“Виростають крила”
Поїздка до Холодного Яру перевершила всі мої сподівання. Весняна краса цих святих земель, музей у Кам’янці, Цибулеве, спілкування з місцевими козаками, Цвітна, похід до Чорного лісу, цікаві розповіді Володимира Вознюка з Цибулевого… А який був смачний козацький куліш, приготовлений на ватрі його побратимом-товаришем Андрієм, пісні, ночівля в наметі. На другий день – чудовий морозяний сонячний ранок, поїздка через Чигирин, Суботів до Медведівки. Потім – вали, Мотрин монастир, печери, озеро, місце останнього бою Василя Чучупака. І хоча Олеся Коваль повела нас до могили отамана трошки раніше, ніж закінчилися заходи вшанування під Кресельцями, але ми зробили зупинку навпроти на горі, з якої і спостерігали за подіями. А заключні звуки тулумбаса: бум-бум-бум!!! Тулумбас тепер звучить у мені. Він дійсно кличе до боротьби з ворогами. Які це звуки! Коли слухаєш, просто виростають крила. Ці хвилини згадую з великою радістю.
Сподіваюсь, що це не остання моя поїздка на Холодноярщину.
Максим СЕЛЮЗКІН
м. Київ
“Мало наші художники пишуть картини про героїчне”
Прочитав книжку Юрія Горліса-Горського “Холодний Яр”. Її не можна було читати без валеріани. Жаль, що дуже рідко і зовсім мало наші художники пишуть картини про героїчне і трагічне минуле нашого народу – переважно пейзаж, натюрморт…
Я дещо з “Холодного Яру” намагався відобразити у своїх картинах. Висилаю декілька фото з них.
Віталій ПЕТРОВСЬКИЙ
Львів
“Про отамана Зеленого,
козаків-зеленівців та їхніх нащадків”
У “банді” Зеленого був і січовий стрілець
1919 року у Дніпровській повстанській дивізії отамана Зеленого воював січовий стрілець, старшина Галицької армії Степан Ільницький. Було йому тоді 24 роки. Родом він з Гуцульщини, із с. Березів Нижній Печеніжинського повіту.
У 1920-х рр. Степан Ільницький уже навчався в Українському вільному університеті у Празі та Краківському університеті. В 1926 – 1927 рр. в Березові та інших селах записував фольклор, збирав експонати для музею. Деякий час був директором “Сільського господаря” у Коршеві. Викладав у коломийській гімназії історію. Може, й розповідав учням про своє перебування серед трипільського воїнства.
Помер Степан Ільницький 1971 року в Німеччині. Чи написав він спогади про своє перебування у війську Зеленого? Як історик і патріот мусив це зробити…
|