І не лише козаки, але й письменники
Це урочисте дійство відбулося, як і раніше, на берегах Гайдамацького ставу, неподалік Мотриного монастиря. 12 квітня за традицією до прадавнього урочища з’їхались сотні українців з багатьох куточків нашої Батьківщини. Тут були козаки і козачки з Києва, Перемишля, Запоріжжя, Рівного, Харкова, Вінниці, Черкас, Кіровограда, Знам’янки, Сміли, Чигирина, Медведівки, Пирятина, Ямполя, Корсуня-Шевченківського та інших українських міст і сіл. Їхню зброю й освятили владики УПЦ КП – архієпископ Кіровоградський і Голованівський Серафим та епископ Черкаський і Чигиринський Іоан.
Як у прадавні часи на берегах Гайдамацького ставу зібралися люди. Яскраво світило сонце, гостро пахло квітами та левурдою. Спочатку відбувся обряд прийняття в козаки. “Щоб Батьківщину боронив, батька й матір поважав і козаків не забував”, – приказував знам’янський курінний Віктор Мазуренко новонаверненим... Насамкінець усі вигукнули “Слава Україні” і “Героям слава!”, а дебелий козарлюга з оселедцем ще й додав: “Смерть ворогам!”
І ось над ставом рознеслися рівномірні, закличні звуки козацьких тулумбасів. На їхній заклик зібралися козаки полку ім. Івана Богуна із Вінниці, Братства бойового звичаю “Спас-Сокіл” з Києва, Чорноліського полку ім. Марка Мамая з Кіровоградщини, Знам’янського куреня козацтва та чорні запорожці з Перемишля в автентичних одностроях, з розкішними шаблями. Найбільшу зацікавленність у присутніх викликали саме вони – представники Історичного товариства “Чорні запорожці” із княжого міста Перемишль і славного села Поздяч, що в Надсянні.
Першим слово взяв організатор щорічних вшанувань у Холодному Яру, письменник Роман Коваль.
– Не так вже і давно, – сказав він, – у 1920 р. на берегах цього ставу відродили традицію освячення зброї, яку в давні часи започаткував Мельхіседек Яворський. – Торік ми знову відновили цю традицію. Перше освячення у третьому тисячолітті здійснив владика Серафим. Сьогодні він разом з епископом Черкаським і Чигиринським Іоаном знову здійснять цей обряд.
– Українці освячували зброю виключно для захисту своєї землі. Загарбника можна зупинити лише зброєю. Це святе діло, – додав заступник голови Спілки офіцерів України Євген Лупаков.
– Це традиція нашого народу ще з часів Київської Руси, – мовив владика Сефарим і закликав вживати освячену зброю лише для захисту Батьківщини.
Обряд пройшов урочисто і зворушливо. Ножі освятили і представники молодіжних організацій, хлопці та дівчата, навіть письменники, серед них і Василь Шкляр.
Слід сказати, що в рамках урочистостей було вшановано могили отаманів Василя Чучупака і Чорного Ворона, братську могилу повстанців-хмарівців, місце спочинку гайдамацького ватажка 17 століття Марка Мамая і дружини та сина отамана Миколи Кібця-Бондаренка.
Слава героям! Вічна пам’ять невинно убієнним!
Олександр ВІВЧАРИК
|