Газета `НЕЗБОРИМА НАЦІЯ`
Газета `НЕЗБОРИМА НАЦІЯ`
Газета `НЕЗБОРИМА НАЦІЯ`
Головне менюПошук
Архів газети

  Архів за 2023 рік:


Передплата

Untitled Document

“Незборима нація” – газета для тих, хто хоче знати історію боротьби за свободу України. Це газета, в якій висвітлюються невідомі сторінки Визвольної боротьби за незалежність.
“Незборима нація” може стати неоціненним другом вчителя, школяра, студента, історика, краєзнавця, кожного, хто цікавиться героїчною і трагічною історією нашої Батьківщини.
Газету можна передплатити у будь-якому відділенні пошти:
Наш індекс – 33545
Індекс 87415 – для передплатників Донецької та Луганської областей.
Не забудьте передплатити “Незбориму нації” і для бібліотек та шкіл тих сіл, з яких ви вийшли.

Друзі, приєднуйте нових передплатників “Незборимої нації”.Дружні сайти

   
   
   
   
   
   
   
   


Відроджено могилу сірожупанників


23 вересня 2012 р. в с. Холодець Волочиського району Хмельницької області урочисто відкрито пам’ятник на братській могилі вояків Армії УНР.

Протягом року активісти Благодійної ініціативи “Героїка” досліджували архівні документи, опитували старожилів, залучали доброчинців та небайдужих, аби спорудити на могилі вояків пам’ятник.
Сімнадцять козаків та старшин 10-го полку сірожупанників потрапили в полон до більшовиків після бою, який відбувся 1 червня 1919 року під селом Купіль. Того ж дня полонених розстріляли на березі ставка в селі Холодець. Ці події висвітлив часопис “Український козак” (ч. 43, 31 серпня 1919 р.).
20 липня 2012 р., в рамках краєзнавчої експедиції місцями боїв Армії УНР на Західному Поділлі, ми відвідали місце поховання сірожупанників. Про цю трагедію в селі пам’ятають. Розповідь про розстріл на березі ставка переказувалася від батьків до дітей. Селяни назвали й кількість страчених “петлюрівців” – 17 осіб, що відповідає публікації в часописі “Український козак”.
8 вересня розпочалося будівництво пам’ятника, до якого, в різний спосіб, долучилось декілька сотень осіб практично з усіх областей України. Будівельними роботами керував майстер “Героїки” Олег Собченко. Відновлювали вояцьку могилу і місцеві селяни, і патріоти із сусідніх сіл.
В урочистий день відновлення могили на сільський цвинтар Холодця прибули гості з Києва, Тернополя, Хмельницького, Волочиська, українці з Польщі. За участі селян почався мітинг-реквієм. Відкрив його координатор “Героїки” Павло Подобєд, який розповів про історію поховання.
Пам’ятник освятило духівництво УАПЦ. Протоієрей Василь (парох с. Холодець), протоієрей Олександр (парох с. Попівці) та митрофорний протоієрей Володимир (парох с. Порохня) відправили за загиблими панахиду. Під час виконання державного гімну почесна варта віддала сальву над могилою полеглих. До присутніх промовляли жертводавці та представники сільської ради, які пообіцяли доглядати за могилою сірожупанників.
“До відновлення поховання долучилось чимало небайдужих, – розповів Павло Подобєд. – У тому числі й редакція газети “Незборима нація” та Історичний клуб “Холодний Яр”… У пам’ятник вкладені значні матеріальні та організаційні ресурси. Однак, коли замислюєшся над тим, якою ціною заплатили цих сімнадцять хлопців за ідею незалежної України – розумієш, що ми зробили крихту того, що мали б зробити”. А майстер “Героїки” Олег Собченко додав: “Холодець мені запам’ятається самопосвятою місцевого пароха отця Василя та його дружини. Це жертовні люди”.
“Моя родина брала участь у збройній боротьбі за незалежність у 1940-х роках, – розповів отець Василь. – Відтак питання моєї участі в будівництві пам’ятника було вирішено ще до того, як пан Собченко звернувся по допомогу. Ми будемо продовжувати нашу багатолітню традицію: у Провідну неділю розпочинатимемо відправу на цвинтарі саме з могили воїнів Армії УНР”.
Наприкінці меморіальних заходів було продемонстровано фільм Івана Канівця “Українська революція”. Стрічка зібрала повну залу сільського клубу. Фільм нікого не залишив байдужими. Аплодували стоячи.
Підвів підсумок Святослав Знахарук, мешканець села Холодець, активний учасник будівництва пам’ятника. “Я двічі звертався до обласної влади з проханням впорядкувати могилу українських вояків та встановити пам’ятник, – сказав він. –  Однак, у влади не було бажання, а ось у хлопців та дівчат з “Героїки” було. Тепер доглядатиму за могилою. Поки живий, вона не заросте будяками і на ній завжди будуть свіжі квіти”.Історія Визвольних змагань

Роман КОВАЛЬ
Багряні жнива Української революції
Яків ГАЛЬЧЕВСЬКИЙ
З воєнного нотатника
Юрій ГОРЛІС-ГОРСЬКИЙ
Холодний Яр
Роман КОВАЛЬ
За волю і честь
Роман КОВАЛЬ
Коли кулі співали
Упорядники Роман Коваль і Віктор Рог
Жага і терпіння. Зеновій Красівський у долі українського народу
Роман КОВАЛЬ
Отаман Зелений
Роман КОВАЛЬ
ФІЛОСОФІЯ СИЛИ Есеї
Відбитка з "Нової Зорі"
ПОХОРОНИ начального вожда УГА ген. Мирона ТАРНАВСЬКОГО
Роман КОВАЛЬ
Нариси з історії Кубані
Роман КОВАЛЬ
Ренесанс напередодні трагедії
Роман КОВАЛЬ
Філософія Українства
Зеновій КРАСІВСЬКИЙ
Невольницькі плачі
Роман КОВАЛЬ, Віктор РОГ, Павло СТЕГНІЙ
Рейд у вічність
Роман КОВАЛЬ
І нарекли його отаманом Орлом


Радіопередача «Нація»

Автор та ведучий Андрій Черняк

Холодноярська республіка
Роман Коваль&Віктор Рог
Ким були невизнані нацією герої?
Роман Коваль
Про Кубанську Україну.
Роман Коваль
Про національну пам’ять.
Роман Коваль
Операція "Заповіт" Чекістська справа №206.
Роман Коваль
Україна в І-й світовій війні.
Роман Коваль
Українці у ІІ-й світовій війні.
Роман Коваль
Долі українських козачих родів.
Роман Коваль
Так творилось українське військо.
Роман Коваль
Кубанська Народна Республіка.
Роман Коваль«За Україну, за її волю!»

Авторська передача президента Історичного клубу «Холодний Яр» Романа Коваля «За Україну, за її волю!»


Подяка

Сердечно дякуємо за підтримку газети “Незборима нація”!

Іван КАЧУРИК – 300 грн.
Сергій ЗУБЧЕНКО (Київ) – 300 грн.
Віктор ДРУЗЬ  (с. Зорине, Сумщина) – 500 грн.
Ілля БОСАКОВСЬКИЙ – 500 грн.
Микола ТЕЛІЖЕНКО (Черкаси) – 600 грн.
Олександр РИЖЕНКО (Київ) – 2000 грн.

03049, Київ, вул. Курська, буд. 20, пом. 14. Т/факс:242-47-38 e-mail: Koval_r@ukr.net, kovalroman1@gmail.com Адмін розділ