12 – 17 березня 2016 р. на Закарпатті відбудуться
вшанування героїв Карпатської України
По закінченні Української господарської академії в Подєбрадах інженери роз’їхалися по світах. У 16 країн світу! І “скрізь вони показали себе першорядними фахівцями і піднесли повагу чужинців як до УГА, так і до українського інженера взагалі”, – стверджував доцент академії Віктор Доманицький. Та найбільше “подєбрадці” прагнули працювати “для добра і користі українського народу”. Тож і пішли в “приступні” їм закутини української землі. Йшли на найтяжчі умови, бо були “свідомі свого покликання”. Випускники академії вважали “за щастя працювати між своїми і для своїх”.
Чеський уряд не лише заборонив “русинам” Підкарпатської Русі навчатися в господарській академії в Подєбрадах, а й обмежував можливості випускникам УГА працювати за фахом на етнографічних українських землях. І все ж “Подєбради прийшли” в Карпатську Україну!
Хоч і робота народного вчителя була непрестижна та низькооплачувана, багато “подєбрадців” пішли працювали у народні школи. Ось деякі прізвища пасіонаріїв з Великої України – чорношличник Валентин Сім’янців, дорошенківець Максим Ломацький, старшина Армії УНР Леонід Мосендз, учасник Визвольної боротьби і поет Василь Куриленко, наймолодший козак Армії УНР Микола Кушніренко. Сотник Армії УНР Леонід Романюк став членом Сойму Карпатської України, яка проголосила незалежність цього краю.
1939 року в лави Карпатської Січі вступило чимало випускників Української господарської академії в Подєбрадах. Серед карпатських січовиків були абсольвенти УГА Микола Чирський, Володимир Романовський, О. Стовбуненко, козаки Армії УНР Андрій Мойсіяха, Олександр (Лесь) Гайдовський (учасник бою під Крутами), поручники Армії УНР Ларго Зозуля та Гриць Єфременко, козак 6-ї дивізії Армії УНР Дмитро Оснач, старшина Армії УНР Корній Ніщеменко, а вільний козак із Кременчука Антін Кущинський створив на Рахівщині й очолив Гуцульський кіш Карпатської Січі.
Добував зброю працівник Головної команди Кость Ліневич, хорунжий 6-ї Січової дивізії Армії УНР.
Працював у Головній команді Карпатської Січі в Хусті Ярко Чернявський (син доцента УГА Арсена Чернявського). Він не раз приймав присягу у січовиків. Підпоручник Армії УНР Григорій Божок був командиром півсотні Карпатської Січі, а сотник Армії УНР Іван Калинович відстоював цю незалежність на чолі сотні.
Юнак Армії УНР, командир сотні Карпатської України Микола Вільчик і лектор УГА Михайло Левицький впали на полі слави під Великою Копанню. А Миколу Литвицького, заступника міністра МВС УНР, випускник УГА, мадяри замучили у Великому Бичкові.
Слава полеглим за Україну!
Роман КОВАЛЬ
На світлині – сотник Армії УНР Іван Калинович, у 1939 р. – сотенний Карпатської Січі.
|