Газета `НЕЗБОРИМА НАЦІЯ`
Газета `НЕЗБОРИМА НАЦІЯ`
Газета `НЕЗБОРИМА НАЦІЯ`
Головне менюПошук
Архів газети

  Архів за 2024 рік:


Передплата

Untitled Document

“Незборима нація” – газета для тих, хто хоче знати історію боротьби за свободу України. Це газета, в якій висвітлюються невідомі сторінки Визвольної боротьби за незалежність.
“Незборима нація” може стати неоціненним другом вчителя, школяра, студента, історика, краєзнавця, кожного, хто цікавиться героїчною і трагічною історією нашої Батьківщини.
Газету можна передплатити у будь-якому відділенні пошти:
Наш індекс – 33545
Індекс 87415 – для передплатників Донецької та Луганської областей.
Не забудьте передплатити “Незбориму нації” і для бібліотек та шкіл тих сіл, з яких ви вийшли.

Друзі, приєднуйте нових передплатників “Незборимої нації”.Дружні сайти

   
   
   
   
   
   
   


Надія Дмитрівна Коваленко 


(27.12.1927, с. Переселення, Кагарличчина – 24.06.2021, с. Стайки, Обухівщина)

 

Народилася Надія в родині вчителів. Батько, Дмитро Мартинович Кикоть, – директор школи, мати – викладачка української мови і літератури. Незабаром батька перевели директором у столичну школу. Та негадано прийшла біда: хтось доніс, що він був у війську Петлюри, серед ночі заарештували. На очах у малолітніх дітей робили обшук, виявилося, що батько – “ворог народу”. Матір викликали в НКВД, вимагали, щоб написала про його антирадянську діяльність, погрожуючи забрати дітей… Коли він повернувся, то казав дружині: “Навіщо ти на мене донос написала?” Вона мовчала, батько вирішив піти від неї. Надійка дуже любила батька і вирішила піти з ним. 
1941 рік. Батько вирушає на фронт… Дитина пережила перші бомбардування. Страшне враження на неї справили розтерзані тіла… У 15-літньому віці її вивезли в Німеччину. Працювала на цегельному заводі, потім у бауера. 
Коли повернулася додому, здала екстерном іспити за 10 клас, вступила в педагогічний інститут на філологічний факультет. Працювала в одній із київських шкіл. Її любили учні, цінували колеги. Міністерство освіти запросило на посаду інспектора – методиста української мови. Об’їздила всю Україну, не просто перевіряла роботу шкіл, а й надавала методичну допомогу. Інколи сама ставала на місце вчителя і проводила показовий урок.
Активно вела просвітницьку діяльність серед учителів: лекції, зустрічі, семінари, конференції, готувала методичні матеріали. Робота на ниві літератури подарувала щирих друзів. Це Михайло Стельмах, Борис Антоненко-Давидович, Микита Шумило, Іван Гончар, професор Всеволод Неділько, Олена Таранець, композитор Віталій Кирейко. З їхньою допомогою було відновлено серію “Шкільна бібліотека”, повернуто до програми репресованих українських письменників. Коли у 1970-х почалася розправа над українською інтелігенцією, потрапила під цей прес і Надія Дмитрівна. 
Годинами допитували. Запитання ставили однотипні: чому ваші випускники переважно йдуть на українську філологію та історичний факультет? Відповідь: “Тому що я сумлінно ставлюсь до своєї роботи, намагаюся якнайкраще викласти всі необхідні знання для повного засвоєння проведених уроків. То в чому ж моя вина? До речі, ви порушуєте Конституцію СРСР… Чому ви мене допитуєте російською мовою?”
Проти Надії Коваленко не раз застосовували провокації: підкидали заборонену літературу у транспорті, до робочого столу, шантажували... Викликали до КҐБ і її чоловіка Юрія Миколайовича (художника та архітектора), хотіли, щоб він вплинув на неї. Врешті, не дали йому захистити дисертацію… 
Мусили виїжджати з Києва. Оселилися в с. Стайках. Дістала запрошення на роботу в Стрітівську кобзарську школу. Окрім літератури, читала курс лекцій з історії культури. На районному рівні проводила семінари з методики викладання української мови. На базі Стайківської ЗОШ І–ІІІ ступенів проводила обласні семінари.
У 1990-х Стайківська ЗОШ здійснила подання на присвоєння їй звання “заслужений учитель України”. У відповідь: “Слишком она «щирая украинка»”. І це в незалежній Україні!
Останні роки була прикута до ліжка. Але не переставала писати науково-методичні роботи. До останніх своїх днів намагалася сіяти розумне, добре, вічне. І зерна справді проросли.
Відійшла у вічність на 94-му році життя. Провести в останню путь Надію Дмитрівну приїхали її учні: письменники, видатні педагоги, науковці, заслужені артисти, відомі громадські діячі і прості, закохані в Україну люди, бо саме цей вогонь вона щедро роздавала всім, хто до неї доторкався.
У надгробній промові священник розповів випадок з її життя: коли в роки СРСР прийшов батько, щоб звільнити свою дитину від вивчення української мови і літератури, директор викликала ученицю, щоб вона сама про це сказала. Дівчинка обурилася рішенням батька і заявила: “Надія Дмитрівна – найкращий викладач у нашій школі, і я не хочу, щоб ти за мене вирішував мою долю!”
Вічна пам’ять!

