо української культури і всієї української нації, які у найтяжчі часи кров’ю виборювали свободу і нині воюють на сході з московською ордою за кожен клаптик рідної землі, за право вільно жити у своїй країні.
Пані Ольга тривалий час співпрацювала з Романом Ковалем, відслідковувала кожну його працю, тому й більшість її віршів саме про героїв, імена яких відроджував з попелу пан Роман. Треба мати неабиякий хист, щоб у поетичній формі розповісти про долю того чи іншого героя, його характер.
Тому велика вдячність і Романові Ковалю за те, що повертає Україні її справжню історію і не лише Визвольної боротьби ХХ ст., а й правдиво, в кожному номері “Незборимої нації” висвітлює імена наших героїв-сучасників, які кладуть свої буйні голови на українсько-російській війні на Донбасі. Ольга Страшенко охопила в своїх поезіях і цей період. І не знаю, чи з’явилася би на світ ця ошатна книжка, якби не доброта, людяність і доброзичливість пана Романа. Саме з його ініціативи і його легкої руки упорядника-редактора і побачило світ це видання. Чудовий дизайн, над кожним віршем світлина того чи іншого героя. Читаєш і бачиш людину.
На мою думку і книги Романа Коваля, і книжка Ольги Страшенко мають бути включені, якщо не в шкільну програму, то хоча б у позакласне читання. Лише правдива українська історія може сформувати у дітей українську ментальність. А значить, любов до рідної мови, звичаїв, традицій. Діти такого виховання, коли виростуть, зможуть побудувати Українську Україну. Адже “націю може врятувати лише народження нової психології переможців, а не вічний стогін скривджених рабів і сльози” (Дмитро Донцов).
І насамкінець. Під час презентації у залі був присутній доктор філологічних наук Сергій Лучканин, гідний син Ольги Страшенко. Сердечно дякую йому за любов, за збереження літературної спадщини своєї Матері.
Вічна і світла пам’ять славній дочці України!
Тетяна ЛЕМЕШКО,
член Національної спілки письменників України
|