З 28 вересня по 1 жовтня 2012 р. на Закарпатті перебуватиме відомий громадський діяч, дослідник історії Визвольної боротьби українського народу першої половини ХХ ст. Роман Коваль. Він презентуватиме нову книжку поручника Армії УНР, учителя української народної школи в с. Луг Юрія Горліса-Горського “Ми ще повернемось!”, низка розділів якої присвячена подіям у Карпатській Україні в 1939 році
Громадянин Української Народної Республіки Юрій Горліс-Горський по поразці Визвольної боротьбі на Великій Україні жив у Галичині. У жовтні 1938 року з пістолетом та рукописом нової книжки він вирушає зі Львова в Карпатську Україну, щоб разом з вояками Армії УНР та членами ОУН допомогти братам-закарпатцям вибороти Українську державу.
На еміграції Юрій не прийняв громадянства іншої держави, але коли почалася розбудова української державності в Карпатській Україні, він написав прохання надати йому громадянство Карпатської України.
У Карпатській Україні Юрій Горліс-Горський реалізував себе і як драматург – завдяки Українському театрові “Нова Сцена” в Хусті. Його п’єса “Отаман Хмара, або В чотирикутнику смерті” здобула широке визнання в Карпатській Україні.
Ірина Гармасій дослідила, що “Нова Сцена” поставила виставу в Хусті, Севлюші (Виноградові), Ясіні, Рахові, Великому Бичкові та у с. Луг.
Андрій Патрус-Карпатський у друкованому органі УНО “Нова Свобода” за 28 лютого 1939 р. з нагоди успішних спектаклів “Нової Сцени” писав: “Багато людей ані не усвідомлює собі, яку велику користь для виборів (відбулися 12 лютого 1939 р. з результатом 92,4% за УНО) першого карпато-українського сойму зробила “Нова Сцена” як на провінції, так і в нашому столичному місті. Інколи культурне слово зробить багато більший вплив, як сотня агітаторів. “Нова Сцена” скріпляла в серцях нашого народу почуття любові до своєї української культури, до своєї української нації. Такий “Отаман Хмара”, мабуть, зробив більший вплив, як сотня брошур або плакатів”.
Презентації відбудуться 28 вересня у с. Луг Рахівського району, де колись учителював Юрій Горліс-Горський; 29 вересня у с. Ясіня та Рахові, 30 вересня у Великому Бичкові та с. Косівській Поляні, 1 жовтня в Ужгороді, в Закарпатській обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Федора Потушняка (проспект Свободи, 16), 17.00.
У зустрічах Романа Коваля із закарпатцями візьмуть участь поетеса Ірина Гармасій та київський кобзар Тарас Силенко, який співатиме пісні про Карпатську Україну та пісні про Визвольну боротьбу на Великій Україні в 1917–1920-х роках.
Прес-служба Історичного клубу “Холодний Яр”
|