Газета `НЕЗБОРИМА НАЦІЯ`
Газета `НЕЗБОРИМА НАЦІЯ`
Газета `НЕЗБОРИМА НАЦІЯ`
Головне менюПошук
Архів газети

  Архів за 2023 рік:


Передплата

Untitled Document

“Незборима нація” – газета для тих, хто хоче знати історію боротьби за свободу України. Це газета, в якій висвітлюються невідомі сторінки Визвольної боротьби за незалежність.
“Незборима нація” може стати неоціненним другом вчителя, школяра, студента, історика, краєзнавця, кожного, хто цікавиться героїчною і трагічною історією нашої Батьківщини.
Газету можна передплатити у будь-якому відділенні пошти:
Наш індекс – 33545
Індекс 87415 – для передплатників Донецької та Луганської областей.
Не забудьте передплатити “Незбориму нації” і для бібліотек та шкіл тих сіл, з яких ви вийшли.

Друзі, приєднуйте нових передплатників “Незборимої нації”.Дружні сайти

   
   
   
   
   
   
   


Репресоване гончарство


21 – 22 травня в містечку Опішному (Полтавщина) пройшла Всеукраїнська керамологічна конференція “Репресоване гончарство: передумови й наслідки”. В її роботі взяли участь видатні учені, дослідники з Опішного, Зінькова, Полтави, Києва, Пряшева (Словаччина). Серед них – Микола Мушинка, доктор філологічних наук, професор, голова Асоціації українців Словаччини та Наукового товариства імені Тараса Шевченка в Словаччині; Василь Марочко, доктор історичних наук, провідний науковий співробітник Інституту історії України НАН України, голова Асоціації дослідників голодоморів в Україні; Сергій Білокінь, доктор історичних наук, керівник Центру культурологічних студій Інституту історії України НАН України, лауреат Національної премії України ім. Тараса Шевченка; Сергій Сегеда, доктор історичних наук, професор, провідний науковий співробітник Інституту народознавства НАН України, керівник напрямку “Етнологія Сходу” кафедри етнології та культурної антропології Щецінського університету (Польща); Віктор Ревегук, доцент кафедри історії України Полтавського національного педагогічного університету ім. Володимира Короленка, кандидат історичних наук, дослідник повстанського руху на Полтавщині.
Керамолог, кандидат історичних наук Віктор Міщанин представив свою книжку “Репресивні заходи радянського тоталітарного режиму в галузі традиційного гончарства України (1930 – 1950-ті роки)”. Автор виявив і систематизував репресивні дії московської окупаційної влади проти представників українського гончарства: так зване розкуркулення гончарних господарств; Голодомор 1932 – 1933 років, що призвів до загибелі сотень гончарів; засудження гончарів за звинуваченнями в політичних і економічних злочинах до ув’язнення та розстрілу; переслідування за віру, засудження працівників гончарних підприємств та працівників і випускників гончарних шкіл до різних термінів ув’язнення; переслідування гончарів фіскальними органами за гончарювання вдома та санітарними органами за виготовлення полив’яного посуду; перешкоджання переходу гончарів на роботу з колгоспів до гончарних артілей…
У книзі подано життєписи і матеріали фальсифікованих кримінальних справ гончарів Федора Задорожного, Феоктиста Мокляка, Лаврентія Онищенка, Івана Пічки; керівників і працівників гончарних підприємств Ларіона Гладиревського, Опанаса Лисенка, Петра Ширая; директорів, працівників і випускників гончарних шкіл Дмитра Білика, Якова Корицького, Григорія Кремпохи, Любові Острянин, Сергія Реви, Параски Ширай, керамолога Якова Риженка.
Встановлено, що Феоктиста Мокляка та Івана Пічку звинувачено у приналежності до повстанського загону Павла Бея, який діяв у гончарному осередку Глинському, Якову Корицькому – у службі в Армії УНР. Не забули й слідчі, що Петро Ширай, Дмитро Білик, Григорій Кремпоха, Сергій Рева були членами партії боротьбистів. Феоктист Мокляк, Лаврентій Онищенко і Сергій Рева розстріляні; Іван Пічка, Опанас Лисенко, Яків Корицький загинули в більшовицьких таборах; Григорій Кремпоха помер, повертаючись із табору; доля Федора Задорожного невідома, ймовірно теж загинув у таборі.
Вічна пам’ять гончарям – творцям української культури!

Віктор МІЩАНИН,
заступник із наукової роботи генерального директора Національного музею-заповідника українського гончарства в ОпішномуІсторія Визвольних змагань

Роман КОВАЛЬ
Багряні жнива Української революції
Яків ГАЛЬЧЕВСЬКИЙ
З воєнного нотатника
Юрій ГОРЛІС-ГОРСЬКИЙ
Холодний Яр
Роман КОВАЛЬ
За волю і честь
Роман КОВАЛЬ
Коли кулі співали
Упорядники Роман Коваль і Віктор Рог
Жага і терпіння. Зеновій Красівський у долі українського народу
Роман КОВАЛЬ
Отаман Зелений
Роман КОВАЛЬ
ФІЛОСОФІЯ СИЛИ Есеї
Відбитка з "Нової Зорі"
ПОХОРОНИ начального вожда УГА ген. Мирона ТАРНАВСЬКОГО
Роман КОВАЛЬ
Нариси з історії Кубані
Роман КОВАЛЬ
Ренесанс напередодні трагедії
Роман КОВАЛЬ
Філософія Українства
Зеновій КРАСІВСЬКИЙ
Невольницькі плачі
Роман КОВАЛЬ, Віктор РОГ, Павло СТЕГНІЙ
Рейд у вічність
Роман КОВАЛЬ
І нарекли його отаманом Орлом


Радіопередача «Нація»

Автор та ведучий Андрій Черняк

Холодноярська республіка
Роман Коваль&Віктор Рог
Ким були невизнані нацією герої?
Роман Коваль
Про Кубанську Україну.
Роман Коваль
Про національну пам’ять.
Роман Коваль
Операція "Заповіт" Чекістська справа №206.
Роман Коваль
Україна в І-й світовій війні.
Роман Коваль
Українці у ІІ-й світовій війні.
Роман Коваль
Долі українських козачих родів.
Роман Коваль
Так творилось українське військо.
Роман Коваль
Кубанська Народна Республіка.
Роман Коваль«За Україну, за її волю!»

Авторська передача президента Історичного клубу «Холодний Яр» Романа Коваля «За Україну, за її волю!»


Подяка

Сердечно дякуємо за підтримку газети “Незборима нація”!
Сердечно дякуємо за підтримку
газети “Незборима нація”!

Іван КАЧУРИК – 400 грн.
Олександр МЕЛЬНИК – 400 грн.
Ігор СМЕТАНСЬКИЙ (м. Калуш) – 300 грн.
Віктор ДРУЗЬ (с. Зорине, Сумщина) – 500 грн.
Оксана ПОЛІЩУК – 1005 грн.
Олександр РИЖЕНКО (Київ) – 2000 грн.
Іван ЮХНО (Полтавщина) – 2000 грн.

Передплачуйте газету “Незборима нація”

Передплатний індекс – 33545.
Для Донецької і Луганської областей – 87415.
Ціна – 95 грн на рік.
Читайте, передплачуйте!

03049, Київ, вул. Курська, буд. 20, пом. 14. Т/факс:242-47-38 e-mail: Koval_r@ukr.net, kovalroman1@gmail.com Адмін розділ