“Камера сховища” – так називає свою майстерню народний художник України Феодосій Гуменюк. Сповнена вона радістю творчих мук. У кожній краплі цього “сховища” – обладунки нації, перемоги й поразки, радість і трагедія. Проявляються вони через мазки, сакральні ритми, мальовничу коловерть палітри. Кольори світлиці пахнуть рідним теплом, неньчиними руками й батьківським хлібом – так виглядає душа митця. Козацтво Феодосія Гуменюка – живе, натхненне до боротьби, вольове, рішуче. В кожному куточку майстерні сяє тепло фарб, казкові полотна та вільні інструменти майстра живуть своїм самобутнім життям. Обережний столик притих біля дивану. Кожен тут має можливість зануритись у вічність, відчути присмак окриленої, примхливої музи.
Феодосій Гуменюк запросив до майстерні на розмову письменників Романа Коваля, Василя Шкляра та режисера Олександра Домбровського. Була там і я.
Мова йшла про художній образ України. Феодосій Гуменюк, зокрема, сказав: “Нещодавно в Києві відбулася художня виставка, було чимало талановитих робіт, але то були переважно пейзажі і натюрморти. Духу України я не відчув”.
– Треба спонукати художників повернутися до образу України героїчної, – мовив стиха Роман Коваль. – Зацікавити їх добою УНР, Холодного Яру, козаччини ХХ століття. Готовий допомогти їм відкрити цей світ.
Цю проблему Роман Коваль порушив ще у березні на персональній виставці Феодосія Гуменюка. Письменник закликав увіковічнити образ козаків і старшин Армії УНР, повстанських отаманів та їхнє козацтво. За його словами, “митці недостатньо звертають увагу на тему Визвольної боротьби 1917 – 1920-х років”.
Василь Шкляр у відповідь розповів про художника Юрія Лінду з Калуша, який намалював низку полотен про Чорного Ворона. “Молодий митець прочитав мій роман, надихнувся та створив шедевральні речі. Тепер він працює над образом Марусі Соколовської”, – сказав Василь Шкляр.
Олександр Домбровський зазначив, що митець має відчувати і знати епоху, знати яким був, наприклад, ґудзик, як пошитий стрій бійця, ці деталі важливі. “Без них не відтворити образ”.
Зійшлися на необхідності звернутися до керівництва Національної спілки художників України з пропозицією організувати виставку робіт молодих художників, які висвітлюватимуть подвиг українського народу в 1917 – 1920-х роках.
Звичайно ж, проект підтримає Історичний клуб “Холодний Яр”. Нехай ідея проросте із зернятка в міцне стебло колосу.
Тетяна НАУМЧУК |