Про цю подію мені вперше розповів у 1988 р. Петро Зотович Андрухов. Його батько служив в Армії УНР і добре пам’ятав усі події, які відбувалися в той час в Острозі. Тому, вшановуючи героїв Крут, маємо пам’ятати, що і в нас були свої молоді герої.
Ще навесні 1917 р. в Острозі була створена “Січ” ім. Івана Богуна. Базою своєю січовики зробили острозький замок. Здебільшого це були учні Острозької гімназії. Практично весь 1917 р. єдиною владою, яка тримала порядок у місті, були січовики.
Юних козаків підтримували солдати з Рильського піхотного полку, що базувався в Острозі. У полку після Лютневої революції був створений Український комітет, який тісно співпрацював з гімназистами. Можливо, він і дав січовикам зброю. Можливо, що й керівниками “Січі” були солдати чи офіцери з Українського комітету.
Станом на грудень 1917 р. виникла загроза нападу на місто загонів російського війська, які повертались із фронту.
Недалеко від Острога, на станції Кривин (поблизу с. Старого Кривина, що в Хмельницькій області) відбувся бій, подібний до бою під Крутами. 40 учнів Острозької гімназії зайняли оборонні позиції, захищаючи від більшовицьких військ рідне місто.
Більше про цих гімназистів майже нічого не відомо. Після того бою двох старшин було поховано в спільній могилі на Замковій горі в Острозі. Гімназистів, які були місцевими, поховали на острозьких кладовищах біля своїх рідних. За переказами, старшини були родом із Полтавщини, але прізвища хоч і називаються, проте, на мою думку, вони не відповідають особам загиблих.
На поховання, що ще й зараз є на Замковій горі, вказував адміністративний старшина армії УНР Оникій Богун. Він пише, що бій відбувся в 1917 р. (хоч частина місцевих переказів свідчать і про 1919 рік). З його слів незрозуміло, з ким був бій – з більшовиками чи поляками. Якщо врахувати, що Оникій Богун писав замітку про мітинг біля цієї могили 25 травня 1927 р. і тут же вказує, що поховання здійснене в 1917 році, то ця дата видається вірогідною. За 10 років ще добре мали пам’ятатись і події, і дати. Те, що за Польщі дозволяли проводити мітинги біля цієї могили, вказує, що бій був проти більшовиків.
Під час розкопок могили острозький археолог Олександр Бондарчук визначив, що поховання проведено в зимовий час, тому що земля була збита в грудки (замерзлі); якби тоді була тепла пора, то ґрунт був би пухкішим.
Публікація у львівській пресі про бій і про поховання гімназистів в Острозі була. Сподіваємося, що знайдемо її.
Микола БЕНДЮК
На фото острозькі гімназисти |