Антоніна ЛИТВИН, Історичний клуб “Холодний Яр”
Обухівщина

  Історія Визвольних змагань

Роман КОВАЛЬ
Багряні жнива Української революції
Яків ГАЛЬЧЕВСЬКИЙ
З воєнного нотатника
Юрій ГОРЛІС-ГОРСЬКИЙ
Холодний Яр
Роман КОВАЛЬ
За волю і честь
Роман КОВАЛЬ
Коли кулі співали
Упорядники Роман Коваль і Віктор Рог
Жага і терпіння. Зеновій Красівський у долі українського народу
Роман КОВАЛЬ
Отаман Зелений
Роман КОВАЛЬ
ФІЛОСОФІЯ СИЛИ Есеї
Відбитка з "Нової Зорі"
ПОХОРОНИ начального вожда УГА ген. Мирона ТАРНАВСЬКОГО
Роман КОВАЛЬ
Нариси з історії Кубані
Роман КОВАЛЬ
Ренесанс напередодні трагедії
Роман КОВАЛЬ
Філософія Українства
Зеновій КРАСІВСЬКИЙ
Невольницькі плачі
Роман КОВАЛЬ, Віктор РОГ, Павло СТЕГНІЙ
Рейд у вічність
Роман КОВАЛЬ
І нарекли його отаманом Орлом


Радіопередача «Нація»

Автор та ведучий Андрій Черняк

Холодноярська республіка
Роман Коваль&Віктор Рог
Ким були невизнані нацією герої?
Роман Коваль
Про Кубанську Україну.
Роман Коваль
Про національну пам’ять.
Роман Коваль
Операція "Заповіт" Чекістська справа №206.
Роман Коваль
Україна в І-й світовій війні.
Роман Коваль
Українці у ІІ-й світовій війні.
Роман Коваль
Долі українських козачих родів.
Роман Коваль
Так творилось українське військо.
Роман Коваль
Кубанська Народна Республіка.
Роман Коваль«За Україну, за її волю!»

Авторська передача президента Історичного клубу «Холодний Яр» Романа Коваля «За Україну, за її волю!»


Подяка

Сердечно дякуємо за підтримку газети “Незборима нація”!
Сердечно дякуємо за підтримку
газети “Незборима нація”!

Людмила ПИСЬМЕННА (Київ) – 200 грн.
Ігор СМЕТАНСЬКИЙ (м. Калуш) – 350 грн
Сергій ВАСИЛЕНКО (Січеславщина) – 360 грн.
Іван КАЧУРИК – 400 грн
Ростислав КОНЕЧНИЙ (Прикарпаття) – 500 грн.
Тарас КОНЕЧНИЙ (Прикарпаття) – 500 грн.
Віктор ДРУЗЬ  (с. Зорине, Сумщина) – 500 грн
Олександр РИЖЕНКО (Київ) – 3000 грн.

Передплачуйте газету “Незборима нація”

Передплатний індекс – 33545.
Для Донецької і Луганської областей – 87415.
Ціна – 95 грн на рік.
Читайте, передплачуйте!

03049, Київ, вул. Курська, буд. 20, пом. 14. Т/факс:242-47-38 e-mail: Koval_r@ukr.net, kovalroman1@gmail.com Адмін розділ